Kocába aneb Hadí řeka.

7. prosince 2015 v 13:21 | Zde na blogu, rubrika potoky říčky, jsem již popsal nejednu z nich. Také vandrujete kolem řek, potoků? Tak napište své postřehy zde do komentářů |  - - Kocába
Dolní část Kocáby je známá. Ale co ta horní? Proč se o ní nikde nic nepíše? Zjistíme a dáme vědět. Vyrážíme ve středu a vy se můžete přidat...

Prostata je pěkné svinstvo. Ještě štěstí, že jí mám na rozdíl od nemála mužů v pořádku. Stejně musím ale několikrát za noc vstávat a odkráčet tam, kam i císař pán chodil pěšky. Je po páté hodině ranní a já koukám z okna chalupy do kraje. Venku hustá mlha, auta pokryta ledovou vrstvou. A to je moc dobře. Čeká nás putování kolem Kocáby a teploty pod nulou jsou pro nás vykoupením. Na stezkách a cestách nebude bláto, které by nám nejen obalilo kanady, ale bylo by i nepříjemné v případě pádu. Ono mít mokrou zadnici není zrovna příjemné. Opulentní menáž a termosku s horkým čajem do torny a vyrážíme. Doufáme, že si i dobře a s radostí zahoubaříme.


Tak jako téměř všude jinde už to není na Kocábě takové jako v padesátých a šedesátých letech kdy jsme se tady jako kluci toulávali. Tu pravou trampskou chatu, boudu, aby jsi tady pohledal. V některých se již bydlí celoročně, nechybí plechové a jiné moderní střechy, televizní antény a satelity, solární panely na výrobu jak teplé vody, tak i elektrického proudu.
Ta na snímku je na středním toku Hadí řeky a má druhého majitele. Bohužel už má na sobě a kolem sebe nalepené přístavby. Byla postavena v roce 1947, tedy již dosti pozdě a dnes tam bydlí chlap, který se stará o pozemky, koně a další havěť. Až se s ním setkáte, tak ho pozdravujte....

(Pátek 4. prosince 2015) - Nezačíná to dobře. Za tmy přicházíme na autobusový terminál a nejsme schopni zjistit odkud ten náš autobus vyjíždí. Jízdní řády jsou neosvětlené a nepomáhá ani svítilna jednoho z nás. Zevnitř skleněných vývěsek je mlžný opar. Jsme vyřízeni. A co teď? Nevěřicně koukáme jak na jedno ze stanovišť najíždí autobus. Pod střechou, nad místem řidiče, svítí obrovský blikající název Štěchovice. Díváme se na sebe, pokyvujeme, nastupujeme. Sice jsme chtěli do údolí řeky vstoupit z Velké Lečice, ale i od Vltavy to nemusí mít chybu. A jak se později ukázalo, tak to bylo štěstí za všechny prachy. Navíc jsme místo několika kilometrů jich následně našlapali osmnáct a půl.

Kdo by takovou trampskou chatu nechtěl. Stojí na pěkném místě, kde ani v turistické sezoně nepotkáte živáčka. Pohádkové místo na přemýšlení, snění. Ráno se probudíte, uděláte kafíčko, a koukáte jak na louce se pasou srnci, srny, srnčata. Nasbíráte houby, nějakou tu divokou zeleninu a máte zaděláno na tu nejchutnější a nejdzdravější krmi. Jeden problém tady ale je. Povětšině ty pozemky na kterých boudy stojí patří někomu jinému.

Ten chlap za volantem se na nás divně kouká. Vstupuji jako první řka: "Nad sedmdesát," a pokračuji dále do vozu. To se ještě několikrát opakuje. (Pro nezasvěcené dodám, že v Praze lid nad sedmdesát jezdí zdarma. Týká se to i autobusů, které začínají trojkou.) Ale řidič není žádný hlupák a nechce ze sebe udělat vola. Některé z nás si volá k sobě a žádá o předložení občanského průkazu. "Chlapci nedělejte si ze starého člověka srandu. Já jsem také tramp, ale vola ze sebe dělat nenechám. Kdyby přišla kontrola, tak nás zavřou všechny!" V zápětí se diví. "Tak na to nevypadáte. Jak to kluci děláte že vypadáte tak dobře?" A to je voda na náš mlejn. A celý autobus se dobře baví...

"Základem je tělesná zdatnost. Každý ráno rozcvička, klusání krajinou a vynikající snídaně. Minimálně dvakrát v týdnu bazén, velocipéd a sem tam i horolezecké lano, skoby. A hlavně neustálý zájem o něžné pohlaví. A co si budeme povídat základem dobrého zdraví a pleti jsou houby. Když jich denně do sebe naházíš co nejvíce, tak nebudeš vědět co je to choroba, AIDS, Lues, rakovina, CHOPN atd. Čirou náhodou mám v krosně poslední balíček s tobolkami z hřibu královského, lanýže letního a jako pozornost zdarma i prášek ze stročkovce kyjovitého. A pak nekup to když je to tak levné. Dostanu 5555,- korun českých." A tak se také stalo. Bohu chvála za dobrý obchod. "Tak kluci máme vyděláno a tak si to dnes pořádně užijeme...."

Štěchovice, konečná, vystupovat. Venku je od Vltavy zima jak někde na Aljašce. Ba je to ještě horší. Jako na Sibiři! Radost nám hned za nádražím udělal rozkošný obchůdek. Otevřeno čtyřiadvacet hodin denně. Nad vchodem překrásně vyvedený nápis Kavárna a výčet káv snad z celého světa. Vstupujeme, zachytíme ve chřípí ty až neskutečné vůně a rozkošná dobře vybavená kavárnice je z nás unešena. My jsme spokojeni, ona je spokojena a nás ta její láska vesmírná stojí strašně moc peněz. Bohužel odcházíme v hodně podroušeném stavu. Nevěříme, že kafe může být tak nebezpečné.

Vstupujeme do kaňonu Hadí řeky. Správněji do údolí Kocáby. Ten začátek je příšerný. Hadí řeka ta je až tam nahoře za TO Havran. Meandruje sem a tam a proto Hadí. Vine se krajinou jako had. Ta spodní část toku a ta horní to je jako nebe a dudy. Důvod proč zde používat oba názvy...

Dolní část řeky je spíše vesnicí, osadou, kde se trvale bydlí. Právě v těchto dnech se na toku dokončují protipovodňové úpravy. Kocába je obložena kameny, na březích nová parkoviště pro zdejší obyvatele, pro případné návštěvníky, nové mostky. Už to s přírodou a trampingem nemá nic moc společného.

Na středním toku je to o hodně lepší. A právě tady je jedna trampská osada za druhou. Na první pohled je vidět, že se tady stále sportuje - volejbal, nohejbal a hodně péče se věnuje i dětem, mladé generaci. A to je moc dobře. Každoročním vyvrcholením je vždy potlach, na který se sjíždějí trampové z celé republiky ale i ze zahraničí. Mnozí z nich dnes žijí nejen na Aljašce, ale třeba i v Austrálii, Africe, ale i jinde. Víte vůbec, že tady je to krajina plná zlata? Dokonce i předlouhá zlatonosná slůj, kde dnes v okolních objektech sídlí akademie věd.

U Malé Lečice je překrásný vodopád. Jediný na celém toku. Pod ním se pravidelně konají mistrovství světa v rýžování zlata. Podmínkou ale je, že se tam ty zlatinky musí nejdříve naházet do řeky, ale pak je o zábavu postaráno. Nevěříte? Tak se přijeďte podívat a také zkusit štěstí. Zejména vašim potomkům se to bude moc a moc líbit.

Jestli se tam vypravíte tak další část této kurzívy prosím nečtěte. Přišli by jste o velké překvapení.
Silný proud se dravě dere mezi skálou. Koukáte a říkáte si proč si voda našla tak obtížnou cestu. Proč nemeandruje po vedlejší louce. Vždyť rozemlít tu skálu jí muselo trvat statisíce let?! Trvalo to dlouho ale pak jsme pravdu zjistili. Ten vodopád vykutal pro oblažení duše člověk. Ale povedlo se. Je to o velké kráse...

Ascalona, píseň která stále žije

Táborák zvolna zhasíná, osada už jde spát,
kytara tiše doznívá, do duše padá chlad,
stařičký šerif už líně ruku po láhvi vztáh',
pistole chová na klíně, brouká si v temnotách.

Když jsem byl mlád, bývala Ascalona
nejhezčí osadou, kterou jsem znal,
jak častokrát hýřila Ascalona
divokou náladou, již Bůh nám přál,
však slávě pistolí už zvolna dozvání
a lesem nehlučí to vlčí volání,
já půjdu spát, však vlajka Ascalony
musí nad mým hrobem navěky vlát.


Nad TO Ascalona je celoročně zlatá skála. Nemůžeme ale zjistit o který lišejník se jedná. V osadě se říká, že se nachází pouze zde a pak až ve Spojených státech Amerických. Nevíte někdo který to je? Je pro svoji vzácnost chráněný?

(Pokračování asi dnes v noci...)

- raketová základna
- koláče 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lišejník | 7. prosince 2015 v 14:12 | Reagovat

Na Kocábě u trampské osady Askalona je vysoká skála na které rosté jasně žlutý lišejník. Traduje se, že je pouze zde a pak až v daleké severní Americe. Nevíte o tom někdo něco více. Co je to za lišejník?

2 jf | 7. prosince 2015 v 15:00 | Reagovat

Kocába pramení na okraji Příbrami. A žluté lišejníky je možno najít i u silnice z Pramenů do Bečova v údolí Teplé.

3 Václav | 7. prosince 2015 v 19:45 | Reagovat

Tento lišejník je vzácný zejména tím, že pravděpodobně nikde jinde v republice a možná ani v Evropě neroste. Kdo ale ví jak to je? Někdo tvrdí, že je to Biatora lucida. A pak se v tom vyznej...

4 Houby a počasí | 8. prosince 2015 v 10:58 | Reagovat

Nošením dřeva do lesa by bylo přesvědčování, že růst hub ovlivňuje počasí. Letošní rok houbám pro vedra a nedostatek vláhy nepřál. A pravděpodobně podobné to bude i v příštích letech.

Rok 2015 se stal nejteplejším od roku 1850, kdy se začalo na Zemi počasí odborníky sledovat.

Podle posledních výhledů meteorologové hlásí, že i letošní zima bude nadprůměrně teplá. Předpovědět jak to bude v letním období je sice nemožné, ale podle výzhledů to opět pro houbaře moc radostné nebude. Ale kdo ví? Nikdy neříkej nikdy.

5 Žampionárna na prodej | 8. prosince 2015 v 14:43 | Reagovat

Prodej výrobní haly, prostoru 1 000 m² Krupka - Bohosudov, okres Teplice
1 149 000 Kč (1 149 Kč za m²)

Objekt se nachází v centru města Krupka, 1 km od Teplic. Má dvě podlaží, jedno nadzemní a jedno velmi rozlehlé podzemní. Přízemí je vhodné na zázemí - sklad, kancelář, prodejnu. Sklepy jsou složené z menších částí a centrální cesty, jsou klenuté, cihlové. Je zde stálá teplota, cca 12 stupňů Celsia. Objekt sloužil jako vyhlášená pěstírna žampionů. Vzhledem k zajímavé podzemní části může být vhodný i pro jiné účely.

6 Tak jsem se konečně dočkal a jozka hor je vítěz | 8. prosince 2015 v 20:00 | Reagovat

Problémem blogů je, že nikdy nevíte jak moc se čtou. Kolik lidí na ně denně, každou hodinu, minutum chodí to vám řekne počítadlo. Tady problém není. Ale když napíšete delší text tak nikdy nevíte jestli si ho vůbec někde přečte od začátku až do konce.

Jednou jsem na konci textu pronesl nevhodné slovo a čekal na odezvu. Jindy jsem napsal větu: "kdo to z vás přečetl až sem, tak vyhrává tisíc korun..." A světe div se uplynulo sedm minut a byl vítěz a já měl peněženku lehčí. Podobnou hru jsem sehrál několikrát.

V článku o řece Kocábě jsem hned v začátku prostatu přiznal i ženám a čekal kdo se na ten nesmyl ozve jako první první. Netrvalo dlouho a potrefený se ozval a tím vyhrál jednu fototoulku dle svého přání. Buď ZOO, nebo příroda. Stačí když se přihlásí.

A kdo tím vítězem je? Nějaký jozka z hor a tady máte jeho odpověď:

jozkazhor - Na internetu je to nuda. Ale na burle.blogu se můžete zasmát. Burle píše o své prostatě. Tvrdí, že jí mají i ženy. On prý jí má v pořádku jen chodí několikrát v noci na záchod. Nikdo z pěti komentátorů jeho článku se Burleho a ženské prostatě nediví. Holt si Burle zase píše sám sobě.

7 Fototoulka | 8. prosince 2015 v 20:10 | Reagovat

Zítra odjezd v 07,30 hodin vlakem. Několik míst stále k dispozici.

8 Tramp z Brd | 8. prosince 2015 v 23:45 | Reagovat

Začíná to dobře a fotky by nebyly?

9 Václav | 9. prosince 2015 v 22:03 | Reagovat

Něco málo bude. Je to ale problém. Aparát mám na opravě, tak snímám na historický. Navíc všude i přes den je tma jak v hrobě.

10 Tramp z Brd | 30. prosince 2015 v 22:24 | Reagovat

Vene kdy to dopíšeš?

11 Václav | 1. ledna 2016 v 19:14 | Reagovat

Budu se snažit. Ale podobné články se ukončit snad ani nikdy nedají. Vždy je co dopisovat...

12 Petrák | Web | 15. února 2017 v 17:29 | Reagovat

Pěkný článek - chválím :)
Pokud by to někdo s rýžováním zlata myslel vážně, napište mi na mail, rád Vás vemu sebou na rýžovačku, jinak kvalitní vercajk je základ !
Nějaké info si můžete nastudovat zde:
http://www.ryzovani-zlata.cz/jak-zacit-a52

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama