Vítání jara na Šmelcovně

24. března 2016 v 15:11 | Jaro přichází a den za dnem nás vyhání do lůna matičky přírody. A to je moc dobře.... |  Michal Patočka

"Přijde jaro, přijde,
bude zase máj…"

Jaro jsme tentokrát my houbaři oslavili na Moravě, v malebné osadě Šmelcovna západně od Brna. Šmelcovna leží v hluboce zaříznutém údolí Bílého potoka, kde stojí na obou březích několik chaloupek. Je to sídlo s bohatou hornickou a hutnickou historií, sahající až do 13. století, kdy se tehdejší středověká vesnice nazývala Podolí. Zprvu se v okolí těžila a pravděpodobně i zpracovávala ruda stříbrná, později zde byly těženy rudy železné. Právě ty proslavily Šmelcovnu zejména v 18. a 19. století produkcí i kvalitou místního železa. Výrobky z něj byly známy i ve Vídni, pro kterou byla mistry cechu hutnického vyrobena houfnice pro císařský dvůr. Železná ruda byla tavena v železnorudné peci a zpracovávána v hamru, kde se používala jako pohon vodní síla místního potoka. Na síle vody bylo ostatně až do poloviny 20. století závislých řada vodních mlýnů, kde rolníci z širokého okolí jezdili mlít svoje obilí na mouku. Hmotných dokladů historie těžby, ať už starých důlních děl, štol, šachtic, hloubení, odvalů, zbytků kamenných zdí provozních budov a jejich základů se dochovala značná část. Z železnorudné pece zbyla jen hromada sutin a pouze na jednom místě je vidět zbytek kamenné zdi pece. Z toho všeho se do dnešních dnů zachoval celý pouze jeden menší kamenný sklep na jedné z dnešních zahrad. Nechme však historii stranou. O těžbě a zpracování rud v okolí bývalé hornické osady Šmelcovny si povíme jindy.

Vraťme se však k vítání jara. Tato pravděpodobně pohanská tradice má zde také dlouhou historii, spojenou s básníkem Petrem Bezručem, vlastním jménem Vladimírem Vaškem. Když na Šmelcovnu v roce 1902 poprvé přišla malá turistická skupina společně s básníkem, natolik je toto místo a okolí okouzlilo, že sem přicházeli každým rokem, vždy první jarní neděli v roce. Však také sám básník rozesílal svým přátelům pozvánky s krátkými básničkami, aby nezapomněli a společně každým rokem přišli jaro přivítat. Tradice vítání jara se udržela dodnes. Lidé přicházejí, aby se setkali a zazpívali písně s jarními motivy, vhodili zapálenou smrtku, symbol dlouhé zimy, do vod Bílého potoka a přivítali nové jaro. To letos připadlo na 20. březen, kdy jsme i my byli přítomni oslavám jara na Šmelcovně.

RNDr. Michal Patočka
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama