Čirůvka oranžová – Tricholoma aurantium – čírovka (čírovnica) oranžová

4. května 2016 v 21:46 | Jiří Patočka |  - - oranžová, J. Patočka
Čirůvky představují hojně rozšířenou skupinu převážně podzimních druhů hub. Nejčastějšími rody jsou Tricholoma, Lepista a Calocybe. Čirůvky z rodu Tricholoma patří mezi mykorhizní druhy, kdežto čirůvky z rodu Calocybe vyrůstají saprotrofně a rostou i mimo les. Ke svému životu žádný strom nepotřebují, živí se odumřelými zbytky těl různých organismů a česky jsou proto nazývány jako houby hniložijné. Nalezneme mezi nimi několik jedlých a chutných, ale i jedovatých zástupců.

Mezi čirůvky rodu Calocybe patří i všem houbařům dobře známá čirůvka májovka (Calocybe gambosa). Dobrá a chutná houba, která již od dubna roste velmi hojně, jednotlivě i ve skupinách, na otevřených travnatých místech, v sadech, parcích, zahradách, ale i na okrajích lesů nebo prosvětlených hájích. Protože psát o májovce by bylo stejně zbytečné jako nosit dříví do lesa, něco si dnes povíme o čirůvce oranžové (Tricholoma aurantium). Ta je jednak méně známá, jednak poměrně vzácná a v lese se objeví teprve až koncem prázdnin. Na rozdíl od májovky je také pro svou hořkou chuť nejedlá.

Jako každá správná čirůvka rodu Tricholoma, vytváří i čirůvka oranžová mykorhizu se stromy; a to s různými druhy jehličnanů. Houba je rozšířena v Severní Americe v Asii i Evropě. V ČR roste čirůvka oranžová spíše v pahorkatinách a v podhůří, nejčastěji na okrajích smrkových lesů, rostoucích na vápencovém podkladu. Nikde není hojná, takže většina houbařů ji nezná a nikdy ji neviděla. Protože je nejedlá, malý zájem houbařů je pochopitelný. Ani na tomto blogu o ní nebylo dosud referováno a abych mohl čtenářům nabídnout její fotografii, musel jsem ji vypůjčit z internetu.

Větší zájem o čirůvku oranžovou projevují vědci, kteří hledají v houbách různé biologicky aktivní látky. Ty by mohly najít praktické využití, např. v medicíně. Zdá se, že právě čirůvka oranžová je bohatým zdrojem takových přírodních látek, z nichž některé nebyly nalezeny v žádném jiném biologickém materiálu. Jsou tedy zcela unikátní a právem si zaslouží pozornost. I když výsledky bádání v této oblasti jsou dosud skrovné, rozhodně nejsou nezajímavé. Pokud se o tom chcete přesvědčit, klikněte na http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=881&mode=&order=0&thold=0

Foto: Čirůvka oranžová. Autor: Felice Di Palma. Regione Campania, Vesuvio; říjen 2009. Převzato z: http://www.funghiitaliani.it/index.php?showtopic=24124
 

91 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 XRumerTest | E-mail | 29. října 2017 v 15:02 | Reagovat

Hello. And Bye.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama