Květnatec z pera našeho šumavského zpravodaje, veleváženého mykologa....

29. června 2017 v 11:13 | Této houbě se nejen v Čechách převelice daří. Je jí stále více. Málo se se ale ví, že se jedná o houbu jedlou a svým způsobem i vynikající. Zařadili jsme jí mezi houby na přežití. |  Květnatec Archerův
O letošní houbařské sezoně je zatím škoda mluvit. Přesto přišel kamarád a ukázal mi fotku "zajímavé" houby. I tady u nás na Šumavě již běžný květnatec Archerův. Já se tady s ním "znám" už padesát let. (Pozn. burle.blog.cz: vždyť nedaleko vojenského újezdu Boletice byl objeven v šedesátých letech v České republice poprvé. Více zde na blogu.)

Loni jsem zažil mírné překvapení na jedné spolehlivé lokalitě. První nález 10. srpna. Již léty ověřená doba výskytu je polovina září. Bral jsem to jako rozmar přírody. Počasí v tu dobu nijak nevybočovalo z normálu. Neopomněl jsem zkontrolovat tuto lokalitu i v době klasického výskytu. Několik plodnic jsem opět nalezl.

To co mi ale ukázal včera kamarád mne hodně zarazilo. Proběhla instruktáž jak někde v lesích najdu jednu houbu. Instruktáž se povedla. Květnatce jsem opravdu našel. Fotka jenom dokazuje jeho existenci. Obrázek, který jsem viděl na mobilu byl čerstvý velký květnatec. Já jsem lokalitu navštívil až pozdě odpoledne. Houba byla již hodně seschlá. To má logiku. Rostla v mírném svahu otočeném k jihozápadu tedy celý den na plném slunci. Proto uschla.

Mnohem více mne zarazilo celkové místo výskytu. Za celou dobu kdy se tady květnatce vyskytují mají poměrně typickou lokalitu, společenství stromů. Tentokrát to ale byl prosvětlený borový les výrazně skloněný k jihozápadu. Kdybych neviděl, neuvěřil bych. A korunu tomu nasazuje současné počasí. Tak jako v celé republice i tady trpíme velkým suchem. Zmíněná lokalita není žádné provlhlé údolíčko schované ve stínu. Naopak kamenitá stráň nad Husineckou přehradou v borovém lese plném borůvčí. Ještě ten den jsem byl zkontrolovat klasické lokality. Tam po houbách nebylo ani vidu. To že si příroda dělá co chce už vím a že houby rostou také jak je napadne přijímám. Mé dlouholeté zkušenosti tak ztrácí na významu. Jak by řekl staříček: Včíl mudruj. Vladimír Špatný

A takto rostou květnatce v Praze. Ono to vypadá, že jich je v České republice rok od roku stále více. Asi bychom je měli začít konzumovat jinak nám přerostou nad hlavu. Takže to zkuste a dobrou chuť. Návod na jejich využití najdete někde zde na blogu v rubrice květnatec Archerův.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fototoulání | 29. června 2017 v 11:21 | Reagovat

Tak jako každý rok i letos na květnatce Archerova připravíme fototoulání. Pravděpodobně v polovině července. Blízko Prahy již dlouho pozorujeme, co do počtu plodnic, vynikající lokalitu. Otázkou je, kolik jich tam v tomto roce pro sucho bude. Ale jak tam koukám z okna, tak prší a prší. Z pohledu květnatce to vypadá, že budeme hodně úspěšní.

Důležité je vědět, že tamější plodnice jsou v různých stádiích růstu. Jak od těch vajíček, tak po vzrostlé jedince. Mnohé plodnice mají až neskutečné tvary. Hned na místě si uděláme hody hody doprovody. Takže budete mít možnost i ochutnat. A to jak v syrovém stavu, tak i v tepelném. Pánev a zdroj tepla, včetně dalších surovin, zajistíme....

2 Výstava | 29. června 2017 v 11:27 | Reagovat

Již po dva měsíce je otevřena výstava velkoformátových fotografií "Houby Křivoklátska" na zámku v Nižboru. V červenci a v srpnu je otevřeno každý den.

Na zámku je úžasné přehlídka všeho co se týká keltské doby. Nedaleko je možno navštívit i hradiště ve Stradonicích. Vřele doporučujeme zejména rodinám. Více na internetových stránkách obce Nižbor.

3 Na houby do italských Alp | 29. června 2017 v 11:30 | Reagovat

Tak jako každoročně i v tomto roce fototuláci odjíždějí do Alp na houby. V autobuse jsou ještě dvě polohovací křesla k dispozici. Expedice potrvá týden. V ceně necelých deseti tisíc korun je polopenze a samozřejmě i ubytování. Po snídaní vždy nás autobus zaveze do některého sedla pod velikány. Při návratu na hotel se podíváme pod odborným vedením i do tamějších lesů.

4 blog | 30. června 2017 v 15:34 | Reagovat

Zanedlouho se začne ve velkém květnatec Archerův opět objevovat. Zde na blogu je o něm rozsáhlá diskuse. Tak se podívejte a přidejte své znalosti, zkušenosti. Už jste ho ochutnali? http://burle.blog.cz/0908/kvetnatec-archeruv#komentar129325790

5 Hans | 30. června 2017 v 16:09 | Reagovat

Ten na poslední fotografii vypadá, že by měl také chodit na urologii.

6 blog | 30. června 2017 v 20:54 | Reagovat

V neděli na ČT 2 dopoledne bude asi nový pořad o houbách. Podle anonce to vypadá zajímavě. Jen aby to nebylo opakování neboť se to jmenuje jako jeden ze starých pořadů "houby, houby, houby."

7 Václav | 30. června 2017 v 20:55 | Reagovat

[5]: Máš naprostou pravdu. Já tvůj humor pochopil, neboť chodím na urologii pravidelně. Znám ale lidi, kteří nechodili a nedopadli dobře.

8 Určujeme houby za pomocí mobilu | 30. června 2017 v 21:31 | Reagovat

Václav Burle: Houbaření už není co bývávalo. Tyhle novinky podle mého názoru mu neprospívají. Ztrací se taková ta pohoda, hledání, bádání, vychutnávání si přírody, lesa, polí a luk. Nevím jak vy, ale tyhle moderní metody já nemusím.

Čeští autoři z vývojářského studia Vocom vydali letos v červnu Aplikaci na houby. Ambicí tohoto projektu bylo vydat nejkvalitnější a nejucelenější mobilní aplikaci pro určování hub. Až tedy v létě budete vyrážet do lesa s koši, nezapomeňte si ji nainstalovat.

Aplikace obsahuje atlas s reprezentativním výběrem 210 význačných druhů hub, s podrobnými popisy a kvalitními fotografiemi. Dále je zde sofistikovaný klíč k určování druhů hub podle viditelných znaků. Největší specialitou aplikace je ale experimentální funkce pro optické rozpoznávání hub. Uživatel kamerou zabere houbu, a aplikace pomocí předtrénované neuronové sítě hádá, o jaký druh houby by mohlo jít.

Toto rozpoznávní přitom běží v offline režimu přímo na vašem telefonu. Takže jej můžete používat i v hlubokých lesích, kam lidská noha zřídka kdy vkročí a kde mobilní operátoři nabízejí mrzké pokrytí internetem. Ovšem je třeba zdůraznit, že na výsledky rozpoznávání rozhodně nelze spoléhat - je to jen zajímavá a někdy užitečná pomůcka. Houby umějí být pěkně jedovaté.
Stahujte

Na tvorbě Aplikace na houby se podílel početný tým autorů, včetně renomovaného mykologa Martina Kříže. Dobrou zprávou pro uživatele je, že aplikace je zcela zdarma (s možností dobrovolného příspěvku). Je k dispozici na platformě Android, a to v českém a anglickém jazyce. Autoři nyní po vydání aplikace čekají, zda se aplikace rozšíří, a zda bude mít cenu snažit se dále ji zlepšovat.

9 II | 30. června 2017 v 21:35 | Reagovat

Národ houbařů se konečně dočkal, kromě atlasů a diskuzních fór už má i inovativní „Aplikaci na houby“. V případě nejasností vám pomůže určit, na jakou houbu se díváte a zda ji utrhnout, nebo nechat raději být. „Nápad vytvořit Aplikaci na houby vznikl loni na podzim po zjištění, že zatím žádná ucelená nebyla k dispozici. Byla to radostná práce, protože máme houby i telefony rádi. Navíc je fajn, že na tom spolupracovalo spoustu našich šikovných kamarádů z různých oblastí lidského vědění a umění. Nejzábavnější a nejnapínavější byla samozřejmě práce s neuronovou sítí, kterou používáme pro rozpoznávání hub z videa,“ říká jeden z autorů aplikace Vojtěch Kučera ze studia Vocom. Aplikace obsahuje atlas s reprezentativním výběrem 210 význačných druhů hub, s podrobnými popisy a kvalitními fotografiemi. Dále je zde sofistikovaný klíč k určování druhů hub podle viditelných znaků. Specialitou aplikace je ale experimentální funkce pro optické rozpoznávání hub. Když zaberete houbu kamerou v mobilu, aplikace pomocí „předtrénované“ neuronové sítě hádá, o jaký druh houby by mohlo jít. „Největší problém byl s nedostatkem obrázků, na kterých bychom ji mohli učit. Zatím to funguje hlavně na výrazné druhy hub a je to spíš taková technická zajímavost. Ale pokud se aplikace trochu chytne, rádi bychom v dalších verzích umožnili uživatelům posílat nám obrázky. Díky tomu bychom mohli výsledky rozpoznávání dramaticky zlepšit,“ vysvětluje Kučera. Rozpoznávání běží v offline režimu, takže se aplikace dá používat i v hlubokých lesích, kam lidská noha zřídka kdy vkročí a kde mobilní operátoři nabízejí mrzké pokrytí internetem. Je ale třeba zdůraznit, že na výsledky rozpoznávání rozhodně nelze spoléhat. Houby umějí být pěkně jedovaté.

10 NOVA | 9. července 2017 v 22:04 | Reagovat

Ve zprávách na této stanici říkali, že houby rostou ve velkém. Nic moc ale neukázali. Dokonce redaktor vyrazil do lesa s odborníkem, ale nenašli vůbec nic. Tak nevyjíždějte protože houby nerostou.

11 burle.blog.cz | 9. července 2017 v 22:39 | Reagovat

Zdravím, tak jsme se vrátili z houbaření v italských a švýcarských Alpách. Bylo to fyzicky náročné, moc bolí nohy, ale nezapomenutelné. Letos, tak jako v mimulých letech, se to opět pokusíme ještě jednou zopakovat.

Jenže nyní nevím jestli začít psát nové příspěvky, když ještě nemám dopsané ty předešlé...

Víte kolik v Itálii stojí  sušené houby? To nechtějte ani vědět neboť by jste zjistili jak jste až neskutečně bohatí. Otázkou ale je jak ještě dlouho budete. Zásoby docházejí a houby nerostou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama