Polnička topolová - Agrocybe cylindracea (DC.) Maire - poľnička topoľová

7. května 2017 v 21:44 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Polnička topolová je jedlá a chutná dřevokazná houba, kterou sice v naších lesích nenajdete, ale snadno si ji můžete vypěstovat doma na pilinách či dřevěných špalcích. Její sadbu nabízí řada dodavatelů. Je to drobnější houba s kloboukem o průměru 10 až 50 mm, který je v mládí polokulovitý, později až plochý a tmavě hnědý. Jak houba roste, klobouk je stále světlejší až téměř bílý, hladký, občas jemně vrásčitý. Lupeny jsou husté, bělavé, později hnědé a v mládí jsou překryty blanitým závojem. Třeň je tenký, válcovitý, bělavý a pokrytý bělavými šupinkami. Dužnina má bělavou barvu a příjemnou houbovou chuť. Výtrusný prach je tabákově hnědý.

Plodnice polničky topolové rostou většinou v trsech. V přírodě roste na pařezech a kmenech odumřelých listnatých stromů, zejména na topolech (Populus), kde se objevuje zejména na kořenových nábězích a pařezech . Roste hlavně v jižní Evropě, u nás se vyskytuje vzácně. Její domovinou jsou jižnější části Evropy, především středomoří (Španělsko, Itálie atd.). U nás je ale pěstována uměle na pilinách či štěpkách. Kultivary polničky topolové jsou oblíbené pěstované houby pro svou chuť, spolehlivé plození a léčivé účinky. Patří mezi nejstarší pěstované jedlé houby. Již Římané si ji vysoce cenili, přirovnávali ji k žampionu, muchomůrce císařské a lanýži. Ve volné přírodě je však velmi vzácná. Na Slovensku je zákonem chráněná a byla nalezena jen na několika málo místech. Dříve se polnička pěstovala zejména v jižní Itálii, dnes jsou jejími největšími producenty Korea, Japonsko, Čína a Austrálie.

Léčivé účinky houby jsou přičítány tomu, že produkuje antibioticky účinné látky, působící proti široké paletě gram-pozitivních a gram-negativních bakterií a proti mikroskopickým houbám. Tyto schopnosti jsou přičítány bioaktivním látkám se strukturou alkaloidů. Další informace o bioaktivních látkách této houby lze nalézt na linku http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=974
 

29 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karel z Brd | 13. června 2017 v 14:59 | Reagovat

Takt tyhle články nemají chybu. Trvalo to dlouho a všechny jsem od profesora Patočky přečetl. Budou další?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama