Slizečka porcelánová alias mucidin

10. října 2015 v 19:45 |  Slizečka porcelánová
V lesích je hub pomálu. Dnes pouze václavky, ale je i nemálo šupinovek, třepenitek. Jak těch kostrbatých, tak i slizkých. To slovo prašivky vůbec nemám rád, ale jak to jinak popsat, že ani těch nikde není. Nenarazili jsme - a to je divné - například ani na jednu holubinku. Ale i muchomůrek červených bylo povícero. A jak je to tam u vás doma?

Vždy když slyším václavka, tak si vzpomenu na pána, který je sbíral po celý život a vždy o nich uměl pěkně vyprávět. Připravoval je na mnoho způsobů a v jejich zavařování byl expert na slovo vzatý. A ty jeho obsahy skleniček vůbec, ale vůbec nebyly špatné. Houby v mnoha druzích láků měl exscelentní.

To takhle jednou se svým kamarádem a jeho dlouholetou přítelkyní společně vyrazili na houby. Náš houbař málem nesbíral nic jiného než václavky. Jeho přítel se pak na něj z ničeho nic podíval říkajíc: "jseš si jistý, že to jsou václavky?"

"A co myslíš že to asi je? Sbíral jsem je již se svým otcem, dědkem, bábou, mámou. Jinou houby neznám tak dokonale jako právě václavku." A tím rozhovor skončil.

Kamarád byl však na rozpacích a požádal přítelkyní aby s tou jeho václavkou došla do mykologické poradny. Ano tušíte správně. Náš houbař po celý svůj život nesbíral václavky, těmi dokonce opovrhoval. Tyto podzimní houby zaměňoval za šupinovky, zejména tu kostrbatou.

Zajímavé je, že v těchto dnech se v lesích objevilo nemálo dřevních hub. A nechybějí ani slizečky porcelánové. Houby, ze kterých prokazatelně byl vyroben lék - mucidin. Ale jak začal, tak i rychle skončil. Na Západě vědci zanedlouho objevili jeho náhražku, která nebyla z hub a tak se vyráběla levněji a ve velkém.

Slizečka porcelánová není hojná, ale někdy, v určitých oblastech, zejména ve starých lesích, se i urodí ve velkém. Je to houba jedlá, ale nikdo jí pro její minimální masitost nesbírá. Ani nevím jakou má chuť.

Podobné lesy jsou nejen rájem pro slizečku porcelánovou, ale i pro ostatní dřevní houby.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fotografujeme | 10. října 2015 v 20:14 | Reagovat

17. října s odborníky na fotografování. K dispozici bude nejmodernější technika. Ještě několik míst volných.

20. října již obsazeno!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama