Kosatec bezlistý pravý český. Sežrala ho divoká prasata nebo ho vyrýpal člověk?

17. května 2017 v 10:53 | Doslova přes noc z Ch zmizel. A asi aby tamější plácek nebyl tak prázdný tak tam vysadil opuncie. Co se tam stalo? Opravdu je za tím státní ochrana přírody? A ta zásadně milovníkům Matičky přírody neodpovídá.... |  - - bezlistý pravý
O tom jsme nejen tady psali již v roce 2015. Letos na spraši opět nevyrostla ani jedina rostlina.

Roky jsem byl přesvědčen, že státem chráněné kosatce bezlisté pod Ch skálou sežrala černá zvěř.
Neustále se tam nad tratí pohybuje ve velkých množstvích. A o mladé kusy nemá nouzi.
V těchto dnech jsem byl pravděpodobně osvícen Duchem svatým. Zjistil jsem že všechno může být úplně jinak.

Jak příjde jaro, tak vyrážím do Českého krasu. Již před několika lety jsem se tam setkal na kouřící hoře s listy kosatců.
Zapřísahal jsem se, že se tam musím brzy vrátit a zjistit o který že se to jedná.
Na potvoru jsem na ten plácek vždy zapomněl.
Letos jsem byl požádán přírodovědci z Brna abych jim bezlistý ukázal.
Došlo i na lokalitu na D. Byla a stále ještě je to velká krása. Všichni jsme byli v úžasu a nestačili se kochat.
Na vyšším plácku jich kvete čtrnáct na tom nižším k čtyřiceti kusům. Poupata nepočítaje.

A nyní přichází otázka, kde se tam bezlistí vzali. A to se netýká jenom této lokality, ale i těch několika dalších v Českém krasu?!
Má snad Duch svatý pravdu když bez uzardění tvrdí, že kosatce bezlisté české - a navíc ještě pravé - byli do Českého krasu ve velkém během několika roků přeneseny z Ch? A teď babo raď. Otázky jsou položeny, ale odpovědi nepřicházejí...

V jihovýchodní části na čoudícím vrchu vyrostli v pásu. O několik metrů níže ještě k deseti rostlinám. Nabízí se otázka, jestli ten dotyčný, dotyční, udělali dobrý skutek nebo naopak něco podělali. Pravdou je, že v Českém krasu jsou již na několika místech a daří se jim. Je ale rovněž pravda, že desítky až stovky listových růžic jsou pošlapány, polámány. Na kosatce tam chodí stále více lidí a to jim v rozmnožování moc neprospívá. A je dokonáno. Bude to jejich rozmnožování pokračovat? Začátek tohoto článku ZDE!!!
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 17. května 2017 v 12:09 | Reagovat

Semena opuncií u nás roznášejí ptáci. Sežerou plody rostlin, rostoucích v zahradní kultuře a pak je ,,vytrousí" o kus dál. Kdo by se dnes obtěžoval s vysazováním kaktusů někde ve skalách, zejména když mu za to nikdo nic nedá, nanejvýš mastnou pokutu?

2 Václav | 17. května 2017 v 20:31 | Reagovat

[1]:...a proč ty opuncie jsou vysázeny pouze tam kde rostou kosatce? To asi není způsobeno ptactvem.

3 jf | 18. května 2017 v 12:24 | Reagovat

Ptáci létají jen tam, kde mají naději, že seženou něco k snědku. a semena čehokoli vyklíčí jen tehdy, (pokud nejde o vyložený plevel), když se dostanou na příhodné místo. Takže poblíž ostrůvků kosatců jsou nejspíš obě podmínky splněny a také je možné, že kosatec bezlistý, pokud má na stanovišti vytrvat, potřebuje stejné podmínky a stejnou půdní faunu, jako semena opuncií  . Možná že právě tady je klíč k záhadě, proč kosatec bezlistý v kultuře odmítá růst, i když výjimky potvrzují pravidlo, mě doma rostl před barákem skoro 20 let a dokonce se i rozmnožoval.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama