Vstavač vojenský - Orchis militaris - Vstavač vojenský

29. května 2016 v 19:45 | Je to nádherné místo. Orchidejí tam sice co do počtu rostlin moc není, ale čtyři druhy se najdou. Celkem jich tam roste sedm... |  - - vojenský
jsme tam v minulých letech byly třikrát. Rok za rokem se vždy chystáme, ale zájmů je hodně a ne vše může vždy vyjít. A opět jsme zavítali a opravdu to stálo za to. Jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Bohudík mám možnost vkládat fotografie na internet v plném rozlišení. Stejný snímek a výsledek nebetyčně rozdílný. Jakmile jeden začne - musí - ubírat pixely, tak fotografie jde rychle do háje. S tím ale nikdo nic bohužel udělat nemůže. To jen tak na vysvětlení znalým....

Přijeli jsme v ten nejsprávnější okamžik. Na podmáčené louce najednou kvetly čtyři druhy těch nejvzácnějších a nejkrásnějších orchidejí. Bylo to pěkné pokoukání. Chybička se ale vloudila. Podle stop tam již před námi byli desítky, ba stovky, taky fotografů. Tráva vyležená, kolem orchidejí vytrhaná a podupaná vegetace. To opravdu státní ochraně přírody nevadí? A pro názornost si tady na blogu můžete přečíst články o psích zubech, kosatcích bezlistých atd. Žijeme v divném světě. Stále slyšíme jak Česká republika se věnuje ochraně přírody a na straně druhé každodenně vidíme jak to není pravda. Dokáže to někdo konečně změnít, vyřešit?

O této lokalitě již v roce 2010 jeden významný český fotograf napsal: "Vůbec jsem si to neuvědomil, že by fotografové byli schopni takové devastace krásného kusu přírody, ale když jsem našel v úterý svoji oblíbenou lokalitu v takovém stavu, velmi mě to rozhněvalo."

Militaris tam dělali radost pouze ve dvou kusech.

Prstnatců pleťových, tak jako i vstavačů bahenních, tam bylo o něco více. Od oka kolem deseti až patnácti rostlin. Když jsme na plácek přišli začalo vydatně pršet. Já koukal na orchideje a nedaleko od nás nad nedalekým hradem zuřivě zuřila, za vydatné spolupráce blesků a hromů, bouřka. Měli jsme velké štěstí, že v té divoké přírodě, kde nebylo kde se schovat, nás doslova o metry minula. Koukám na ty přenádherné byliny a říkám si jak je poznáš? Zamyslel jsem se a z ničeho nic jsem zjistil, že už konečně, po těch dlouhých letech, vím vo co že tady jde. Ukazoval jsem postupně na rostliny a s bravurou odborníka jsem je začal nejen jmenovat ale i hezky o nich vyprávět. Udělal jsem si zase velkou a neopakovatelnou radost. A vy co chcete vyrazit s námi na fototoulky se nedejte a přidejte se....

O těch dalších dvou orchidejích zase někdy příště.

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Také názor | 29. května 2016 v 22:33 | Reagovat

Fotograf Ondřej Prosický v roce 2007 napsal: Většina míst s pravidelným výskytem českých orchidejí jsou často chráněné přírodní rezervace, kde orgány nařizují nechodit mimo značené cesty. Protože ale předpokládám, že sem chodí pouze ohleduplní milovníci přírody, jednu úžasnou lokalitu doporučím – xyz.

Když jsem tam letos byl, našel na 100 metrech okolo 60 rozkvetlých orchidejí čtyřech druhů, místo jako v pohádce. Snad ani nebudu psát, co udělám s tím, koho potkám jak rostlinu dloube ze země!

2 jf | 30. května 2016 v 9:07 | Reagovat

Pár takovýchto orchidejových plantáží znám také.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama