Klouzek tridentský - Suillus tridentinus (Bres.) Singer 1945 - Masliak tridentský

4. dubna 2016 v 21:57 | Jiří Patočka |  - - tridentský
Klouzek (Suillus) je rod hub z čeledi slizákovitých (Gomphidiaceae), jehož české jméno odkazuje na skutečnost, že u naprosté většiny druhů je jejich klobouk pokrytý slizkou vrstvou. Kdo vzal někdy nějakého klouzka do ruky, kvalitu toho slizu dobře zná. Klouzalo by se na něm lépe než na ledě. Mnozí houbaři z tohoto důvodu klouzky nesbírají, i když ví, že jsou to jedlé a chutné houby.

Klouzek tridentský (Suillus tridentinus) je jedlá houba, vázaná na modříny, s kterými tvoří mykorhizu. Roste vzácně od června do listopadu na alkalických, vápenitých půdách. U nás je znám z Jižních Čech, Lounska a Teplicka. Je uvedený v Červeném seznamu makromycetů ČR v kategorii EN (ohrožený druh) (Holec et al., 2012).

Literatura

Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 2012; 624 s.

Chcete-li se dovědět další informace o klouzku tridentském, zejména něco o jeho pigmentech, klikněte na: http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=875

Obrázek převzat z: http://www.mykonet.ch/images/Suillus.htm
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Míša | 4. dubna 2016 v 22:06 | Reagovat

My klouzky sbíráme je to jedna z nejlepších hub do kuchyně. Vždyť se může kůžička sloupnout a je vystaráno nebo otřít klobouček hadříkem. Ale nepřipravujeme se tak o nějaké zdravé látky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama