Malé zamyšlení nad státní ochranou přírody

23. července 2015 v 23:35 | Bradáček srdčitý pro letošní rok končí. Jak to ale bude s jeho ochranou v příštích letech? |  - - bradáček srdčitý
Bradáček srdčitý a o ochraně přírody trochu navíc...

Matičku přírodu miluji, ale kam se podívám, tak stále více zjišťuji, že nikoho bohužel nezajímá. Nejméně ze všech pak z našich daní placené ouředníky. Existuje však jediná výjimka a tou jsou chlapci ze Středočeského krajského úřadu. Jednou jsem šel jen tak kolem a rozhodl jsem se, že spojím dvě rezervace v Brdech v jednu a povedlo se. GETSEMANKY. Ještě jsem se divil jak vše rychle proběhlo. Jo, když se chce, tak to jde! A od té doby to šlo s mým ochranářským komplexem už jenom z kopce. Dobrým příkladem může být kandík psí zub. Tam prohrávám na plné čáře. Není ale ještě všem dnům konec. Stále věřím, že se povede. A kde je zádrhel? Všichni ti placení ochranáři jsou hodně připosraný. Já se jim ale nedivím. I oni potřebují do svých rodin přinést výplatu. Postavit se jen trošilinku svým nadřízeným, tak to je zralé na výpověď. A padák to není vůbec zlatý. Ano i to se děje. Nazývá se to různě - reorganizace, nedostatek vzdělání apod. Ale to bylo v dějinách lidstva vždy - kdo umí držet hubu a krok ten se má vždy dobře. Až bude trochu více času, tak bych zde chtěl zveřejnit problém s pastvou koz a ovcí. Stálo to a stojí to přemnoho peněz a výsledek je podle mého názoru nulový. Pouze si někdo opět přišel na velké prachy. V rezervaci Homolka na Praze 5 se páslo dlouho. A výsledek? Dnes na chráněných loukách vyrostl les. To by bylo ale na hodně dlouhé vyprávění. Jak ale takový průser začíná. To profesor začne své studenty učit, že bez pastvy to nepůjde. Oni to pak neustále papouškují než zjistí, že je to naprostá pitomost. Ale nikdo z nich neumí veřejně přiznat omyl. Kruh se uzavřel a prachy neustále padají do černé díry.

V nedávných dnech jsem rozjel causu zastavení likvidace kosatce bezlistého pravého, českého. A výsledek? Nic se neděje. Podle úředníka je sice má stížnost oprávněná neboť divoká prasata prokazatelně lokalitu likvidují. Ale plot na ochranu státem chráněných rostlin se stavět nebude. A je dokonáno. Chtěl jsem vidět protokol, ve kterém příslušný státní botanik vše zdůvodňuje. Jaké bylo překvapení, když jsem se v tajnosti dozvěděl, že na lokalitě vůbec nikdo nebyl. Vše se vyřešilo na úkor kosatce bezlistého u úřednického stolu za plného chodu klimatizace. A co je ze všeho nejsmutnější. O všem jsem informoval BOTANY.Do dnešního dne se nikdo z nich nevyjádřil. A že by někoho z těch chlapců a dívek osud této rostliny zajímal? Moc o tom pochybuji. Třeba se nám někdo z nich ozve a vyjádří názor. Ale moc v to nevěřím, viz řádky výše.


BRADÁČEK SRDČITÝ - Tato převzácná a překrásná orchidejka již nám odkvetla a tak se již můžeme těšit na příští rok. Bude snad těch stanovišť s jejím výskytem povícero?

Názory amatérských i profesionálních botaniků na ochranu rostlin, orchidejí, před širokou veřejností je různý. Někteří tvrdí, že není nutné nic ochraňovat, ale naopak lidem vše poctivě vysvětlovat a do všech rezervací jim umožnit bezproblémový přístup. Málo se třeba ví, že jsou i lokality, které nebyly prohlášené za rezervace právě proto aby se o nich nevědělo.

Jiní mají názor naprosto opačný. Chránit, nic neprozrazovat, nikoho nikam nepouštět, nezvat. V této souvislosti je nejhorší, že jsou lidé, profesionální botanici, ale i další, kteří jsou placeni z našich daní, ale svojí profesi si pojali jako svůj koníček. Tají vše a v koutku duše doufají, že snad jednou vytvoří nějakou předůležitou a přeslavnou práci, která je proslaví když ne na celém světě, tak v Evropě. Široká veřejnost, lidé, kteří přírodu milují, je jim ukradena.

Nedávno jsme zde na blogu řešili kdo je to mykolog. Člověk vystudovaný a mykologií se vědecky živící? Nebo snad každý kdo alespoň jednou sebral houbu? Já jsem navrhnul aby kromě mykologa byl ještě mykolog amatérský a pak už jen houbař. Na to jeden veleznámý mykolog z Brna řekl: "No to by mohlo být i hezké, ale problém je v tom, že ti podle vás amatérští toho často znají více než ti vystudovaní."

A aby to nebylo tak jednoduché, tak je to mnohdy až hodně složité. Pěkným příkladem může být právě bradáček srdčitý, který je snem nejednoho milovníka květin, botanika, a zejména značného množství fotografů přírody. V době jeho květu jsem neustále bombardován neformálními dotazy na jeho existenci. Jak mám k těmto lidem přistupovat? Vyzradit jim ty plácky a pak je na ně doprovodit. Nebo jim na rovinu říci NE?! Jak by jste tento problém řešili vy? Bez znalosti přesné GPS se taková orchidej snad aní nalézt nedá. Je malilinká, nicotná, a na místě jich není mnohdy ani do mariáše. Na straně druhé se ještě nedávno tvrdilo, že u nás je tak deset lokalit s jejím výskytem. Podle mé zkušenosti se domnívám, že jich bude o hodně, ale hodně více. Jenom s tím, že nevíme kde ta místa jsou.

Jsem přesvědčen, že právě srdčitým bychom měli nechat jejich klid. Je jich nejen málo, ale v mechu jsou doslova neviditelní. Několik jich zahlédneme, vyfotografujeme, ale kolik jich asi zašlápneme, zalehneme? A to je ten problém. A teď si ještě představme, že kromě několika vyvolených tam přijdou desítky ba stovky fotografů, lidí, vážných milovníků přírody. Jak ale z toho všeho ven. Vždyť podle AOPK má každý občan právo si je prohlédnout na vlastní oči, popřípadě si je i vyfotografovat. A to podle vzoru kandíku psího zubu. Kdo tu aféru nezná, tak se s ní tady na blogu může seznámit. Existuje i dlouhý pořad České televize...

...a jen tak něco málo pro radost oka.
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fototoulka | 24. července 2015 v 1:16 | Reagovat

Odjezd v pátek, v sobotu, na poslední šumavské orchideje. Spí se ve stanech nebo pod širákem na tábořišti. Ještě několik míst volných. Podíváme se i na vzácné houby. Najdeme už konečně nějaké korálovce?

2 Jelen | 24. července 2015 v 1:20 | Reagovat

Naši přátelé již před lety koupili hájenku. Stojí u železniční trati, ale jinak klid, pohoda. Hluboká noc a ona stojí u okna a nevěřicně strachy podělána sleduje co se děje u lesa. Neustále slyší  divné zvuky, mlaskání. A pak se ten pacholek ukázal. Parohy zastínily celou její zahrádku. On si vybíral, světe div se, jen ty léčivé rostliny. Moc mu chutnali. Za jedinou noc vše vyplenil.

3 jf | 24. července 2015 v 10:57 | Reagovat

Jsem zásadně proti tomu, aby se naleziště čehokoli tajila. Jednak to v dnešní době nemá mysl, protože máme internet a jednak, jak si tu neustále stěžuješ, tyhle lokality stejně skoro nikoho nezajímají. Možná má smysl tajit ložiska zlata a drahokamů, ale místa, kde rostou kytičky...

4 Vyhynulý pták objeven | 24. července 2015 v 11:05 | Reagovat

Čeští vědci zaznamenali další světový úspěch když u západního pobřeží Sumatry vyfotografovali "vyhynulého" loskutáka niaského. Pták - a to ve dvou kusech - byl ve volné přírodě považován za vyhynulého. Tým v čele s vědcem Tomášem Ouhelem si udělal velkou radost.  Objev vzbudil  mezi světovými odborníky velký ohlss.

Loskuták niaský byl vyhuben kvůli svému krásnému zpěvu a nadání dokonale napodobovat lidskou řeč. Končil v klecích a dokonce v polévce. Pověra totiž tvrdila, že tato krmě odstrańuje potíže dětí s mluvením. (Zdroj MF Dnes)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama