Poznámka k výskytu a ekologii rosolovky mozkovité (Tremella mesenterica Retz., 1769)

22. března 2017 v 22:29 | RNDr. Michal Patočka |  HOUBY
Nebylo by to úplné, kdybych se nezmínil o pěkné dřevokazné houbě rosolovce mozkovité (Tremella mesenterica Retz., 1769) z čeledi rosolovkovité (Tremellaceae), kterou jsme našli při naší nedělní výpravě za sněženkami do přírodní památky Hrušín na katastrálním území obce Ochoz u Tišnova v Jihomoravském kraji. Pravdou je, že jsem očima sledoval, zda přece jenom nějakou tu jedlou houbu nenajdeme. Žádná vzácnost to ovšem není. Je dokonce velmi hojná a v přírodě barevně nápadná. My ji našli na suché větvičce habru obecného (Carpinus betulus) na vlhkém, polostinném stanovišti dubohabrového lesa v celé své barevné a tvarové kráse.

Plodnice rosolovky mozkovité jsou 1-4 cm široké, zlatožlutě až oranžově žlutě zbarvené, laločnatě zprohýbané, za vlhka rosolovité konzistence. V období suchého počasí se mění v nevzhlednou, tenkou a suchou blanku. Po navlhčení nabývá svůj původní tvar i konzistenci. Substrátem rosolovky mozkovité jsou nejčastěji suché větve dubu, habru, buku, javoru, lípy a jiných listnatých stromů. Pro praktického houbaře zdá se nemá význam, i když se většinou uvádí jako jedlá. Její význam spočívá v rozkladu organické hmoty, kdy do půdy a atmosféry vrací zpět prvky a látky, které jim stromy za svého života odebraly.


V tomto období ještě mnoho jedlých a dobrých hub neroste, tak jsme si alespoň tuto barevně i morfologicky pestrou houbu prohlédli a vyfotografovali.
RNDr. Michal Patočka
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlk, | 24. března 2017 v 13:03 | Reagovat

kterého srazilo auto na dálnici na Brno byl podle výzkumu z Karpat. Měl cca dva roky.

2 Pojďte s námi vystavovat | 24. března 2017 v 13:38 | Reagovat

Od května do srpna budeme mít výstavu fotografií hub na jednom zámku nedaleko Prahy. Jsou tam velké prostory, a tak od vás přivítáme zajímavé fotografie. Bez vás prostory  nenaplníme.

Výstavy jsou  již nasmlouvané až na dva měsíce do roku 2018.  

Připravujeme novou výstavu, která již nebude velkoformátová, ale cca 30 x 40 cm. Fotografie jsou v paspartách v hliníkových rámečcích. Vypadá to moc dobře. Vše po technické stránce zařídíme. Vy - bohužel - jenom náklady zaplatíte. Hezký den Václav Burle

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama