Ohnivec rakouský a něco málo kolem jeho velikosti

29. února 2016 v 12:26 | Prožili jsme přenádherný víkend. Nejdříve jsme se snažili ve staré továrně najít další Štěchovický poklad. Následně jsme si vyrazili na ohnivce a jako třešinka na dortu se nám ukázalo několik jelenů. Může být ještě lépe prožitý den. |  - - rakouský
A kam vyrazíme příště? Plánu je neurekom, ale času málo a navíc ten strašně rychle utíká....

Ohnivce se začínají v těchto dnech rychle měnit. Pravděpodobně na těch našich lokalitách jim moc neprospívá, již po několik let, nedostatek sněhu. Už nejsou světle, jasně rudé, ale až na několik málo výjímek se proměnili v temně rudou barvu. A je zajímavé, že to se týká i mladých, nových, plodnic. Jak je budeme ještě dlouho pozorovat? Letos jsme se jim hodně věnovali, tak uvidíme jaké získáme poznatky.

Na vaše vyžádání jeden ze včerejších pacholků. Dalo nám to moc práce, úsilí, než jsme se dopočítali. Je to devatenácterák.

A několik jich máme již za sebou. Zejména ty, které se týkají jejich jedlosti. Vše začalo informací od našeho přítele, amatérského mykologa ze Šumavy, který je ochutnal u přátel ve Francii. Tam je rodina běžně přidává do zeleninových salátů. Více si můžete přečíst zde na blogu v rubrice ohnivce! Zajímavé je v této souvislosti tam i počtení od pana profesora Jiřího Patočky. Doporučujeme, nepřehlédněte!!!

A ze včerejška už máme další významný poznatek. Jenom prosím se moc nerozčilujte ať nedostanete infarkt, nebo mrtvici. Protože zejména mladí lidé moc humoru nerozumí, tak na to raději upozorním již na začátku. Následující řádky nemusíte brát zas tak vážně...

Letos nás několikrát překvapilo několik hodně velkých plodnic. Zajímavé bylo, že to nebyly ty, které vyrostly jsko první, ale naopak ty, které se ukázaly až v nedávných dnech. A teď babo raď vo co go?

Pravá plodnice zatím má osm centimetrů a několik milimetrů navíc. Jestli se otevře do kruhovitého stavu, tak bude mít s velkou pravděpodobností ještě něco navíc. Ona ještě působení na tomto světě nemá za sebou a tak se máme určitě ještě na co těšit. Bude to český rekord? Také si ty největší plodnice měříte? A k jakému výsledku jste zatím došli?

Čeští autoři atlasů, například Hagara, Antonín, Baier, uvádějí u ohnivců velikost do pěti centimetrů. Podobně je to i u ostatních houbařských spisovatelů. Jenže v zahraniční literatuře se přidávají minimálně tři centimetry. Kde je tedy pravda? Asi i zde u hub platí pravidlo, že kdo umí ten umí. A mezi takové mykology bezesporu patří pan Tomáš Papoušek. Ten ve svém velkolepém díle - zde na burle@seznam.cz je ještě jedna kniha na prodej - "Velký fotoatlas hub z Jižních Čech" u ohnivce rakouského v závorce uvádí číslo osm. A to bude s velkou pravděpodobností ten nejsprávnější údaj, ke kterému jsme v těchto dnech došli i my neznalí houbaři!

Dokonce se nám to včera událo u několika plodnic. A to už pravděpodobně nebude náhoda. Otázkou je - tak jak je to popsáno na tomto blogu v posledním článku - jestli to nezpůsobuje neuvážlivé odkrývání plodnic. On totiž každý fotograf si na ale i kolem hub vše pečlivě uklidí, a tak následně jsou ohnivce vysušovány jak větrem, tak i sluncem. Chybí jim ochrana, která umožňuje plodnicím si udržovat vlhkost. Tragické je to zejména tam, kde kolem hub roste mech. Navíc je nehezké když člověk všude kolem sebe vidí čisté upravené plodnice jak někde v moderním květinářství. Proč je přátele při svém odchodu opět nezakryjete, neuvedete vše do původního stavu?

Továrna, ve které to za německé okupace hodně žilo. Fronta potřebovala stále více materiálu a tak se vyrábělo 24 hodin denně. Podle informací tady pod podlohou jsou údajně prostory, ve kterých Němci ukryli své tajemnosti. Co asi objevíme?
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 29. února 2016 v 13:16 | Reagovat

Další fototoulka - česky čti workshop - se pro širokou veřejnost koná 16. března. Odjezd autobusem z Prahy. Změna vyhrazena.

2 Matěj | 29. února 2016 v 13:42 | Reagovat

Pane Burle jenom pozor v tom podzemí na houby a zejména plísně. To by mohl být nejen pro vaše zdraví pěkný průser.

3 Tramp z Brd | 29. února 2016 v 18:21 | Reagovat

A nezapomněl jsi na ty jeleny?

4 Václav | 29. února 2016 v 22:11 | Reagovat

Nezapomněl. Myslíš že by se k tomuto článku hodili?

5 Vlci na Broumovsku | 29. února 2016 v 22:45 | Reagovat

Podle ochranářů se tady pohybují dva jedinci. Jsou sice jenom dva, ale likvidují jednu ovci za druhou. Majitelé jsou z toho hodně nešťastní...

6 Nejstarší strom na Šumavě | 1. března 2016 v 10:08 | Reagovat

Dobu Karla IV pamatuje smrk, který byl v těchto dnech lesáky objeven v NP Šumava u Plešného jezera. Má více jak 600 roků. Veřejnosti bude představen v jarním období až z těchto míst odtaje sníh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama