Korálovce v roce 2017. Máte jiné zkušenosti? Tak pište pod tento článek do komentářů.

8. října 2017 v 22:34 |  KORÁLOVEC
Bývávaly zlaté doby, kdy jsme v lesích, a zejména v historických hvozdech, potkávali nemálo korálovců. V posledních letech po nich není památky. Nebo tam u vás doma je to jinak? Pravděpodobně můžeme chodit na nesprávných místech. Kdo ví?

Korálovec bukový nalezen v těchto dnech. A nebyl sám. Na dvou padlých kmenech jich bylo povícero...

Ještě před několika roky jsme měli nemálo dřevin na kterých korálovce, jak bukový, tak i jedlový, rostli v nemalých množstvích. Korálovec ježatý to je pak úplně jiná kapitola. O něm je tady na blogu nemálo článků. Jen tak pro zajímavost ho zanedlouho opět pojedeme překontrolovat. Sledujeme ho od pozdního léta. A není jediný. O kousek dál je ještě jeden.

V těchto dnech jsme od čtenáře tohoto blogu, který je našim zpravodajem přes určitého šindelovníka severského, dostali zprávu, že ani on se nestačil projevit svou krásou. Uschnul dříve než se mohl projevit.

Bohužel korálovce, které jsme na stejných již mrtvých stromech roky pozorovali, svůj život ukončili rozpadem dřeva. Ze stromů dnes už téměř nic nezbylo. A nové objevy bohužel se nekonají. Problémem rovněž je, že minimálně v jednom případě korálovce někdo i s dřevem vysekal a dokonce kus kmene ležícícho na zemi odvezl neznámo kam. A je dokonáno.

Možná že za vše může i globální oteplování. Letošní rok byl hodně suchý. Lesní potoky a tůně byly bez vody a rybníkaři až do dnešních dnů o tom vědí své. I ostatním chorošovitým houbám se moc pro nedostatek vláhy nedařilo. Když jste se s kmenem, torzem, polaskali, tak jste cítili jak je suchý, bez kapičky vody. Staré padlé stromy a torza byly bez vody a to určitě dřevním houbám, tak jako i těm ostatním, nevyhovuje.

Otázka: potkáváte korálovce v lesích? A jak to u vás bylo v minulých letech?

Typický bukový les, ve kterém když začnou růst houby, je jeden hřib vedle druhého. A jsou to velcí a pohlední krasavci. A tam vzadu tu krásu doprovází ležící polorozpadlý kmen s mnoha korálovci bukovými. Podobných bučin zde bylo nemálo. Nedávno je lesáci zlikvidovali a místo nich vysázeli smrky. Proč ale když už potřebují peníze tam několik letitých buků nenechali na dožití? Jak může existovat les bez letitých dřevin. Tak to mě hlava nebere.... A vám?
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama