Kandík psí zub 2017

27. března 2017 v 23:21 | Tak letos bylo kandíků opět o mnoho méně než v minulých letech. Dříve miliony a nyní několik desítek kvetoucích rostlin. Na co čeká státní ochrana přírody? Až tam nebude ani jediný? Opět se ukazuje, že rostliny na příchozí straně každoročně ubývají. |  Kandík psí zub
Letošní rok byl divný. Něco tak divného za těch více než sedmdesát let nepamatuji...NENÍ TO NA HLAVU?
V České republice je několik lokalit bledulí jarních.
Na každé jsou varování se zákazem vstupu
a dokonce hlídky kontrolují dodržování opatření.

Na straně druhé existuje jediná lokalita kandíku,
na které neustále podupávají na tisíce návštěvníků.
A to je důvodem proč této překrásné a chráněné rostliny ubývá.
Ptáme se? Má to snad logiku?

Lokalitu na Medníku, nedaleko soutoku Zlaté a Velké řeky, jsme začali kontrolovat téměř denně od poloviny března. Dlouho se nic nedělo a pak doslova přes noc začal ten každoroční zázrak. Vše vyvrcholilo v sobotu 25. března. Rostlin, oproti minulým rokům, bylo opět méně, ale zajímavé bylo velké množství psích zubů v trsech. Něco takového jsme snad ještě nikdy neviděli. Byl to velkolepý koncert. Ale co se nestalo.

Vrátili jsme se na rezervaci v pondělí sedmadvacátého hodně brzy po ránu.Na první pohled bylo vidět, že kandíků je tam oproti sobotě znatelně méně. Kam se ty rostliny poděly? Tak to jsme nepochopili. Všechny zbývající byly unavené. Vypadaly jako když jim chybí vláha. Jak jich bylo málo, tak o to více tam bylo lidí.

V sobotu, ale i v neděli na Medník na terasu, která plná sejp, v dávných časech se tam těžilo zlato, proudil nekonečný, po celé dny nekončící proud lidí. Některé skupiny měly i více než padesát členů. Je to naprosto šílené - více zde na blogu v rubrice kandík psí zub - co se tam každoročně děje. A co na to státní ochrana přírody? Ta to z neznámých důvodů trpí. Proč? Tak na to odpověď neznáme...

Jak se zde na blogu píše ženský dříve nosily na Prahu a do dalších měst plné nůše květů, tak jako se nosily o něco později pugéty fialek. Dnes aby tam kandíky jeden pohledal. Tam kde dříve ty chráněné rostliny se hrnuly ke slunci, tak tam jsou obrovské nepůvodní smrky. V plánu AOPK již desítky let je záměr - a to včetně peněz - smrky poslat k zemi, vysadit buky a snažit se dát kandíkům další obrovský prostor k přežití. Proč státní ochrana přírody nemá o kandíky psí zuby zájem? Ono to dokonce i vypadá, že je tam chce zlikvidovat úmyslně. Ale proč? Je to divné a pro milovníka přírody nepochopitelné. Nebo vy něco víte? Tušíte? Tak pište pod tento článek do komentářů....
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 28. března 2017 v 14:47 | Reagovat

Všechno nasvědčuje tomu, že než se ouřad rozhoupá, nebude už na Medníku co chránit. Nicméně po zahrádkách v Pikovicích kandíky jsou a daří se jim tam dobře a kdo je bude chtít vidět ve větším množství, ten si zajede do zámeckého parku v Letohradu, kde jim vyhynutí, nejspíš proto, že nejde o rezervaci, rozhodně nehrozí.

2 jf | 28. března 2017 v 14:52 | Reagovat

A k té anketě: Nechat lesní porost růst bez údržby a regulace je devastace přírody, nebo ne? Protože jádro pudla je v tom, že stromové patro houstne a kandíky trpí nedostatkem oslunění. Zachránit je by se dalo jedině tak, že dvě třetiny stromů na lokalitě by se bez náhrady vykácely a ty smrky zlikvidovaly úplně. A pak by se muselo minimálně 10 - 15 let čekat a udržovat nastolený stav.

3 Blažej Petrov | 29. března 2017 v 0:34 | Reagovat

Se stromy tam kde zuby rostou není problém. Tam je světla dost. Ale ten prostor je malý. Bylo by dobré ho konečně vykácením nepůvodních dřevin rozšířit. Pak by třeba bylo více i kandíků.

4 jf | 29. března 2017 v 19:12 | Reagovat

[3]: Pane, zajeďte se podívat do Letohradu, jak vypadá ideální lokalita, na které kandíky rostou i na pískem vysypaných cestách a nevadí jim, že na ně lidé šlapou a psi čůrají. Zámecký park je přístupný volně a zdarma. V Pikovických zahradách rostou ve strojně sekaných trávnících, sekání jim nevadí, ale obě tyto lokality mají společné jedno: Plné oslunění. Takže ano, nepůvodní dřeviny vykácet úplně a ty původní na celé ploše rezervace velmi podstatně zředit.

5 Hans | 13. června 2017 v 15:28 | Reagovat

[4]: Jenže v Letohradu byl kandík uměle vysazen, ale na Medníku je s velkou pravděpodobností původní. A to je ten zásadní rozdíl. I já jsem pro jeho zásadní ochranu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama