Prstnatec plamatý versus prstnatec Fuchsův – jak je rozeznat?

27. června 2017 v 23:33 | V takovém případě nezbývá, než dotáhnout k rostlině nejlépe několik odborníků a škodolibě sledovat jak se do krve hádají, nebo to nechat koňovi; má větší hlavu. |  plamatý
Oba druhy milují podmáčené louky a rašeliniště a občas rostou i vedle sebe. Navíc jsou, pokud jde o kresbu květů, velmi variabilní. Takže:

Vlevo prstnatec plamatý vpravo prstnatec Fuchsův.

1/ Je nutno znát lokalitu. Prstnatec plamatý je mnohem vzácnější a míst, kde se spolehlivě vyskytuje, je velmi málo, ještě před dvaceti lety se tvrdilo, že s jistotou roste jen na jednom místě na Českolipsku. Později byly objeveny lokality v Jeseníkách, Krušných horách a na Šumavě, ale ve všech případech jde jen o lokální a nepříliš četné výskyty.
2/ Pokud jsme na správném místě, je nutné, aby rostlina kvetla. Prstnatec plamatý umí, i když velice vzácně, (Krušné hory), rozkvést čistě bíle, ale většinou je i v bílých květech vidět náznaky kresby. Čistě bílý je prstnatec plamatý sedmihradský, ale ten je k nalezení jen v Bílých Karpatech a Beskydech, takže najít v Čechách čistě bílý prstnatec plamatý je opravdu výhra v loterii.
3/ rozhodující je tvar pysku, což je spodní okvětní lístek. Prstnatec Fuchsův ho má hluboce rozeklaný, boční laloky jsou úzké po straně téměř rovné a střední lalok je více či méně špičatý a delší, než postranní laloky.

Prstnatec plamatý bývá růstově mohutnější, spodní pysk je celkově baculatější, rozeklaný jen mělce, postranní laloky mají téměř polokruhový tvar, střední lalok nepřečnívá obrys pysku a je vždy víceméně zaoblený.

Tohle všechno platí jen v případě, že narazíme na geneticky čisté exempláře. Jenže prstnatce se velice rády navzájem a dokonce i zpětně, kříží, takže občas najdeme exemplář, který do tohoto popisu víceméně nepasuje, nebo v květenství nacházíme nestejně vyhlížející květy. V takovém případě nezbývá, než dotáhnout k rostlině, nejlépe několik odborníků a škodolibě sledovat, jak se do krve hádají, (přesné určení je na 100% možné pouze pomocí genetické analýzy), nebo to nechat koňovi; má větší hlavu, květinku vyfotit, fotku zvětšit, zarámovat a kochat se s ní za dlouhých zimních večerů.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Houbaříme | 28. června 2017 v 11:57 | Reagovat

Letošní rok houbařům zatím nepřeje. V Čechách kolem jarních hub to byla bída, ale naopak na Moravě prý bylo kačenek českých i májovek dostatek. Otázkou je jaká bude letošní houbařská sezona dál.

Podle meteorologů se má příští týden výrazně ochladit a bude deštivo. Že by se houby konečně nastartovaly? Nebo si budeme muset počkat až na podzimní měsíce?

Pravdou je, že v přírodě se něco divného děje. Říká se tomu globální oteplení. Teď se k problematice vyjádřili i přední světoví lesníci. Tvrdí, že podle nejnovějších poznatků se ukazuje, že velkých kalamit lesů způsobených hmyzem a suchem bude přibývat v celé Evropě.

2 jf | 28. června 2017 v 11:58 | Reagovat

Vendo, kam jsi pohřbil toho Fuchse? Myslel jsem, že je dáš vedle sebe, kvůli porovnání.

3 Václav | 20. července 2017 v 22:33 | Reagovat

[2]: Vždyť jsem je dal k sobě kvůli porovnání. Vím trvalo to dlouho ale je to zde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama