Houby v Japonsku

10. září 2017 v 22:11 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Japonci houby milují a připravují je na mnoho různých způsobů. Houby jsou ale také nedílnou součástí japonské lidové medicíny, která má za cíl očistit tělo a navrátit mu rovnováhu tím, že vyloučí zlou energii z těla a normalizuje tok životní energie ki a zásadní tělesné funkce. Prvořadým cílem je tělo opět zharmonizovat se sebou samým a s cykly přírody. Nejznámější je bylinná terapie kampo, která kromě rostlin vužívá také houby. Houby se v japonštině nazývají "kinoko", v překladu "děti stromů", a Japonci si jich velmi váží. Podobně jako Češi rádi houbaří a jsou také mistry v umění, jak pěstovat houby uměle. Stále více hub se však do Japonska dováží a to zejména z Číny.

Nedávno jsem při prohlížení novinek našel článek japonských autorů (Nomura et al., 2017), který pojednává o otravách houbami v Japonsku. Dočetl jsem se, že v Japonsku dochází každoročně k několika desítkám otrav, z nichž několik je vždy smrtelných. V roce 2015 bylo takových otrav 38.

Překvapilo mne, že skladba jedovatých hub je jiná než v Česku. Protože článek měl pouze anglický souhrn a jinak byl celý psán v japonštině, poprvé jsem vyzkoušel překladač Google z japonštiny do češtiny a byl mile překvapen, jak dokonale funguje.

Článek Nomury a jeho kolegů informuje o tom, že naprostou většinu houbových otrav v Japonsku má na svědomí pět druhů hub:


1. Chlorophyllum molybdites (bedla zelenolupenná)
2. Gymnopilus junonius, syn. G. spectabilis, (šupinovka nádherná, syn. šupinovec nádherný, plaménka nádherná)
3. Hypholoma fasciculare (třepenitka svazčitá)
4. Pleurocybella porrigens (hlíva ušatá)
5. Tricholoma ustale (čirůvka osmahlá)

Kromě bedly zelenolupenné (viz obrázek), všechny rostou také u nás, ale problémy s otravami u nich prakticky neznáme.

Literatura

Nomura C, Masayama A, Yamaguchi M, Sakuma D, Kajimura K. PCR-based method for the detection of toxic mushrooms causing food-poisoning incidents. Shokuhin Eiseigaku Zasshi, 2017; 58(3): 132-142.

Bližší toxikologické informace o těchto pěti houbách lze najít v článku Otravy houbami v Japonsku, na webových stránkách TOXICOLOGY.

 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 10. září 2017 v 22:20 | Reagovat

Podle údajů ze sdělovacích prostředků se letos již otrávilo houbama více než 100 také houbařů. Některé případy byly hodně vážné. O úmrtí se nic nepsalo...

2 AlysonQhl | E-mail | Web | 25. října 2017 v 5:59 | Reagovat

http://addthismark.com/story.php?title=generic-valium-for-sale-%7C-buy-dizaepam-without-a-prescription

3 ElvaOzp | E-mail | 25. prosince 2017 v 17:54 | Reagovat

апрапрапр

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama