Hlíva chlupatá - Panus rudis - Lastúrnik chlpatý

19. prosince 2017 v 9:37 | Jiří Patočka |  - - chlupatá
Hlíva chlupatá (Panus rudis, syn. Panus lecomtei, Panus neostrigosus) je vzácná dřevokazná houba rostoucí na odumřelých kmenech a pařezech listnáčů. Nejčastější dřevinou je buk, méně často dub, topol nebo bříza. Hlíva chlupatá je uvedena v Červeném seznamu makromycetů ČR v kategorii EN (ohrožený druh). Houba není jedlá.

Hlíva chlupatá má klobouk o průměru 30 - 100 mm, který bývá nejprve vyklenutý, později vmáčklý, nepravidelný, výrazně krátce chlupatý, okrově žlutý, v mládí s fialovým nádechem. Charakteristickým znakem houby jsou právě krátké chloupky na horní části klobouku a na třeni, které vypadají jako zvířecí srst. Lupeny jsou sbíhavé, světle okrové barvy. Třeň je výstředný a krátký a rovněž chlupatý. Dužnina je tuhá, bělavá a hořká. Hlíva chlupatá je podobná hojnější hlívě fialové (Panus conchatus), která má ale klobouk lysý.

V poslední době je předmětem zájmu chemiků, protože obsahuje řadu významných biologicky aktivních látek s možným uplatněním v medicíně. Viz http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1028

 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vítek | 19. prosince 2017 v 20:28 | Reagovat

To by jeden ani nevěřil co se může o houbách vše dozvědět. Chodím sem pravidelně ale pan profesor je i na houby profesorem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama