Přejme si, aby v příštím roce nejen MF Dnes houby pojala moderněji a lépe....
Redakce měla velkou příležitost přinést houbařům z říše hub nové a tak hodně potřebné informace. Bohužel - a je to velká škoda - příležitost, i přes velký počet tiskových stran, promarnila. Nechytla ji za pačesy. (V letošním roce vyšlo povídání o houbách ve čtyřech vydáních - 21, 22, 23, a 24, června.)
Atlasy hub jsou v každé rodině, domácnosti. Nebylo třeba, tak jako každý rok to dělá při okurkové sezoně i řada jiných vydavatelských domů, je na stránkách MF Dnes opět, tak jako každý rok, opisovat. Redakce měla ve spolupráci s Vědeckou a Českou mykologickou společností a dalšími odborníky, univerzitami, dát milovníkům těchto lesních plodů mnohé navíc. Vždyť kolem hub se zejména v posledních letech nemálo změnilo a bohužel stále přetrvávají mýty, které dokáží nadělat lidem při konzumaci hub nemalé problémy a to i smrtelné. Tiskových stran je v novinách a časopisech hodně a musí se naplnit. Proč ale tak hloupě?
!!! MF Dnes neudělala bohužel nic jiného než že fotografiemi i textem opsala atlas hub !!!
Je smutné, že omyly zakomponovala i do textů. Tak si pojďme na několika ukázkách ty nejasnosti, problémy, rozklíčovat. Nejchtějte ale od nás abychom zde nyní napsali román. A že by se dalo...
I. díl - 21. června: (tento díl zatím nemáme k dispozici, takže příště...)
II. díl - 22. června: Je správné, že tato část začíná jedovatými muchomůrkami. Jenže proč v době, kdy lidé jsou již inteligentní, vnímaví, je strašit nesmysly. Ano je pravda, že muchomůrka červená obsahuje jedovaté látky. Ale určitě není nikoho koho by poslala na onen svět. Co o ní napsat více?! Je škoda, že se redakce více nevěnovala muchomůrce pošvaté. Ať si kdo chce co říká, píše, je to vynikající jedlá houba. Tady již slyším starého pána Smotlachu jak říká, tím že jí nesbíráme působíme sami sobě velkou národohospodářskou škodu. (O ní více zde na blogu.) A dostáváme se k muchomůrce růžovce, čili masáku. Tato vynikající kuchyňská houba na všechny možné způsoby by si zasloužila samostatnou tiskovou stranu. Určitě by to bylo lepší, významnější, než opisování atlasu. Bohužel lid jí sbírá velice málo. Bojí se! A při tom je to zcela zbytečné. Masák je velice dobře určitelná houba. A hlavně patří do desítky nejchutnějších hub na jedno z prvních míst. A jak jí poznat? Co udělat abychom si nezadělali na velké problémy. (Více zde na blogu, nebo na filmu.) Dlouho by se dalo k jednotlivým houbám přidávat nové a hodně důležité informace. Bohužel tento blog není tiskovou kanceláří. Je rovněž škoda, že v tomto díle autoři nevysvětlili jaký je rozdíl mezi žampionem a pečárkou. Není to snad to samé? V podstatě ano! Mykologové se však rozhodli, že ttuto houbu rozdělí na žampiony a pečárky. Ty první se pěstují uměle a ty druhé rostou v přírodě. Ó jak jednoduché, co?! Ale v atlasu MF Dnes nás zaujala bedla. V textu je správně uvedeno, že bedla červenající způsobuje nemálo lidem zdravotní problémy. Už se tam ale nepíše, že odborníci doporučují tuto houbu nekonzumovat. Tady si každý musí sám rozhodnout jestli dá na dobré rady světových laboratoří. Ta vysoká je snadno rozpoznatelná, ale zapamatujme si, že v žádném případě nesbíráme ostatní druhy bedel. Zejména ty, které jsou malé a rostou na zahradách a v sadech. Tyto plodnice jsou jedovaté. (Více zde na blogu.) A na závěr tohoto dílu se dostáváme k závojence olovové. Zde radakce MF Dnes pořádně, ale pořádně zaspala! Tady mohla v populárně naučné práci kolem darů lesa udělat terno, hodně užitečného pro zdraví a život obyvatelstva. Bohužel šance nevyužila. O jedovatých houbách ví široká veřejnost mnohé. Tady, bohužel po druhé, o olovové neví vůbec nic. A to je špatně. Tuto jedovatou smrtelně nebezpečnou houbu by měl mít každý v malíčku. Bohužel tomu tak není. V textu autoři píší, že je možná záměna s čirůvkou májovkou. To je samozřejmě pravda, ale jenom částečně. Vždyť májovou sbíráme v máji, kdy olovová ještě neroste. Je ale rovněž pravda, že májovka roste i v létě. Nebezpečí u závojenky olovové je především při sběru hřibů. A tento fakt by měl každý houbař znát. Jedná se zejména v případech specialistů, kteří plundrují malé bílé hříbečky pro nakládání do láku, do skleniček. Právě tady je záměna smrtelně nebezpečná.
III. díl - 23. června: (pokračování brzy.)
IV. díl - 24. června:
Z výše uvedeného textu na tomto burle.blog.cz vyplývá, že v příštích letech, v houbařské sezoně, by bylo lepší se na novinových stránkách postupně podrobně věnovat jednotlivým houbám. Konečně lidi, i za pomoci MF Dnes, je naučit do poslední podrobnosti znát. Jsme národ houbařů, tak proč se těmto fantastickým darům lesa nevěnovat podrobněji. A ještě je tady jedna převelice důležitá záležitost. Houbám se zejména v těžkých časech říkávalo maso chudých. Mnohokrát lidem právě houby zachraňovaly život. Myslet si, že našim potomkům již těžké časy nehrozí by byl velký omyl. Naučme tedy naše nástupce je dobře znát. I jim budou s velkou určitostí zachraňovat bytí! Znáte paní Merkelovou? Ta nedávno přece vyzvala nejen Němce aby si neustále v domácnostech obnovovali zásoby na horší časy. A to nejen jídlo a vodu, ale i plynové bombičky, různé další energie atd. atd.
(...dokončení příště.)

Za upozornění na tuto převzácnou hubu vám vyplatíme odměnu....
Na konci června bude až 35 stupňů. Začátek prázdnin ale pokazí déšť a srážky
Konec června a začátek července bude teplotně průměrný. Příchod letních prázdnin nicméně pokazí nadmíra srážek. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který byl zveřejněn v sobotu.