Kandík psí zub /2017. Co nás na Sázavě bude asi letos čekat. Uměl by jste to někdo odhadnout. Budeme opět ronit slzy nebo snad naopak začneme na Medníku jásat a tančit?

12. února 2017 v 18:01 | Každoročně je na Medníku těchto přenádherných rostlin stále méně. Všichni lokalitu a tím i rostliny chráněné státem ničíme a každému je to jedno. Výborný příklad státní ochrany přírody. Nebo máš snad jiný názor? |  Kandík psí zub
Největším ničitelem přírody svým nekonáním je státní ochrana přírody!!!

Foto: Milan Suchomel

Každoročně naše parta fototuláků se na jaře děsí jakou hrůzu opět na soutoku Vltavy a Sázavy uvidí. Dříve - a není to zas tak dlouho - na Medníku byly miliony rostlin. A dnes? Něco málo přes sto kvetoucích bylin. Na ty nekvetoucí - více zde na blogu - rok za rokem šlapeme, takže jim nedáváme možnost vyrůst. Jak dlouho to bude ještě trvat, než patřičné státní orgány zjistí, že je něco špatně. Bude pak ještě čas něco zachránít?

Na lokalitě jsou stále ty stovky nepůvodních smrků. Dokonce existuje v dávné minulosti vydané rozhodnutí, že již dávno měly být vyrubány. A světe div se, stojí tam dodnes. Tam, kde dříve rozkvetlé srázy plné kandíků psích zubů, tak tam dnes není ani jediný. To to opravdu nikomu nevadí?

(...dokončení brzy.)

V této oblasti, v ohromných tlupách, se pohybuje černá zvěř. Dokonce pravidelně bývá uzavírána dálnice a další silnice aby myslivci co nejvíce zredukovali její stav. Čím více prasat pošlou k řezníkům, tím více jich bachyně přivedou na svět. Kdy tato zhůvěřilost přírody a nezodpovědných lidí skončí.

Divočáci například pod kostelní skálou již zlikvidovali vzácný kosatec bezlistý, český, pravý. Nevrhnou se snad s velkou chutí i na lokalitu kandíku psího zubu? To v tento okamžik asi nikdo neví. Ví ale někdo zda divočákům tato vzádná rostlina chutná? Jestli ano, tak nás ochraňuj Matičko přírodo...
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 František Střížek | 12. února 2017 v 22:37 | Reagovat

Musím pochválit tu fotografii jak je u květu vidět i ten typický list.

2 jf | 14. února 2017 v 10:59 | Reagovat

O kandíky strach nemám. I když přímo na Medníku zmizí, dost jich přežije v okolních zahrádkách a v zámeckém parku v Letohradu jejich populace prosperuje a mohutní, rostou dokonce přímo z písku na cestách a nevadí jim boty turistů, ani ,,zalévání" od psů. Co jim vadí, je zástin od mohutnějících korun stromů, ale zředit na Medníku les je asi příliš velký problém.

3 jf | 14. února 2017 v 14:08 | Reagovat

Cibulky kandíků jsou v jejich pravlasti, (sever USA, Kanada), oblíbenou potravou medvědů, takže divočáci je, s největší pravděpodobností, žerou také. Naštěstí je na lokalitě poněkud méně schůdný terén a kameny, mezi kterými divočáci ryjí dost neradi, zejména, když o kus dál mohou řádit v polích. Takže jako nejlepší způsob ochrany tohoto druhu se mi jeví zavedení do kultury, s čímž není problém, není to tak dlouho, kdy se u Waltra v Chuchli dal kandík bez problémů koupit a na zahrádce poroste a bude se množit i v pravidelně strojně koseném trávníku, natož na skalce. Stejným způsobem, t. j. domácím chovem, by se dala zachránit i vymírající populace tetřívků a tetřevů hlušců, (oba druhy jsou snadno ochočitelné, pokud se kuřata odchovají pod slepicemi, nebo v umělé líhni), ale to by se z lovné zvěře stala domácí drůbež a to raději ať vyhynou, že?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama