Jsou houby, které v našich lesích (zatím) nenajdete.

12. prosince 2017 v 23:27 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Jednou z nich je i ryzec indigový (Lactarius indigo)

Ryzec indigový (Lactarius indigo) je jedlá houba z čeledi holubinkovitých, kterou poprvé popsal v roce 1822 jako Agaricus indigo americký mykolog Lewis David de Schweinitz (de Schweinitz, 1822). Do čeledi Lactarius (ryzec) houbu zařadil v roce 1938 švédský mykolog a botanik Elias Magnus Fries (Fries, 1938). Až tohoto ryzce potkáte v lese (letos to asi ještě nebude), určitě jej poznáte na první pohled. Vypadá jako ryzec pravý (Lactarius deliciosus), ale není oranžový, ale modrý a místo oranžově červeného mléka roní mléko modré! Barva latexu se ale na vzduchu pozvolna mění na zelenou.

Houba má klobouk o průměru 5 až 15 cm a třeň je vysoký 2 až 8 cm. Jedná se o jedlý a chutný druh a prodává se na venkovských trzích v Číně, Guatemale a zejména v Mexiku, kde je houba známa pod velkým množstvím lokálních názvů (např. añil, ateconza, aticonzol, thongo azul, ttecax azul, ttecosán morado, huitlacoche nebo tlapaltecax). Ryzec indigový je ikonou mexické gastronomie. Má příjemnou, i když poněkud zemitou vůni a mírně štiplavou chuť. Tradičním mexickým jídlem je tzv. sautéed, kdy se houba připravuje s nakrájenou cibulí, česnekem a voňavou rostlinou používanou v mexické gastronomii pod názvem epazote. Jedná se o merlík vonný (Dysphania ambrosioides), jednoletou rostlinu z čeledi laskavcovitých, která se používá již od dob Mayské civilizace nejen v kuchyni, ale zejména v tradičním lidovém léčitelství v celé Jižní a Střední Americe.

Ryzec indigový roste v listnatých i jehličnatých lesích, kde vytváří mykorhizní asociace se širokou škálou stromů (Lamus et al., 2012). Význačná modrá barva všech částí plodnice činí z ryzce indigového krásnou a zajímavou houbu. Pokud jste ji ještě v lese nepotkali, nebuďte smutní. Známé rozšíření tohoto druhu zahrnuje americký kontinent a roste i některých oblastech Indie a Číny, ale v Evropě byla nalezena pouze v jižní Francii. V České republice ji dosud nikdo nenašel, takže to čeká na vás.

Modrá barva houby je způsobena přítomností směsi pigmentů se strukturou azulenů (Harmon et al., 1980), z nichž nejvýznamnější jsou lactaroviolin a stearoyldeterrol (Nelsen, 2010). Houba také obsahuje látky s antibakteriálním a cytotoxickým účinkem (Ochoa-Zarzosa et al., 2011).

Literatura
de Schweinitz LD. Synopsis fungorum Carolinae superioris. Schriften der naturforschenden Gesellschaft in Leipzig (in Latin). 1822; 1: 87.

Fries EM. Epicrisis Systematis Mycologici (in Latin). Uppsala, Sweden: Typographia Academica. 1836-38; p. 341.

Harmon A D, Weisgraber KH, Weiss U. Preformed azulene pigments of Lactarius indigo (Schw.) Fries (Russulaceae, Basidiomycetes). Experientia,1980; 36(1): 54-56.

Lamus V, Montoya L, Aguilar CJ, Bandala VM, Ramos D. Ectomycorrhizal association of three Lactarius species with Carpinus and Quercus trees in aMexican montane cloud forest. Mycologia. 2012; 104(6): 1261-1266.

Nelsen SF. (2010). Bluing components and other pigments of boletes. Fungi, 2010; 3(4): 11-14.

Ochoa-Zarzosa A, Vázquez-Garcidueñas MS, Robinson-Fuentes VA, Vázquez-Marrufo G. Antibacterial and cytotoxic activity from basidiocarp extracts of the edible mushroom Lactarius indigo (Schw.) Fr.(Russulaceae). African J Pharmacy Pharmacol, 2011; 5(2): 281-288.

 

29 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 14. prosince 2017 v 10:39 | Reagovat

Je to jedlé, dá se to snadno poznat a roste to v jižní Francii. Takže vyrazit na výlet, nasbírat pár kousků a někde v lese u nás z nich vytřepat výtrusy, možná se zadaří; v Českém krasu by se mu mohlo dařit, i když kdysi hojný ryzec peprný už zmizel.

2 Kras | E-mail | 14. prosince 2017 v 12:00 | Reagovat

Introdukce cizích hub je nelegální, můžete vyhubit jiné domácí druhy. Mám Kras rád, nechci ho zničit. Přemýšlejte prosím!

3 jf | 15. prosince 2017 v 10:38 | Reagovat

[2]:Introdukcí jedlé snadno poznatelné houby, která zde navíc nemá zcela optimální podmínky k životu se dá těžko něco zkazit. A kde je psáno, že jednoho dne sem nějaký další orkán výtrusy těchto hub nepřivane? Nebylo by to poprvé, ani naposled.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama