Proč se musí na houby chodit ráno?

24. června 2017 v 14:10 | Titulek v těchto dnech přinesla MF Dnes. Jenže si to hodně popletla. Ve zdůvodnění řekla A, ale neřekla Zet. Tak si pojďme společně ten titulek rozklíčovat. |  HOUBY
....

Houby nerostou a jak to tak vypadá, tak ještě dlouho nebudou. Tedy jestli letos vůbec budou.
Bude velkým štěstím když budeme mít možnost si je nasbírat na podzim.
Nevím jak vy, ale já už nemám na horší časy žádné zásoby.

Od vzniku novin v letních měsících vždy nastává Vokurková sezóna. A není tomu jinak i letos.
Tiskoviny vycházet musí protože jde o velké peníze. Tak se hledají různá témata, která by lid zaujala.
Každoročně v této souvislosti dochází na stránkách tiskovin na houby. Ty nikdy nezklamou.
A tak se událo i v těchto dnech. Jenže se MF Dnes moc nepovedlo.
Opravdu je tak obtížné si na korektury obstarat fundované mykology, houbaře?

MF Dnes v těchto dnech vydala čtyři pokračování o houbách. Povedlo se jí zaplnit stránky fotografiemi a textem, ale otázkou je, jestli ta její snaha padla na úrodnou půdu. Vždyť mykologové, znalí houbaři, již dávno vědí, že podle atlasů je houby převelice nebezpečné určovat. Tento fakt se neustále předříkává, ale nikdo mu nevěnuje pozornost. To se již mnohým lidem, houbařům, nevyplatilo.

PROČ SE MUSÍ NA HOUBY CHODIT RÁNO? Titulek, kerý má pokračování. NEMUSÍ!!! Podle MF Dnes je to jen mýtus, který se o houbaření šíří. Dále píše, že je přece jen v něčem výhodnější vyrazit na houby časně zrána. Houbaři mají bystřejší oči a ostatní milovníci lesních plodů jim ještě nestihli vysbírat všechny úlovky.

Nelze popírat, že na těch slovech něco bude. Problémem MF Dnes je, že když řekla A, že zapomněla říci i to Zet. Kdyby si nechala od zkušeného houbaře, lépe pak od mykologa poradit, tak by napsala i následující řádky.

My co houby umíme víme, že opravdu je nejlépe chodit na naše milované miláčky ještě za tmy. Má to řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a následně se v lůně domova lépe zpracovávají. Ten chlad a pevnost plodnic dělá své. Houby v tento ranní čas vypadají nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví. Sbírat plodnice v pravé poledne nebo k večeru určitě není to pravé růžové. Takže odpověď MF Dnes, že se NEMUSÍ není správná. Píšeme za pět! My znalí houbaři naopak tvrdíme, že nejlépe je na houby chodit ještě v okamžiku, kdy je slunce za horama. Právě v tento ranní čas je v lese nejkrásněji, zkrátka pohoda. Vynikající vzduch, vlhkost a zvěř vychází na palouky, louky, do polí. A je tedy na co koukat, co obdivovat. Za tuto odpověď píšeme za jedna...

Nemyslím si, že letošní léto bude houbařské. To ale není nic proti ničemu. I v dávných a nedávných letech byly okamžiky, že naše milované dary lesa se vůbec neobjevily a to ani v podzimním čase. Nebo si snad někdo myslíte opak. Jste přesvědčeni opravdu, že podzím bude lepší? V potocích, v řekách, v tůních, vody je málo a dokonce mnohé jsou již vyschlé. Ono to globální oteplování opravdu, ale opravdu nastává. To by ale bylo na jiné a hodně dlouhé vyprávění. Tak zase někdy příště.

P.S. nezapomněli jste, že výstava velkoformátových fotografií "Houby Evropy a připojených osad" je v těchto dnech na zámku v Nižboru? Bude tam k podívání v červenci a v srpnu každodenně. Pěkné pokoukání...


 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 24. června 2017 v 14:48 | Reagovat

Blbost!
Když ještě rostly, dělal jsem to tak, že v půl páté odpoledne jsem, po práci, vyrazil do lesa a v sedm večer byl doma s plným košíkem velkých, zdravých a čerstvých hub. Ono to funguje tak, že začnou růst někdy kolem 8 - 9 ráno, když se les po vlhké noci začne vysoušet a večer, protože rostou rychle, (od několika do max. 30 hodin), už jsou tak akorát.

2 Hans | 24. června 2017 v 22:15 | Reagovat

[1]: Na tomto příspěvku je vidět, jak jsou houbaři zatíženi hloupostma. Je tohle vůbec ještě možné?

3 jf | 25. června 2017 v 10:04 | Reagovat

Kdyby jen houbaři... Ale ono je to dobře. Ta ranní ptáčata vysbírají to, co vyrostlo den předem a na čem už si začali pochutnávat slimáci a bedlobytky a já si pak odpoledne nasbírám čerstvě vyrostlé.

4 Brdy | 27. června 2017 v 14:34 | Reagovat

[3]: Nevím kam jezdíte na houby a tady u nás v Brdech by jste odpoledne již nic nenašel. Když začnou růst tak hned po ránu davy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama