Bedla dívčí - Leucoagaricus nympharum - Bedľa hustošupinatá

28. listopadu 2017 v 22:34 | Jiří Patočka |  BEDLA
Bedla dívčí (Leucoagaricus nympharum (Kalchbr.) Bon, 1977) je jedlá houba z čeledi pečárkovitých, která roste od července do října v humózních jehličnatých lesích (Kasper-Pakosz et al., 2016; Záškoda, 2916), ale můžeme se s ní setkat ještě v těchto listopadových dnech.

Má klobouk v průměru 4-10 cm, který je zpočátku téměř kulovitý, později sklenutý až plochý s nízkým hrbolem uprostřed. Je pokrytý zpočátku bílými, později hnědavými, velkými a odstátými šupinami. Závoj je bílý a blanitý. Lupeny jsou husté, vysoké a odsedlé. Barva je bílá, ve stáří špinavě růžová. Lupeny pomačkáním hnědnou. Dutý válcovitý třeň je dřevnatý, dole hlízovitě rozšířený. Jeho barva je v mládí bělavá, v dospělosti zahnědlá. Dužnina je bělavá, ve třeni na řezu slabě růžoví. Chuť má příjemnou a vůni slabě ředkvovou. Je tak trochu podobná rovněž jedlé bedle červenající, která ale na řezu rychle červená a poté hnědne a nemá ředkvovou vůni (Erhart a Erhartová, 2008).

Literatura

Erhart J, Erhartová M. Houbařský atlas: 425 fotografií jedlých a jedovatých hub. 5. vydání. Vlastní náklad, 2008. ISBN 978-80-239-8989-2.

Kasper-Pakosz R, Pietras M, Łuczaj Ł. Wild and native plants and mushrooms sold in the open-air markets of south-eastern Poland. J Rthnobiol Ethnomed. 2016; 12(1): 45.

Záškoda J. Makromycety vybraných jedlin jihozápadní Moravy (Doctoral dissertation, Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta), 2016; 1-123.
 

26 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vladimír | 28. listopadu 2017 v 22:39 | Reagovat

Ale pozor. Takové ty zahradní a luční bedly nebo ty co rostou v parcích jsou na konzumaci hodně nebezpečné. Dokonce se tvrdí že by se neměla konzumovat ani bedla červenající. Asi něco na tom bude. Jsou lidi, kteří jí nesnášejí a po jejím požití mají nemalé problémy.

2 Lesy prosí o pomoc. Sbírejte václavky ve velkém. Navíc jsou to velice chutné houby. | 30. listopadu 2017 v 11:54 | Reagovat

Lesy České republiky nejsou v dobrém stavu. Špatně na tom nejsou jen ty smrkové, ale i listnaté. Kůrovec je přemnožený zejména na severní Moravě a Slezsku, ve Zlínském kraji, Vysočině a Jihočeském kraji. Ani smrkové lesy ve zbytku republiky na tom nejsou nejlépe.

Zejména tam kde je kůrovec se rozmnožila v obrovském množství  václavka, houba která parazituje na stromech a dále je oslabuje. Václavka se v poslední době až nebývale roztáhla do krajiny. Všude je jí stále více.

Les prosí houbaře aby tuto zlou houbu co nejvíce sbírali a využívali v kuchyních. A proč ne do skleniček? Tam je nejchutnější. Ale on i guláš, dršťková polévka není k zahození.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama