Nakažená černá zvěř kontra houbaři

13. července 2017 v 13:25 | V souvislosti s prasečím morem se o houbách nehovoří. My ale víme, že černá zvěř je vyhledává a na některých si ve velkém pochutnává. Vždyť stále se musí po celé republice, ale i v okolních zemích maso kontrolovat na radioaktivitu.... |  - - prase divoké
Jsou divoká prasata pro houbaře a sběratele lesních plodů nebezpečná? Odpověď zní - v souvislosti s prasečím morem - NE, ten není na člověka přenositelný, ale i oni mohou v rámci celé společnosti napáchat nemalé hospodářské a zdravotní škody.

Divočák když zanechá sliny na rostlině nebo houbě,
tak vir prasečího moru na nich dokáže přežívat dlouhé měsíce.
Právě tady je problémem, že se vir může dostat do civilizace
a zamořit další část republiky.


Houby je nutné tepelně dobře zpracovávat.
Ne že by houbaři hrozilo nakažení prasečím morem,
ale je zde možnost, že ho může přenést do hospodářských chovů.
V žádném případě není vhodné převážet nezpracované houby na větší vzdálenosti.

Stát nařídil myslivcům plošně střílet divoká prasata

Myslivci v celé republice mohou lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví. A to i za pomoci nepovolených způsobů. Týká se to zejména Zlínského kraje, kde se prasečí mor již prokázal. Jako odměna přísluší střelci 1000,- korun. Maso musí být prokazatelně překontrolováno. V této oblasti se prasata k domácí porážce musí do konce července porazit.

TÝKÁ SE PRASEČÍ MOR HOUBAŘŮ. ODPOVĚĎ ZNÍ ANO

Virus se nachází pouze v tělních tekutinách divočáků. Na krátkou vzdálenost se ale může šířit i kapénkovou infekcí. Stačí když prase prskne na druhé. ovzduším se nešíří. A když prskne na houbu? Je na problém zaděláno? Odpověď zní ano. Každý kdo přijde do kontaktu s infekčním kusem nebo materiálem, který je potřísněn slinami, může virus přenést. V žádném případě by na houby neměl chodit člověk, který má s domácími prasaty, chovy, něco společného. Není od věci dbát na desinfekci, alespoň rukou, košiků, tašek, a houby ihned a dobře tepelně zpracovat. Není dobré vše zlehčovat argumentem, že Zlínsko je daleko a nás se to netýká. Ono by se to nejen v souvislosti s prasečím morem mělo týkat každého houbaře, sběratele lesních polodů, celoročně. Buďme při sběru lesních plodin opatrní.

Poznámka: Co je pro houbaře, sběrače lesních plodů, horší? Prasečí mor nebo klíště? Určitě ta druhá odpověď by byla jednoznačně správná.

Mám postaršího přítele, vynikajícího člověka přes orchideje, který v poslední době navštěvuje lékařská zařízení. Holt věk se hlásí a zdraví hapruje. Jak tak ležel při rehabilitaci na stole lékaře, tak ten kouká a nestačí se divit. "Pane nechytil jste v poslední době klíště?"
Přítel odpověděl, že si není ničeho vědom.

Lékař s úsměvem na rtech povolal na konzultaci veškerý dostupný personál. Kamarád měl na zadní části těla, o které se mnoho nemluví, dva velké zarudlé kruhy, Byly obrovské. Všichni se jednohlasně ujistili, že musí nastoupit antibiotika. Tak se také stalo. Zatím to vypadá, že přítel houbař, milovník nejen lesních květin, to bez následků ustál. A kde se u něj stala chyba? Bohužel se nenechával od manželky pravidelně překontrolovat. Ono se to musí i tam, kam jeden nedohlédne...
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tremp z Brd | 13. července 2017 v 14:28 | Reagovat

Divočáci se pořád stříli a nikde to jejich maso není vidět. Kdo ho žere a nám nedává? Že by pochoutka jen pro vyvolené?

2 jf | 13. července 2017 v 18:25 | Reagovat

Tohle už mělo blahoslavené ministerstvo zemědělství nařídit před deseti lety! Kdyby byl stav divočáků v přírodě na úrovni 50. let minulého století, nemuseli jsme se epidemie prasečího moru obávat. Teď už zbývá jen, v rámci elementární bezpečnosti občanů, doufat, že se ta nákaza rozšíří na celé území republiky a divočáky zdecimuje.

3 jf | 13. července 2017 v 18:27 | Reagovat

[1]:
Zkus si zjistit, jaké úřední a finanční martyrium čeká myslivce, který divočáka uloví.

4 jf | 13. července 2017 v 18:30 | Reagovat

Borelióza není nebezpečná, pokud se na ni přijde včas a nasadí se antibiotika. Je ale dobré vědět, že: 1/ přenášejí ji i komáři a 2/ ne vždy se ty červené kruhy vyvinou.

5 Marie | 13. července 2017 v 20:40 | Reagovat

[1]:Každoročně se uloví přes 186 000 kusů černé zvěře. O ostatních druzích ani nemluvě. Pravda je, že v obchodech to maso vidět není. Také bych chtěla vědět kde končí.

6 burle.blog.cz | 13. července 2017 v 21:04 | Reagovat

Vážení přátele ze zahraničí. Vidím, že na tento blog přicházíte i pravidelně z dalekých zemí, ale i z Evropy. Nemohli by jste prosím být od té dobroty a něco nám tady o Vašem houbaření ve světě napsat? Děkujeme.

7 jf | 14. července 2017 v 11:58 | Reagovat

[5]:Částečně v kafileriích, kvůli velmi nebezpečným parazitům, které dokážou člověka bez problémů zabít, (svalovci) a většinu si myslivci ponechávají pro svoji potřebu, ostatně koupit mrazáky, do nichž se nacpe roční zásoba pro rodinu a veškeré příbuzenstvo není zase až takový problém a když je prostorný sklep, vejde se toho do něj spousta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama