Stročkovec kyjovitý patří mezi nejvzácnější houby.

17. prosince 2017 v 22:25 | Jiří Patočka |  Stročkovec kyjovitý

Je konec roku 2017 a my můžeme rekapitulovat otázky kolem stročkovce kyjovitého. Hned na počátku zdůrazněme, že naše očekávání, že se vrací do české přírody, se bohužel k lítosti nás všech, nevyplnila. Vše podstatné kolem této zajímavé houby najdete zde na blogu v rubrice stročkovec kyjovitý.

Zásluhou ing. Lukáše B. byl kyjovitý nalezen v roce 2012 na dvou lokalitách na Šumavě. Později byla objevena ještě jedna a tři další o několik kilometrů dále. O rok později se plodnice ještě objevily, ale bylo jich o hodně méně. Následně už to byla velká bída. Nacházeli jsme doslova několik kyjovitých. Několik plodnic se našlo i na Vysočině. A bylo dokonáno. Letos ani jedna houba!

V žádném případě to neznamená, že se stročkovci kyjovití nedají v české přírodě nalézt. V letošním roce, jak o tom informoval regionální tisk, se to povedlo nedaleko Zlína. Bohužel neznáme ani lokalitu a ani počet plodnic. Třeba se ještě někdo ozve a bude nás informovat.

Na závěr dovolte příběh: Na konci padesátých let minulého století jsem v časopise Turista nalezl o stročkovci kyjovitém povídání od profesionálního mykologa Zdeňka Kluzáka, který působil v muzeu v Českých Budějovicích. Do té doby jsem netušil, že taková houba existuje. Článek jsem vystřihl a vložil do atlasu od pana Smotlachy s přáním ho někdy objevit. Trvalo to až do roku 2012. Kdo si počká, ten se dočká...
Václav Burle

 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Znáte odpověď? | 17. prosince 2017 v 22:36 | Reagovat

Ve Zlínském kraji se letos v létě našel stročkovec kyjovitý. Nevíme ale v jakém množství a kde to přesně bylo. Zdrojem jsou regionální noviny ze 7. října 2017.
Nevíte někdo prosím více?

2 jf | 19. prosince 2017 v 11:22 | Reagovat

Kolísající výskyty hub, rostlin i živočichů jsou zcela normální jev a není nutno hned hystericky ječet. Jednou toho vyrostou metráky, pak pár let nic a další rok se objeví metráky o několik km vedle. To, že houby a rostliny mají kořeny, rozhodně neznamená, že se nedokáží ,,stěhovat".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama