Pařezník pozdní aneb začíná jeho čas

12. prosince 2015 v 10:56 | Pařezník pozdní je sice jedlý ale? Máte někdo s jeho konzumací zkušenosti? |  - - pozdní

O hlívě útřičné zde na blogu bylo napsáno nemálo článků. V poslední době zejména v souvislosti, že se kolem ní ve hvozdech něco divného děje. Málo se ale ví, že se často vyskytuje společně s pařezníkem pozdním.

Jak jsem zde již psal, tak na přemnoha roky prověřených hlívovnících přestaly hlívy ústřičné růst. Máme ve vojenském hvozdu padlý kmen, který byl hlívou vždy obalen. Každoroční úroda jen z něho nám do toren vždy přinesla hodně přes patnáct kilogramů. Je to ale hmotnost čerstvých plodnic, které jsou plné vody, ledu. Po kuchyňské úpravě zase toho tolik k jídlu nezbude. Společně s ústřičnou na něm rostl i pařezník pozdní. Trvalo nám to roky než jsme zjistili, že nesbíráme pouze hlívu ale i tuto další bohudík jedlou houbu. A určitě jsme nebyli jediní a tak to trvá dodnes.

V těchto dnech na kmenu ani jedna plodnice hlívy ústřičné. Ale všechny pařezníky pozdní, které jsme tam nechali, a nebylo jich zrovna málo, někdo ořezal. Už se asi nedozvíme jestli si je spletl s ústřičnou nebo je naopak sebral cíleně. Možná, že se pak v lůně domova při jejich debužírování hodně divil.

Včera jsme byli na ústřičné, ale moc úspěšní jsme nebyli. Narazil jsem ale na živý strom, který byl pařezníky pozdními obalen. Jednalo se o několik překrásných mladých trsů. Nejdříve jsem na ně koukal přesvědčen, že se jedná o hlívu ústřičnou. Ale v podvědomí jsem byl upozorněn, že ta barva je jiná. Já jí říkám lesklá a ocelová. Tak jsem se pozorněji zakoukal a byl jsem v obraze.

Ale jak je to s chutí pařezníků pozdních? Večer jsme měli návštěvu a tak jsem si řekl, že si udělám pokus. Kluci a děvčata mi věnovali trochu té ústřičné a já jí doma zpracoval s pařezníky a hostům nabídl. Neustále jsem slyšel, že ta kupovaná snad aní chuťově hlívou není. Všichni, jak se říká, měli boule za ušima. Trvalo to dlouho ale konečně jsem se dočkal: "Ona je taková pikantní. Není tak umělá, nevýrazná. Tohle je fakt delikates. Václave sbírej, připravuj a ve velkém prodávej. Budeš milionář a nejlepší kuchař minimálně Evropy." Ostatní přikyvovali a vojenské krmě si s blahem na duší užívali. A jak jste na tom vy? Také vám pařezník pozdní chutná? Nebo snad ne? Ono to bude jako u mnohých jiných hub. Některé některým lidem nejedou a mnohé jsou pro ně i nebezpečné. Do této katgegorie například patří - více zde - kačenka česká.


Poznámka: Jestli jste znalý houbař, mykolog, tak jistě víte jaký je rozdíl mezi pečárkou a žampionem. V této souvislosti již dávno tomu jsem zde na burle.blog.cz navrhl aby se podobně přejmenovala i hlíva ústřičná. Rozdělit názvy na tu přírodní z lesů a na tu uměle pěstovanou v halách, sklepích. Máte nějaké návrhy? Já bych té lesní nechal současný název - hlíva ústřičná. Jak ale pojmenovat tu umělou? Hlíva umělá? Konzumní? Problémem dokonce je, že ta umělá aní není hlívou přírodní. Ona je totiž z různých důvodů - čerstvost, skladovatelnost, doprava atd. vyšlechtěna z několika druhů hlív.

Kačenka česká?: Mám na Šumavě přítele, který je přes tyto houby prvotřídním odborníkem. Jistě není třeba připomínat, že letos na jaře kačenky nebyly a to není první rok. A nejinak tomu pravděpodobně nebude ani v příštích letech. On tvrdí, že kačenka potřebuje velké množství sněhu, tedy vláhy. A té se ani na Šumavě v poslední době nedostává. Pravděpodobně je to důvodem proč kačenky české v posledních letech nejsou. Na tento názor jsem se v minulých dnech na přednášce zeptal i předního světového mykologa Mgr. Jana Holce z Národního muzea. On tento názor mého kamaráda jednoznačně potvrdil...
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 javas | 12. prosince 2015 v 11:13 | Reagovat

Další recept na pařezníky (i hlívy)-jednoduchá klasika. 5 minut povařit v osolené vodě, obalit v trojobalu a mlask...

2 Václav | 12. prosince 2015 v 11:14 | Reagovat

Není vůbec od věci pařezníky pozdní sbírat a míchat je s hlívou ústřičnou. Podle kulinářů tak pokrm dostane zajímavou příchuť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama