Vlčí mák: symbol válečných veteránů

10. listopadu 2017 v 22:17 | Bohumír Plucar, Jiří Patočka |  Jiří Patočka

Dne 11. listopadu 1918 v 11 hodin a jedenáct minut zazněla poslední salva při podpisu příměří na konci 1. světové války. Hrůzy této války zůstaly tak hluboce vryty ve vědomí účastníků, že poté, co válka skončila, byl 11. listopad vyhlášen Dnem válečných veteránů. Symbolem tohoto dne se stal vlčí mák jako symbol nového života. Stalo se zvykem vzdávat čest padlým hrdinům i válečným veteránům vlčími máky na klopě.

K rozšíření vlčího máku jako symbolu zmařených životů vojáků dopomohla báseň kanadského lékaře podplukovníka Johna McCrae, který ji napsal v roce 1915 poté, co v bitvě u Yprů přišel o svého nejlepšího přítele. Báseň se jmenuje In Flanders Fields (Na flanderských polích) a popisuje, jak idylicky všude kolem kvetou vlčí máky, zatímco vojáci umírají. John McCrae byl dělostřeleckým veteránem z búrských válek v Jižní Africe a za 1. světové války byl členem kanadských zdravotnických služeb. Jeho současníci ho popisovali jako osobu s okem střelce, rukou chirurga a od dubna 1915 s duší básníka. 22. dubna 1915 použili Němci poprvé bojový plyn u města Ypres v oblast Flander. Podle svědectví účastníků "…peklo trvalo 17 dní." Po opakovaných nepřátelských útocích ošetřoval podplukovník McCrae v obvazišti na břehu kanálu Yser stovky raněných z řad Kanaďanů, Britů, Indů, Francouzů i Němců a zároveň mohl sledovat ze svého úkrytu, jak se naproti obvazišti na polním hřbitově rychle rozrůstají řady křížů. Dalšího večera McCrae během svého odpočinku poslouchal zpěv skřivanů a viděl vlčí máky, které vyrazily ze zákopů a hrobů před ním. John McCrae, naučený psát pouze lékařské recepty, ventiloval svá muka 13 linkami textu, načmáranými na cáru papíru. Poslední verš básně ukazuje na fakt, že vlčí mák je znám jako symbol spánku: Neměli bychom spát, i když máky rostou, na polích flanderských. Podplukovník John McCrae umírá na zápal plic 28. ledna 1918 ve Wimereux, poblíž Boulogne ve Francii ve věku 44 let.

Po celou historii válčení se říká, že právě na bojištích a na čerstvých hrobech jako symbol krve vždy vyraší rudé vlčí máky. Vlčí máky kvetou v době, kdy jiné rostliny v okolí jsou mrtvé. Semena vlčích máků odpočívají v půdě řadu let, aniž by ztratila svou klíčivost, a když nastanou vhodné podmínky pro jejich růst, vyraší. A právě půda na bojištích rozbrázděných a přerytých bombami a granáty, se silnou koncentrací vápence ze zdevastovaných budov působí jako katalyzátor pro vyrašení vlčích máků. V květnu 1915, kdy McCrae psal svou báseň, rozkvetlo takové množství vlčích máků, jaké zde předtím nikdo neviděl.


 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 A tento burle.blog.cz byl při tom! | 16. listopadu 2017 v 16:53 | Reagovat

V těchto dnech do bývalého vojenského prostoru v Milovicích přicestovalo pět nových samic zubrů. Pocházejí z Bělověžského pralesa. První zubři do rezervace dorazili před dvěma roky. Hned vedle se až nebývale daří divokým koním a turům.

Když se před lety uvažovalo o vysazení zubrů v České republice, tak tento blog byl při tom. Více zde v rubrice Zubr....

2 Václav Burle | 17. listopadu 2017 v 21:50 | Reagovat

Dnes jsme se po delší době vydali na hlívu ústřičnou do vojenského újezdu. Vymysleli jsme to moc dobře. O svátcích se nestříli a vojáčci jsou u svých rodin.

Po hlívě nebylo potuchy. Na nám známých hlívovnících, na kterých jsme sklízeli dlouhé roky, ani jedna plodnice. A asi to už lepší nikdy nebude.

Při našem odchodu jsme z ničeho nic narazili na  čtyři nám neznámé buky, na kterých hlívy ústřičné nemálo. Byly tak v rozestupech deseti, patnácti metrů. Zajímavé je, že na těchto stromech nikdy hlíva nerostla. Ale jako na potvoru plodnice byly hodně vysoko. A je jich tam spousta. Na ně se v žádném případě ale bez žebříku, nebo stupaček nedostaneme.

Nedávný vichr i zde napáchal obrovské škody. Nikdy jsme zde neviděli tolik popadaných stromů. Znamená to snad, že v příštích letech zde budou kolem ústřičné hody hody doprovody? Nesklizené plodnice vypustí výtrusy a ty se musí někde ujmout. Určitě se tak stane, ale bude to trvat dlouhé roky než budeme sklízet.

A jak hlíva ústřičná roste tam u vás?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama