LYMSKÁ BORELIÓZA - tak to je pro nás milovníky lesa, luk a strání, pěkné svinstvo. Proč nám to Matička příroda za naší lásku k ní dělá? Blýská se snad na lepší časy?

1. července 2016 v 8:00 | Příznaky není radno podceňovat. Borelióza se dá snadno zaměnit s chřipkou. Buďme opatrní a příznaky vždy správně vyhodnoťme. Pouze tak si doslova zachráníme přijatelný život. |  !!! POZOR klíště !!!
Čím později se začneme léčit, tím průserovatější jsou následky. Požadujme ten kvalitnější test!

* * * Antibiotika by se neměla přehánět(?) * * * Na klíšťovou encefalitidu je očkování * * * Nohavice do kalhot, dlouhý rukáv, repelent * * * Po napadení klíště ihned odstranit a hlídat si flíček * * * Já ho zlehounka zachytím do pinzety a s citem škubnu. Dlouho se nestalo že bych ho přetrhl. A vydezinfikovat * * * Čeští vědci zabodovali, ale ještě je čeká dlouhá cesta * * * Při napadení klíštětem je 10x pravděpodobnější borelióza než klíšťová encefalitida * * * Borelióza dokáže lidi přivést až k plné invaliditě * * * A není to zrovna málo případů * * * V Německu se lymská borelióza léčí podstatně déle než u nás * * * Co České republice doporučuje mezinárodní směrnice * * * Je rozdíl mezi čísly 4 a 6 a 4 a 6? A tady je o klíšťatech zajímavý příběh. Jestli máte podobný, tak pište pod tento článek do komentářů * * *


Není, po dlouholeté osvětové kampani, houbaře, milovníka lesa, vod a strání, který by nevěděl, jak je ten zrádný tvor nesoucí jméno klíště pro člověka nebezpečný. Jeden si ale nevybere. Buď příroda, zahrada u domu, louka, toulání se kolem řeky, potoka, v horách, nebo tyto sportovní a citové aktivity vynechat. Jiné možnosti není. Kterou si vyberete vy? Zvolili jste přírodu? Tak jste ten komu jsou určeny následující řádky.

Klíšťové encefalitidě se dá poměrně úspěšně předcházet očkováním. U lymské boreliózy žádná prevence, vakcína, bohužel neexistuje. Zde platí staré osvědčené metody, nohavice zastrčené do bot, dlouhé rukávy, repelenty, světlé oblečení na kterém jsou klíšťata dobře vidět apod. Když už se ten pacholek zakousne, tak ho rychle odstranit a ranku vydezinfikovat. Potom už jenom čekat zda se neobjeví červené kolečko, ale tady je dobré vědět, že i když je organismus člověka napaden, tak se nemusí ukázat. Objevuje se cca u poloviny nakažených lidí.

Nedávno proběhla sdělovacími prostředky informace, že čeští mladí vědci, kteří hledali ochranu na ziku, zaznamenali velký úspěch. A stala se neuvěřitelná věc. Látka, kterou vyzkoumali, je vynikající ochranou i na klišťovou boreliózu. Bude to ale ještě hodně dlouhá cesta - dva až tři roky - než si lék budeme moci v lékárnách vyzvednout.

Borelióza je hodně zrádná. Příznaky se začnou projevovat až po několika týdnech, ale to je organismus již napaden v různých částech těla. Problémem je, že vše se projevuje jako chřipka. A nyní u lékařů se jedná o velké peníze. Testy nejsou levné a ten levnější nemusí bakterie dokonce prokázat. Záleží jenom na každém z vás jak se projevíte. Necháte si léčit chřipku nebo budete vyžádovat test?! Každý týden, kdy člověk není na boreliózu léčen, se snižuje šance, že vyvázne bez trvalých následků. A aby toho nebylo málo, tak je dobré vědět, že lymská borelióza se ráda vrací.

Není ale test jako test: Levnější testy jsou prokazatelné tak na padesát procent. A to je převelice málo. Například test Elisa. Úsměvné je, že často jsou pozitivní i když člověk nakažen není. Bude jen záležet na každém z vás zda budete vyžadovat test, který jasně lymskou boreliózu prokáže. Například Western Blot! A to jsme se opět dostali k velkým finančním částkám!

Zajímavé je, že například v Německu léčba trvá znatelně dále než v České republice. Ukazuje se, že u nás je nedostatečná. Mezinárodní směrnice Českou republiku vyzývá aby léčba trvala výrazně déle. Je ale také uvedeno, že je na každém jedinci jak bude s lékařskou službou komunikovat. Řečeno srozumitelnou řečí - nedejte se a s lékaři diskutujte. Nenechte se odbýt.

Každý rok v ČR onemocní na 4000 lidí. Jestliže nenásleduje správná léčba, tak dochází i k trvalému poškození srdce, mozku, kloubů atd. Současný způsob třitýdenní léčby antibiotiky u těžkých případů rozhodně nestačí. Není ale od lékaře vůbec snadné se správně rozhodnout. U padesátiny procent pacientů se úspěch nedostaví a u mnohých se navíc lymská borelióza vrací. Podle nejnovějších výzkumů se doporučuje lehké případy léčit 4 až 6 týdnů, pokročilejší stadia 4 až 6 měsíců.


 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav | 1. července 2016 v 9:15 | Reagovat

Zrovna včera jsem si udělal v dubohabrovém háji, kde místy i vysoká tráva, na klíšťata test. Když jdu do lesa jen tak na lehko, tak místo košíku nosím bavlněnou bílou tašku s dlouhýma ušima. Hodím přes rameno, mám volné ruce, a na houby odnášedlo.

Tašku jsem držel v ruce a ta se neustále odírala o vegetaci - trávu, nízké křoviny. Každou chvilku jsem se podíval kolik těch klíšťat na ní najdu. A světe div se ani jediné. Pravděpodobně to způsobilo sucho a velké teplo. Kdo ale ví kde je pravda. Nehcete to také zkoušet a pak nás tady informovat?

2 přetaženo | 1. července 2016 v 9:18 | Reagovat

Pavel Světlík | 17. června 2015 v 11:55 | Reagovat

OSOBNÍ  ZKUŠENOST : Ze své současné zdravotní zkušenosti chci uvést několik poznatků - léčím se od loňského léta, respektive jara s boreliózou, vše jsem asi 1/2 roku přechodil, protože ji na mne přenesl v velikou pravděpodobností komár,kterému jsem nevěnoval moc pozornosti...Nazývám tyhle tvory  někdy v rozlobení" píchové samičí bestie", samci komárů totiž pijí jen sladké štávy, nevím proč Stvořitel, jehož ctím -  tyhle  samice takovou vášní obdaroval. Snad, aby nás hříšníky proháněly a navracely k němu.Tak tedy ono štípnutí komáří děvy mne přivedlo ke specialistce MUDr V.do rychnovské nemocnice -  dobře jsem si na to později vzpomenul, že se to  špatně hojilo..jen malý komáří štípaneček, ale jinak žádný kruh nebo jiný znak "borky". Vše se však projevovalo enormní únavou, po všech vyšetřeních srdce, plic atd. naše myslím hodně dobrá  medicína objevila "borku". Po delším čase, nepříjemné magnetické resonanci atd.atd se ukázalo, že borelióza má dost vysoké markry tedy čísla...vše přeléčeno antibiotiky a a mnou přidávanou domácí medicínou totiž enormními dávkami česneku a cibule nakonec se  vše podivuhodně dostává do normálu - markry klesly a mé tělo se díky Bohu s tím dobře vyrovnává...co mne těší, tedy ujištění odborníků, že nemohu dostat encefalitidu, jelikož tu jsem již prožil ve 12 letech jako malý kluk /léta šedesátá na ní tenkrát umíralo i více dětí./a současná specialistka z RK a také bývalý hygienik z ČB mi oba souhlasně potvrdili, že encefalitidu již nemohu vlastně nikdy dostat..pokud jste ji tedy v životě měli -  není třeba se proti ní očkovat a můžete se válet v přírodě jak chcete...jen dávat pozor na klíšťata kvůli de facto zcela ne úplně vyléčitelné borce...ta je na celý život. Na závěr přání - Pán Bůh vás provázej na všech toulkách přírodou a zachovej vaše zdraví v těle i mysli.Přátelsky z A Rocha Pavel Světlík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama