Bradáček srdčitý aneb malé zamyšlení

23. července 2017 v 23:35 | Jak moc je lokalit na kterých v České republice roste. Lze to vůbec spočítat? |  - - bradáček srdčitý
Orchidej je to v našich podmínkách nepatrná, ale o to krásnější...

Každý rok se snažím těch několik lokalit, které znám, navštívit. Nejedna je ale od Prahy hodně vzdálená a tak ne vždy na mnohé dojde. Letos jsem zatím stihl pouze jedinou na Šumavě. Velice důležité je mít trochu toho štěstíčka a přijet na plácek v době, kdy srdčitý kvete. Na snímku je zřejmé, že v tomto roce - zatím - jsem to měl jen tak tak. Orchideje již moc kvítky neměly.

Zajímavé je, že oproti minulým rokům rostlin bylo převelice málo. I na té jejich zahrádce téměř nebylo vody. Všude okolo sucho. To v předchozích letech nebylo. Máte podobnou zkušenost? Že by to globální oteplování zafungovalo i na Šumavě? Asi to tak hrozné nebude. Jen jsme odjeli z lesa do civilizace do hospůdky malované, česky půvabné, tak začala přichazet jedna bouřka za druhou. Padal dokonce sníh a na auta bubnovaly nemalé kroupy. Vrátit se na bradáčky srdčité, tak bychom už určitě kráčeli vodou.

(...dokončení brzy a vy zde můžete přidat své postřehy, názory.)
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Posílám zajímavou bakalářskou práci | 24. července 2017 v 0:02 | Reagovat

https://theses.cz/id/ts5jip/Bakalsk_prceRollerov.pdf

2 Šindelovník severský na Vysočině | 24. července 2017 v 18:44 | Reagovat

Pozorujeme ho již dlouhé roky. Nyní jsme od našeho zpravodaje dostali informaci, že opět tam je. Bohužel ne metrový, ale naopak v hodně zbědovaném stavu. Jo není každý rok svátek. Více zde na blogu v rubrice šindelovník severský. My ale vyrazíme si ho překontrolovat. Můžete se přidat.

3 jf | 26. července 2017 v 10:03 | Reagovat

Když jsem před více, než pěti lety říkal, že republika vysychá a je potřeba s tím začít něco dělat, byl jsem za blbce. Dnes se ,,odborníci" probudili a budou se opět ucpávat a rušit trativody, stavět hrázky na melioračních kanálech, na potocích a řekách obnovovat meandry a znovu křísit kdysi zrušené rybníky. Ale hlavně to bude stát spoustu peněz a dost různých vychcánků se na tom pěkně napakuje. Jenom nevím, jak dosáhnou toho, že ten beton, který je na polích pod zorávanou vrstvou, se stane pro dešťovou vodu opět průchodný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama