František Fechtner, Fechtnerův hříb i syndrom

19. prosince 2016 v 20:23 | Pavel Světlík |  - - hřib Fechtnerův

František Fechtner (1863 - 1967) byl prepárátor Botanického ústavu Univerzity Karlovy v Praze. Houbař a znalec hub, který mimo jiné úzce spolupracoval s botanikem, mykologem Josefem Velenovským. Velenovského vytrvale zásoboval houbami (především hřibovitými) a informacemi o jejich výskytu během příprav podkladů pro přelomové dílo České houby. Autor mu přičítá značné zásluhy mj. u následujících druhů: Hřib zelenavý , kozák krvavý, hřib černavý, hřib Fechtnerův, hřib růžovník, hřib skvrnitý, hřib brotanový a u některých dalších druhů.

Velenovský na počest "pilného svého sběratele hub" pojmenoval nově popsaný druh, hřib Fechtnerův (Boletus fechtnerii), který mu Fechtner pravidelně nosil z teplých vápenatých hájů u Roblína u Prahy.

Vloni i letos bylo objeveno několik lokalit tohoto vzácného, chráněného hřibu na Rychnovsku A letos opět v dosti extrémním suchu byla objevena lokalita nedaleko od nás. Nevědomky nám jednu plodnici přinesla paní ze sousední vsi. A pak nám i ukázala lokalitu na pokraji lesa Ochoze. Tam zřejmě během léta vyrostlo kolem 10 plodnic. Některé zetlely, jiné možná sklidili další nevědoucí houbaři jak vzácný nález mají před sebou.

Fechtnerův hřib i osobnost tohoto spolupracovníka je nám zvláštní výzvou. Ke spolupráci. Být jako Fechtner zanícen pro věc. Být ochoten nasadit svůj čas, možnosti, prostředky, nohy i ruce pro hlubší poznání božího stvoření. Objevování jednotlivých druhů a jejich lokalit. A tak přispět k jejich ochraně. Takové jednání můžeme nazvat jako potřebný "Fechtnerův syndrom".

Díky všem, kteří ho vlastní a jej žijí. Myslím třeba na mladé studenty, kluky organizující ornitologický kurz na Záhoří. Nebo spousty letošních dobrovolníků dotvářející soustavu rybníčků u Krupárny. Na lidi, kteří připravovali a zase uklízeli houbařskou výstavu s více než 150 druhy atd. Takových lidí byla i letos spousta. Jejich jména sice neponese nikdy žádný vzácný hřib ani rostlina či živočich. Ale oni jsou zapsáni v knize účasti a práce na ochraně světa, vzácné země. A vlastně i v božím království. Fechtnerův syndrom je znak pilných, na zásluhy a ocenění nijak nečekajících dobrovolníků. Sběratelů přírodních poznatků, informací, hodnot a zápasu o zachování stvoření. Díky že takové má nejen A Rocha, ale i např. Česká společnost ornitologická nebo Český svaz ochránců přírody, Česká mykologická společnost. A mnohé další podobné skupiny.

Laskavý Stvořitel ať vás všecky pilné "Fechtnery" odmění zápisem ve svém "červeném seznamu". Takových lidí totiž není vlastně nikdy dost. A jsou nám všem i Bohu vzácní.
Pavel Světlík
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 21. prosince 2016 v 14:14 | Reagovat

to: jf - prosím NE. Pan farář je náš kamarád a přítel. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama