Kandík psí zub aneb zachráníme ho pro další generace nebo ho raději s radostí zlikvidujeme?!

14. března 2016 v 0:02 | Zanedlouho to opět na přírodní památce na Medníku vypukne. Nejen my jsme zvědaví o kolik jich tam letos bude méně. Nebo snad více? Uvidíme, zkontrolujeme, přepočítáme. A vy se se svými znalostmí a zkušenostmi přidejte v komentářích. |  Kandík psí zub
Přestože se kritické připomínky pana Václava Burleho prokázaly ne zcela důvodné,
tak nemohu popřít, že jeho znalosti lokality na Medníku jsou obrovské
a že tu přírodní památku zná jako jeden z nejlépe znalých lidí vůbec na světě."

RNDr. František Pelc
ředitel AOPK České republiky


Text je překopírován z informační cedule AOPK ČR.

(18. března 2016) - Na přírodní památce Medník jsme neočekávali nic moc, ale jaké bylo naše překvapení když jsme zjistili, že to tam již ve velkém kvete. Opět, tak jako každý rok, se tady začíná odehrávat velký koncert. Kvetoucích rostlin je zde nemálo ale opět je znát, že z okrajů lokality opět zmizely. Přesouvají se směrem na jihovýchod k okraji skály...
Kandíci, co do velikosti, nejsou nic moc. Možná je ještě brzy, ale jedno je jisté. I sem na Sázavu dorazilo globální oteplování. Letos rostliny začaly kvést oproti minulým rokům o hodně dříve. A všude mezi kandíky i ve všední dní neustále davy lidí, zejména pak fotografů. Nechybí ani školní třídy a skupiny děcek z mateřských škol. Sezona začala a i my musíme být při tom....

Poznámka: AOPK uprostřed přírodní památky na Medníku postavila oplocenku. Za její pomoci chtějí botanici sledovat, jak moc zvěř kandíky pojídá, likviduje. Úsměvné ale je, že za plotem rostou pouze tři kandíky. Je zjevné, že jí postavili na úplně špatném míistě. Ale kdo ví. Třeba tam ještě nějaké rostliny vyrostou....
!!! AOPK ČR neustále tvrdí, že kandíků psích zubů vinou návštěvníků neubývá. Přečtěte si text vpravo a udělejte si sami názor!!!
(22. března 2016) - CUKRÁRNA: Před několika lety dostala paní majitelka od známého dvě rostliny kandíku. (Více v rubrice kandík psí zub). A to zcela legálně. Vysadila je za cukrárnou na zahrádku. Každý rok tam vykvetly. V letošním roce jsou tam dokonce čtyři kvetoucí byliny. Nejdříve dva kvetoucí kandíci pohromadě, další je o jeden metr dál, a ten čtvrtý o pět metrů. Zajímavé je, že ani jeden není na původním místě. Jak se asi dostali na ty nové lokality? Třeba nám to nějaký zdatný botanik vysvětlí...

Dnes se na přírodní památce na Medníku nebývale ochladilo. To se na rostlinách výrazně i projevilo. Až na několik výjímek jsou zavřeny a nevypadají moc vábně. Letos jsme tam nenašli ani jeden trs. Po většině jsou to jednotlivé byliny a sem tam dva květy vedle sebe. Ale ono se to o svátcích, kdy má být tepleji a svítit slunce, určitě změní k lepšímu. Pravděpodobně to bude poslední možnost jak si kandíky psí zuby zvěčnit. Přejeme hodně zdařilé fotografie...


(28. 3. 2016) - O velikonočních svátcích proudily na přírodní památku na Medníku davy lidí. Milovníku přírody - a zejména kandíků psích zubů bylo každodenně na tisíce. Parkoviště v Pikovicích byla plna aut a protože byla vlaková výluka, tak autobusy nestíhaly lidičky odvážet do civilizace. Hospody praskaly ve švech a nejinak tomu nebylo ani v tamější úžasné cukrárně.

Nedávno v televizi ukázali kameramani několik lokalit bledulí jarních. Komentátoři dodali, že na jejich lokalitách jsou ochráncí přírody, státní zaměstnanci, kteří je chrání jako oko v hlavě. Mezi rostliny je přístup přísně zakázán. Ale jak je potom možné, že se to netýká i chráněných kandíků psích zubů? Mezi nimi si všichni dupou jako kdyby je chtěli co nejdříve zlikvidovat. A to se také bohužel i děje.

V letošním roce jich je tam opět o mnoho méně. Zajímavé je, že se z okrajů lokality rok za rokem stále více stahují k okraji svahu nad Sázavou. Až tam dojdou, doputují, tak už nebudou mít kam postupovat. Bude to snad jejich konec?


(5. 4. 2016) - Dnes jsme navštívili přírodní památku na Medníku naposled. Koncert skončil. Na lokalitě již kvetly pouze dvě rostliny, které už ale nevypadaly moc dobře. I přesto se všude potulovalo nemálo návštěvníků. Jejich zklamání, že přišli pozdě, bylo převeliké. Ale hezky jsem si o Matičce přírodě popovídali.

Pozorný znalec na suché půdě mohl vidět desítky pošlapaných semenáčků. Mnozí - a nebude jich zrovna málo - v příštích letech už nevykvetou. Horší je, ale já nejsem botanik, že převelice málo kandíků mělo tobolku. Některé dokonce při svém vývoji upadly. Ono se jich stačí při chůzi dotknout a odporoučejí se i s nevyzrálými semeny k zemi.

Netrvalo dlouho a našli jsme jednu rostlinu, která ještě měla okvětní lístky a semeník. Bylo to velké štěstí. Jiné podobné už tam nebylo. Ony ty rostliny převelice rychle odcházejí na onen svět. Tak zase za rok. Ale již dnes po těch letech, kdy je pozorujeme víme, že bude hůř. Opravdu není možné kandíky psí zuby ochránít???

Pomalu jsme se vydali do civilizace. V Pikovicích všechny hospody měly zavřeno, času bylo dostatek, tak jsme se vydali pěkně po svých kolem Zlaté řeky na soutok Vltavy se Sázavou. Mnohé trempské chaty již žily svým životem a u řeky se rybáří pokoušeli o nějaký ten první jarní úlovek. Vzpomenuli jsme i na pana Morávka, který ve svých knihách popsal jak právě tudyma se vracívávali plavci, voraří, až z dalekého Hamburku, Prahy, s nějakým tím grošem, zlatkou, korunou, ke svým rodinám. To pak bývávalo všude na vsi radosti. Mnozí ale již cestou dokázali po putykách, hospodách, vše utratit. Jo, tenkrát to na Sázavě žilo....

Na soutoku na nás čekal moderní překrásný člun. "Můžeme na palubu?"
"Jistě, budete srdečně vítáni," přišla od kapitána odpověď.
Jenže to mělo malý zádrhel. Loď kotvila uprostřed řeky.
"Musíte ale doplavat, a stařeny a dědky na palubu nebereme. Ale ty vaše překrásné slečny s radostí a s velkým pochopením rádi přivítáme, pohostíme a obšťastníme..."
A bylo dokonáno. Děvčatům, Bohu díky, se do vody ale nechtělo! A proč taky, když na člunu kromě kapitána bylo několik děcek mateřskou školkou povinných.

V Davli, za Remagenským mostem, jsme se rozpadli na dvě party. Jedna usedla před hospodu na zahrádku, Druhá, včetně chlapů, vlezla do cukrárny. Někteří z nás ještě stihli si u Vietnamu koupit za dvacet korun kilo vynikající a velice chutné mandarinky. Nutrie na Vltavě jsme vynechali. Dobře již víme, že je snědla Ukrajina.

Tak zase za rok....

 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 14. března 2016 v 1:29 | Reagovat

Více článků o kandících psích zubech najdete když si nahoře u mezititulku klepnete na ten barevný kandík psí zub. Pěkné čtení a nebojte se vyjádřit svůj názor a také si klikněte na anketu. Hezké dny Vám všem Václav

2 jf | 14. března 2016 v 9:28 | Reagovat

Pokud se s Medníkem rychle něco zásadního neudělá, a tím zásadním myslím zředění stromového patra, zůstanou kandíky jen na Pikovických zahrádkách a v Letohradě, kde je velká silná a expandující populace. Jenže v Letohradě je otevřený trávník a opukové podloží.

3 jarmila | 14. března 2016 v 12:25 | Reagovat

Nechápu, jak někdo může kliknout nezajímá, to vypadá, že jsme národ ignorantů.......

4 jf | 14. března 2016 v 14:52 | Reagovat

[3]:Každého něco nezajímá. Někoho kandíky, někoho migranti...Mě je osud kandíků na Medníku také celkem u zadku, protože i kdyby tam vyhynuly, zbude jich dost na okolních zahrádkách a v Letohradu.

5 HG | 26. března 2016 v 17:24 | Reagovat

A jak se mu daří v Kostelci ? Tamní populaci nesledujete ?

6 Václav Burle | 26. března 2016 v 21:29 | Reagovat

Tuto lokalitu neznám. Napište prosím více... Děkuji.

7 HG | 27. března 2016 v 11:50 | Reagovat

Info v emailu.

8 To tedy byla síla | 27. března 2016 v 23:24 | Reagovat

O prvních svátcích velikonočních byly na Medníků davy lidí - tisíce.

9 Mezkovi | 31. března 2016 v 19:50 | Reagovat

Když jsme šli od kandíků tak jsme na cestě našli mloka skvrnitého. Nevíte někdo kolik jich tady asi žije?

10 Hans | 5. dubna 2016 v 22:40 | Reagovat

My jsme ho také potkali a kolem něho celou mateřskou školku. Oni tam jsou ale moc jich asi nebude....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama