Kosatec bezlistý pravý český / 2017

1. května 2017 v 17:10 | Tato rostlina je příkladem jak státní ochrana přírody není ochotna ani schopna klenoty naší přírody chránit. Nevíte kde je chyba? Proč se nedaří plnit usnesení státu? |  - - bezlistý pravý
Tak jako každý rok se opět na skalách odehrává ten překrásný a nejen znalci obdivovaný zázrak...

Existuje Krakonošova zahrádka, Fabiánova zahrádka. Jak tento malý plácek nazvat? Nemáte nápad...

Lokalita H - V předminulém roce, v tento čas, jsem byl na útes nad řekou přiveden poprve. O tomto místě v té době vědělo pouze několik vyvolených. Internet ale dokáže divy, a tak se tam s ním již chodí kochat nejeden milovník přírody. Ještě štěstí, že tento kout je tak stranou, že náhodou se objevit nedá. A proč ta ochrana? Je veřejným tajemstvím, že stále jsou lidé, kteří i chráněné rostliny si nosí do civilizace. Přitom se ví, že kosatec bezlistý pravý se na žádné zahradě ani skalce neujme. Byla by to převeliká náhoda. Záhadou i mezi botaniky je, že se neví jestli i zde je původní...


Lokalita CH - Tak tu nám v roce 2015 sežrala divoká prasata. Zde na blogu je na toto téma samostatný článek. Jak to tam vypadá letos? V nejbližších dnech zde budeme informovat. Jedno je však jisté. Černé zvěři oddenky bezlistého moc chutnají.

Bohužel naše obava se potvrdila. Ve spodní části, kde bezlistých bývávalo nejvíce, bylo tam modrofialovo, dnes nebyla ani jedna rostlina. A stačilo tak málo. V roce 2015 jsme písemně požádali radní pro životní prostředí hl. města Prahy Janu Plamínkovou aby zakročila. Navrhovali jsme kolem kosatců postavit bytelný plůtek, něco jako lesní oplocenku. Bohužel botanik, který se tam ani nepřišel podívat, rozhodl, že je vše v pořádku. Doporučil paní Plamínkové aby vše nechala tak jak to je. Svoje vyjádření doplnil slovy: "Na malých teráskách stále bezlisté rostou, a tak nehrozí, že by lokalita byla zničena." Jenže ve spodní části pod skalou ve spraši, kde jich bývávalo nejvíce, není ani jediný. A je dokonáno. My můžeme jenom doufat, že možná někdy se vše vrátí do původního historického stavu. Moc tomu ale nevěříme. Než se tam objeví první rostliny, tak to bude trvat hodně, ale hodně dlouho. A nesežerou ty oddenky divoká prasata opět? Zajímavé je, že uvolněný prostor rychle obsadila tařice skalní.V současné době je oproti minulým časům na lokalitě pouhých 25 procent kosatců bezlistých pravých.

Je paní Plamínková pouze jedno řešení. Postavit tam ten plot!!! A my se paní Plamínkové brzy zeptáme a zde na blogu dáme vědět. Kosatec bezlistý tam roste od nepaměti. Od dob, kdy v této krajině ještě ani nebyl člověk. A i na tomto příkladě je vidět, co člověk svým špatným konáním dokáže způsobit!

Lokalita S - O tomto nepatrném plácku jsme zde na blogu mnohé napsali. Bohužel ze strany státní ochrany přírody se toho moc nestalo. Před několika lety se kasatec začal rozrůstat od vápencové stěny směrem na volnou plochu. Jenže tam mu v rozpuku zabránila stezka po které neustále proudí davy turistů. Tím se stalo, že rostliny neměly zašlapováním šanci zde vytvořit doslova a do posledního místečka přebohatou zahradu. A stačilo tak málo. To opavdu není několik stokorun na vybudování plůtku? Tím by se stezka přesunula o několik metrů na západ a bylo by vystaráno. Snad se na AOPK konečně někdo probudí a začne konat. Zajímavé je, že davy chodí ale málokdo pozná jakou vzácnost a nádheru tady máme.

Je 10. května a rostliny již odkvétají. Nevypadají dobře. Ale neustále se objevuje nový květ. Koncert zde končí, tak zase za rok. Lístečků, tedy letošních rostlin, bez květů je tady nemálo. V co se asi promění v roce 2018? Budeme sledovat a zde na blogu informovat.

Lokalita D - Tomuto místu nikdo neřekne jinak než čoudící hora. Proč asi? Více o zdejší populaci kosatců bezlistých ZDE!!!
(Také je chodíte pozorovat, kochat se? Tak nám prosím o svých zkušenostech, zážitcích, napište pod tento článek do komentářů a my následně z vašich textů vytvoříme články.)

....


 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Výstava | 1. května 2017 v 20:09 | Reagovat

Jedna končí abychom v rámci České republiky další nainstalovali o pěkný kousek dál. Bohužel "bourat" budeme ve všední den. Nechcete někdo pomoci?

2 Zajímavost | 1. května 2017 v 20:11 | Reagovat

Součástí komentářů jsou hvězdičky úspěšnosti či neúspěšnosti tohoto blogu, jednotlivých článků. Proč ale na ně nejvíce klikají stejní dva, tři, jedinci, kteří tyto stránky nemají v oblibě. Kde jsou ti ostatní, kteří podle počítače sem neustále chodí. I jim se tady snad nelíbí? Asi jsou líní klepnout na klávesnici...

3 Václav Burle | 1. května 2017 v 22:28 | Reagovat

Tak jsme natočili další film. Tento ale není o houbách ale o boji proti terorismu. To jsme šli Prahou a najednou koukáme - bomba. Tak jsme to natočili. Škoda, že se to tady nedá ukázat. Ale na druhých stránkách to za několik dní uvidíte.

4 jf | 2. května 2017 v 10:20 | Reagovat

Kosatec bezlistý, (ze Srbska) mi na zápraží před domem rostl, spolu s hlaváčky, (a vše se úspěšně množilo a rozrůstalo),od r. 1967 až do povodní v r. 2002.

5 to ČT | 3. května 2017 v 21:00 | Reagovat

Vážený pane dle naší domluvy vás informuji, že ten kosatec bezlistý český pravý  je opravdu sežrán divokými prasaty. V této souvislosti jsme již v roce 2015 informovali pí Plamínkovou, radní hl. m. Prahy pro životní prostředí. Ta řekla že vše je v pořádku. Já Václav tvrdím že ne. V těchto dnech je na lokalitě dobře vidět jaká zvěrstva tam prasata způsobila. Jenom připomenu, že se jedná o vzácnou rostlinu chráněnou státem.

6 Je máj lásky čas. | 3. května 2017 v 21:29 | Reagovat

A tak jako každý rok i letos v této době již ve velkém rostou čirůvky májovky. Překrásné houby a převelice chutné. Já nejraději smaženici podle receptu starého fořta. Hodně hub a téměř žádné vejce. Člověk se často nepotřebuje nadlábnout, ale pochutnat si. A tak se dostáváme k omáčce smetanové houbové. Tady je ale důležité do ní vložit i pěkný kousek hovězího masíčka. A pak je to dokonale. A nezapomeňte si připravit pěkně silný a chutný vývar...

7 jf | 4. května 2017 v 10:45 | Reagovat

Bývaly, kdysi dávno, časy, že černá zvěř byla jen v oborách a i tam ji bylo velmi obtížné uvidět, protože se bála. Dnes divočáci porážejí na sídlištích kontejnery, aby se dostali k odpadkům, pokud jdete něco vyhodit, zaženou vás pryč a v Českém krasu nevratně ničí lokality orchidejí jak na běžícím pásu. Ale ouřadové jsou v klidu, do jejich kanceláří se přemnožení divočáci (zatím) nedostanou.

8 Houby Křivoklátska | 6. května 2017 v 23:08 | Reagovat

V těchto dnech byla na zámku Nižbor slavnostně zahájena výstava velkoformátových fotografií Houby Křivoklátska. Potrvá až do konce srpna...

9 Standa | E-mail | Web | 9. května 2017 v 7:38 | Reagovat

V neděli jsem prověřil (Ch): kvete na třech, čtyřech místech. Dále (D): Na dvou místech. Třetí zatím bez květů. V NPR Koda začíná kvést včelník rakouský,v lokalitě Boubová vstavač nachový.
Zdraví všechny Standa

10 Václav | 10. května 2017 v 22:29 | Reagovat

[9]:Vstavačů nachových neustále v Českém krasu přibývá. A to je moc dobře...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama