Vstavač bahenní - Orchis palustris - Vstavač močiarny

8. června 2016 v 23:26 | Je to jedna z nejvzácnějších orchidejí a mnozí tvrdí, že i jedna z nejkrásnějších |  - - bahenní
Hercegovina lautr rovina,
tu musela vybojovat infanteria, ach jo,
tu musela vybojovat infanteria, ach jo.
 
Už Vás všechny slyším jak říkáte co sem plete I. světovou? On už se snad zbláznil. Jenže ono je to trochu jinak. Lautr rovina není jen v Hercegovině, ale i u Kolína. A tam někde uprostřed polí s obilím, řepkou, a bůh ví ještě s čím, je písečná tůň, které dodává neustále vodu podzemní pramen. A opodál rybník, který rovněž plný obojživelníků. Neustále se tam odehrává vzrušující a hlasitý koncert. Sólové nástroje preludují blatnice skvrnité a kuňky obecné. Sem tam dostanou notu i čolci obecní.

Jezdíme sem každé pozdní jaro a vždy jsme udiveni jak je to tady pokaždé jiné. Někdy orchideje ani nenajdeme aby příště jich tady byly desítky ba stovky. Nejvíce je prstnatců pleťových. Po velkém pátrání objevit ale vstavač bahenní je obrovským svátkem. Není jich zde mnoho, tak jako i na několika dalších lokalitách v republice. V minulém roce pouze jeden a letos dva. Bahenní je velkou vzácností. Jak často ho potkáváte vy?

Patří mezi orchideje, které neustále, na rozdíl od jiných z přírody mizí. Je kriticky ohroženým druhem. V roce 2008 bylo v odborných publikacích uváděno, že v Čechách roste na sedmí místech a na jednom na Moravě. Jaký je současný stav nevíme, ale bude to s velkou pravděpodobností nemilé. Na další slatinné louce o několik kilometrů dál jsme našli rovněž pouze jednoho vstavače bahenního. A čím je vzácnější, tak když se povede, tak o to je větší radost.

Na tuto lokalitu jezdíme nejraději vlakem. Vystoupíme a pak nás čeká ještě několik kilometrů. Podle situace si to zkracujeme přes pole ve vyježděných kolejích od traktorů nebo po okraji lánů podel struh plných vody. A tak tomu bylo i nyní. Jenže na konci, když už jsme skoro byli v cíli, jsme se museli dostat přes vodu. Ještě štěstí, že tam nějaký dobrák položil kus dlouhého plechu, který ale na šířku měl něco málo přes deset centimetrů. Nebýt toho člověka, tak bychom se museli snad i vrátit na silnici. Nevím jak ostatní, ale já měl tušení, že skončím z několika metrů ve vodě. On se ten plech neustále prohýbal, houpal. Ještě štěstí, že jsme to všichni v pohodě ustáli. Nebylo to ale vůbec nic příjemného.

Na zpáteční cestě jsme to raději vzali oklikou. Ale co si budeme povídat. Nejkrásnější a nejveselejší to bylo následně v hospůdce. V hospůdce útulné a pěkně české. Jenže tam nebyla ani noha. Vypadá to, že za několik týdnů i tato přestane pro nezájem pivařů existovat. Ale tak je to na mnohých místech naší milované vlasti. Žijeme v divné době. Pošty ani hospody už na vesnicích nejsou o obchodech ani nemluvě. Pokaždé když do toho lokálu zapadneme, tak již od dveří voláme: "točené a matjesy s chlebem." Ty od firmy Diana jsou nepřekonatelné. Tak zase za rok ať se toho v plném zdraví dožíjeme....

Prstnatec pleťový...
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 burle.blog.cz | 10. června 2016 v 12:53 | Reagovat

...hledá kameramany, střihače, zvukaře, a další podobné profese. Pište na burle@seznam.cz. Děkujeme.

2 Ceny hub na tržištích | 10. června 2016 v 12:54 | Reagovat

V Praze na tržišti u Anděla - liška obecná kilo 480 korun. Hřib kovář 390 korun za jeden kilogram. A jak je to tam u vás?

3 Naďa | 29. května 2018 v 22:25 | Reagovat

Ono je třeba si ale uvědomit, že tam bahenní rostou o hodně později než pleťové.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama