Výskyt lýkovce jedovatého (Daphne mezereum L., 1753) u Velké Bíteše

27. března 2017 v 19:41 | RNDr. Michal Patočka |  - - jedovatý
V neděli jsme se vydali na výlet do údolí Bílého potoka západně od Brna. Jasná slunečná obloha, i přes ranní přízemní mrazík, slibovala hezký den. Do přírodního parku Údolí Bílého potoka jsme zamířili u obce Svatoslav nedaleko Velké Bíteše. Překvapení nás čekalo zanedlouho. Barevně nápadné fialové květy listnatého keře lýkovce jedovatého (Daphne mezereum L., 1753) z čeledi vrabečnicovité (Thymelaeaceae) v jednom z bočních údolíček na katastrálním území obce Svatoslav na pomezí krajů Jihomoravského a Vysočina.

Přiznám se, že v tak velkém množství jsem opravdu lýkovec nikdy neviděl. Desítky menších i větších keřů lýkovce jedovatého lemovaly drobný bezejmenný potok, levostranný přítok Bílého potoka. Stinné až polostinné místo s vlhčími, humózními nivními půdami a břehovým porostem vrb, jasanů, olší a smíšeného jedlohabrového lesa v okolí poskytuje vhodné stanoviště pro takovou spoustu jedinců lýkovce, až oči přecházely. Přestali jsme je počítat a raději jen pozorovali a zjišťovali, jak to, že se jim tam tak pěkně daří. Některé keře byly i přes 1 m vysoké. Ostatně je prozrazovala i jejich omamná vůně, jenž způsobují organické těkavé jedovaté látky terpenoidní povahy. Delší přivonění může způsobit velmi nepříjemné zdravotní potíže, bolesti hlavy až závratě. Jedovatý je ostatně celý keř, zejména však plody, kulaté červené peckovice, jež jsou prudce jedovaté. O toxicitě celého keře, zvláště jeho kůry a plodů, zde již na blogu bylo v minulosti podrobně psáno.

Lýkovec jedovatý je z hlediska ohrožení zařazen mezi druhy vyžadující další pozornost (C4).

Jeho lokalita v rámci přírodního parku Údolí Bílého potoka je zcela výjimečná a v regionálním komplexu velmi významná. Jeho výskyt je většinou pouze rozptýlený. Lokalita ovšem není chráněna jako maloplošné území, například charakteru přírodní rezervace. Je-li to dobře, necháme na posouzení čtenářů. Každopádně jsou jejich drobné fialové květy nádhernou ozdobou časné jarní přírody, kdy toho ještě moc nekvete. Ostatně posuďte sami alespoň na fotografii, pořízené na jejich lokalitě u Svatoslavi.
RNDr. Michal Patočka
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama