Jak vyrobit stromovnici

26. března 2017 v 23:07 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Stromovnice neboli zahradnická mast, je podobně jako zahradnický vosk, nepostradatelnou pomůckou každého zahradníka. Používá se k ošetření ran ovocných stromů a okrasných dřevin po jejich mechanickém poškození a můžeme si ji koupit nebo sami vyrobit. Protože houbařská sezona se ještě nerozjela, zatímco práce na zahradě jsou v plném proudu, domnívám se, že pro čtenáře tohoto blogu je v současné době důležitější předpis na stromový balzám, než předpis na houbový guláš.

Zvláště když jsem našel v knize Zkušený zahradník od Josefa V. Leichta z roku 1863 praxí osvědčený návod na jeho výrobu, který se bude čtenářům určitě líbit. Nazývá se "Chrisova zahradnická masť" a suroviny na její výrobu jsou levné a snadno dostupné: Vezmi půl dílu hrnčířské hlíny, jeden díl kravince (kravského lejna), rozšklubané kravské chlupy a terpentin. Hlínu rozetři na plochém kameni pěstí, aby byla co hustá kaše, a přidávej do toho hovězího lejna a chlupů stejně to vše promíchej. Terpentin se nad uhlím rozhřeje, kaše tato se rozetře, nalije se do ní rozpuštěného terpentinu a rukama dobře se prohněte. Venku ponechaná hmota za několik hodin ztvrdne co kámen, pročež se dá do hovězího měchýře a ku potřebě se uloží do vody.

Pokud si tento stromový balzám sami vyrobíte, nezapomeňte se rozdělit o dojmy a zkušenosti se čtenáři tohoto blogu.

Poznámka autora: Chris Ghyselen byl belgický architekt a zahradník.
 

27 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 To jsou ale věci... | 26. března 2017 v 23:13 | Reagovat

Dnes na rozhlasové stanici Plus byl pořad o vzácných stromech. Věděli jste, že buk se stává vzácným stromem? Dobře na tom není ani jedle. Ta se sice vysazuje, ale výsledek nic moc. O jilmech, ale i lípách nemluvě. A neblaze je na tom i jírovec.

2 jf | 27. března 2017 v 9:14 | Reagovat

Stromový balzám se dá koupit hotový a rozhodně je to lepší, než někde shánět kravince. Tenhle recept byl kdysi možná dobrý, ale dnes je beznadějně zastaralý. A pokud jde o vzácnost stromů, stejně, jako všeho ostatního: Rostliny, ač vrostlé kořeny do země, se pomocí semen dokáží stěhovat, stejně, jako živočichové. A je celkem logické, že když někde rotou buky několik století, zmizí z půdy ta část živin, kterou potřebují, stromy zeslábnou a začnou je decimovat choroby. Takže bučina na daném místě postupně vymizí a objeví se jiné druhy. Potom jsou dvě možnosti: moudrý hospodář toto respektuje a změnu druhu podpoří, nemoudrý se pokouší slábnoucí a nemocnou populaci ,,zachraňovat" což je naprosto zbytečné. A jírovce ničí klíněnka, která se přemnožila; pokud je jírovec klíněnkou napaden, nejpozději po čtyřech letech uschne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama