Vstavač bahenní - Orchis palustris - Vstavač močiarny

6. června 2017 v 23:21 | Jedná se o orchidej u které správné určování není vůbec jednoduché. |  - - bahenní
Vstavač bahenní je orchidejí vzácnější. V minulých letech jsme nacházeli několik jednotlivých rostlin a letos jako by se jim na světě hodně zalíbilo. Není jich zrovna na mnohých lokalitách málo...

Vypravili jsme se na prstnatnce pleťové a v hloubi srdce jsou doufali, že snad potkáme i několik vstavačů bahenních. A tak se také stalo. Na první lokalitě nedaleko vodních ploch jsme jich napočítali k dvaceti. Na druhé ve stínu zámku jich bylo až nebývalé množství. Ono to ale může být i trochu jinak...

Na lokality s jejich výskytem jsme pravděpodobně příjížděli dosti pozdě. V době kdy už byli v plném květu prstnatce pleťové. Ono to vypadá, že bahenní začínají kvést o hodně dříve. A to asi byl ten zásadní problém. V příštích letech tento názor, postřeh, ověříme. A i vy můžete být při tom.

V odborné literatuře se spíše objevuje název vstavač řídkokvětý bahenní. V Čechách se vzácně nachází v Polabí. Na Moravě potom na více lokalitách.

A aby toho nebylo málo, tak ještě existuje, kromě dalších, i vstavač řídkokvětý nádherný. Ten se od nás nejblíže vyskytuje na Slovensku.

Bohužel bahenní je v současné době v Čechách stále vzácný. Jeho mizení začalo v dobách po II. světové válce, kdy se ve velkém prováděly meliorace. To byl začátek konce mnoha rostlin, nejen orchidejí.

V minulých letech jsme vstavače bahenní nacházeli jen v několika kusech. A byly i roky, že jsme neměli úspěch. Jak je na snímku vidět, tak je navíc fotografům, milovníkům, přírody, orchidejí zejména, před zraky zakrývala hustá vegetace. V letošním roce se ale stal zázrak. Na obou nám známých lokalitách je jich hodně. Ale co to to hodně je? A jak je to tam u vás?

Vstavač řídkokvětý bahenní je na orchidejových loukách doprovázen prstnatcem pleťovým. Mezi sebou jsou snadno rozeznatelní. Když se na tyto dvě orchideje podíváte, tak ta řídkokvětost je patrná na první pohled.


 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fototuláci | 7. června 2017 v 22:23 | Reagovat

Zanedlouho jedeme na několik dnů prozkoumat moravské lokality. Ještě několik míst k dispozici...

2 Vstavač bahenní | 21. června 2017 v 19:40 | Reagovat

Vstavač bahenní (Orchis palustris Jacq.) je drobná orchidej, chráněná jako kriticky ohrožený druh (C1), který se vyskytuje již jen ojediněle ve středním a východním Polabí. Vytrvalá bylina vysoká 25 až 50 cm s listy širokými 15 až 20 mm, přímá lodyha se 3 až 4 listy nese klas řídkých, poměrně velkých květů, jejichž okvětní lístky jsou sklopeny v neúplnou přilbu. Barva květů je nejčastěji fialově nachová, vzácně růžová či bílá, pysk je skvrnitý, trojlaločný nebo dvojlaločný či celokrajný. Kvete od května do začátku července.

3 Naďa | 29. května 2018 v 22:28 | Reagovat

Naopak. Bahenní roste později než pleťový. Ověřeno dlouhými roky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama