Prstnatec májový - Dactylorhiza majalis - vstavačovec májový

31. května 2017 v 22:38 | Mohlo by se i zdát, že prstnatec májový je naší nejhojnější orchidejí. Na první pohled by tomu tak i mohlo být, ale my víme, že i on v krajině neustále ubývá. |  - - májový
Prstnatec májový nám neustále dělá velkou radost. Na známých místech ho rok za rokem pozorujeme. Bohužel to i u něj vypadá, že se mu nedostává vody. Že by globální oteplování?

Když se v jarních měsících vracíváme ze Šumavy, tak to často bereme na Prahu zadem přes Blatnou a tamější blízké vesnice, rezervace, půvabná místa. A právě tam u silnice, poblíž několika rybníků, je různě zamokřená louka, na které prstnatce májové. To by ani tak nemuselo být zajímavé kdyby to nebyli úžasní jonáci. Jsou velcí, plné květů. Jak se říkává radost se podívat. Každoročně nám dělají velkou radost, potěšení.
Ale znáte to. Tahle zkratka z hor na hlavní město republiky má i jiný důvod. Právě v této oblasti, nedaleko orchidejí, je kachní a husí velkovýrobna. A my za ty dlouhé roky tam máme své ctitelky. Taková husí nebo kachní pečínka se zelím, domácím poctivým knedlíkem, a je jedno jestli je to houskový, nebo chlupatý, bramborový, špekový, vždy zpříjemní život a to zejména v chladnějším období.

V souvislosti s tímto krasavcem je nutné připomenout i prstnatec májový rašelinný šumavský.

Právě na májovém se dá srozumitelně ukázat jak vzácné rostliny, nejen u nás v České republice, z přírody mizí. A u některých to probíhá převelice rychle. Mnohdy je viníkem člověk a to včetně státní ochrany přírody. Na toto téma je zde na blogu mnoho článků, informací. Tou poslední je likvidace hlaváčku jarního v Českém krasu. Asi ho sežraly, zlikvidovaly, kozy!

Prstnatec májový vždy je pevný a stojící. Divné bylo, že na této lokalitě, i když již dlouho nepršelo, jich hodně bylo polehávajících. Divné, ale krásné....


 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Houby ve fotografii | 1. června 2017 v 20:05 | Reagovat

Výstava fotografií hub je na zámku v Nižboru. Nyní jenom o sobotách a nedělích, ale v červenci a v srpnu každý den.

2 Botanik | 13. června 2017 v 14:44 | Reagovat

Není na té druhé fotografii prstnatec pleťový?

3 Václav Burle | 14. června 2017 v 22:28 | Reagovat

[2]:Když jsem na podmáčené louce na tu poslední fotografii koukal, tak jsem si to také říkal. Asi máte pravdu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama