Zvonovec liliolistý - Adenophora liliifolia - Zvonovec ľaliolistý

5. srpna 2017 v 22:38 | Roky jsem se snažil tuto rostlinu najít a pořídit slušné fotografie. Podařilo se až dnes. Lokality jsem znal, ale jednou jsem přišel brzy, podruhé zase pozdě, vždy tedy marně. Kdo si ale počká ten se dočká. |  Zvonovec liliolistý
Jedná se o málo známou rostlinu, která je na území nejen České republiky převelice vzácná. Odborníci tvrdí, že každoročně se jedna o cca pět set rostlin. To je určitě důvodem proč jí nenajdeme ani ve většině botanických atlasů. Zejména těch pro širokou veřejnost. Podle nejnovějších informací se zvonovec liliolistý daří rozmnožovat a vysazovat v přírodě. První úspěchy se již dostavily - (LnaK, například.)

Roky jsem znal jednu lokalitu v Českém krasu. Říká se, že je tam minimálně ještě jedna, kde podle předního botanika letos nic moc. Jak to vypadá na té první zjistíme v následujících dnech a i vy můžete být při tom. Bohužel jsem nikdy neměl štěstí přijít na ten zabezpečený plácek včas. Až dnes se čistou náhodou trochu, trošilinku, vydařilo. Poznal jsem lokalitu třetí!

Při toulání se Českým krasem nás přítel, velký znalec této překrásné krajiny kolem řeky Mže, zavedl do ze všech stran uzavřeného údolí. A bez jediného slova nás zavedl k několika rostlinám zvonovce liliolistého. Nikdo z početné skupiny nadšenců Matičky přírody nezareagoval. A proč také když rostlinu nejen nikdo z nich nikdy neviděl, ale navíc ani o ni nikdy neslyšel. Dnes už má další ctitele. A vo tom to je, vo tom by to mělo být. Tak ať se zvonovci v Českém krasu daří...

(...Jestli o této rostlině něco víte, tak prosím poraďte pod ním v komentářích. Děkuji. Nevíte jak si stojí na Slovensku a v okolních zemích?)...a aby toho nebylo na našem fototoulání, workshopu, málo, tak jsme se seznámili i s jestřábem lesním.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 5. srpna 2017 v 23:04 | Reagovat

Bakalářská práce je z roku 2009 a od té doby se kolem této rostliny mnohé změnilo. Například v Českém krasu už je těch lokalit povícero. A pravděpodobně jich nejen zde bude přibývat protože se zvonovec liliolistý daří "uměle" rozmnožovat, vysazovat. Příkladem může být LnaK.

2 Josef B | 6. srpna 2017 v 23:20 | Reagovat

Zvonovec liliolistý roste ve světlých lesích i na loukách od nížin do středních poloh. Je to vytrvalá bylina s výškou do 1m. Kvete od června do září a květenstvím je lata se světle modrými a vzácně i bílými voňavými květy. V Čechách roste jen na pěti lokalitách a nejsilnější populace zvonovce liliolistého je na severu Čech. Rostlina nesnáší silně zapojené porosty a pro její přežití je nutné kosení travin a odstraňování náletových dřevin. Je oblíbenou pochoutkou srnčí zvěře. I z tohoto důvodu je její nález v Českém krasu opravdovou vzácností.

3 Josef B | 6. srpna 2017 v 23:26 | Reagovat

Jednou byl článek v časopise Živa, kde bylo napsáno že na úbočí nedalekého Mokrého vrchu na několika
mikrolokalitách uprostřed léta rozkvétá
vzácný zvonovec liliolistý. Ono tam tedy bude těch míst povícero.

4 Josef B | 6. srpna 2017 v 23:30 | Reagovat

Zvonovec liliolistý nikdy nebyl v České republice hojným druhem. V současné době ale jeho bleděmodré zvonečky bijí na poplach. Přivonět k nim lze už pouze na posledních pěti lokalitách. V ostatních zemích střední Evropy na tom není o mnoho lépe. Na vině je zřejmě změna lesního hospodaření a nezanedbatelný vliv má také okus přemnoženou lesní zvěří.

Autor: R. Prausová

Zvonovec je dlouhověký druh především světlých lesů, lesních okrajů a pasek. Na jeho až přes metr vysoké olistěné lodyze vykvétá v červnu až srpnu bohatá lata nicích bleděmodrých květů. Nápadná podobnost se zvonky (Campanula) není náhodná, patří do stejné čeledi. Zvonovec lze od zvonků odlišit mimo jiné podle čnělky vyčnívající daleko z koruny a vonných květů.

V současnosti je známý z pěti lokalit: PP Babinské louky v Českém středohoří, NPR Karlštejn a PR Karlické údolí v Českém krase, lesní komplex u Bílichova v přírodním parku Džbán ve středních Čechách a les Vražba na Jaroměřsku ve východních Čechách. Všechny populace jsou poměrně slabé. Celkový počet rostlin na všech českých lokalitách se pohybuje kolem 500 jedinců.

Střední Evropou probíhá západní okraj areálu rozšíření zvonovce. V Německu, Rakousku, Švýcarsku, Česku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku je druh hodnocen jako ohrožený. Jeho areál dále pokračuje přes východní Evropu až do západní Asie.
Druh patří podle vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb. mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny a je zapsán v Černém a červeném seznamu cévnatých rostlin ČR (Grulich 2012) v kategorii kriticky ohrožený.

5 jf | 12. srpna 2017 v 10:42 | Reagovat

Pod pojmem ,,převelice vzácný" bych si představoval spíš hvozdík písečný český, nebo prstnatec český, toho druhého je na celém světě cca 20 - 30 rostlin a na rozdíl od zvonovníku ho nelze zavést do kultury a roste jen na jediném místě na světě o rozloze pár set čtverečných metrů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama