Dřevnatka parohatá - Xylaria hypoxylon - Drevnatec parohatý

29. ledna 2018 v 13:01 | Jiří Patočka |  Dřevnatka parohatá
Dřevnatka parohatá (Xylaria hypoxylon (L.) Grev., 1824, syn. Clavaria hypoxylon L., 1753, Sphaeria hypoxylon (L.) Pers., 1796, Xylosphaera hypoxylon (L.) Dumort., 1822) je dřevokazná houba z čeledi dřevnatkovitých (Xylariales). Je to nejedlá houba, která roste v trsech a často častěji v početných skupinkách v listnatých a smíšených lesích, na starých pařezech a spadlých větvích různých listnatých stromů. Plodnice bývají vysoké 30 -100 mm, jsou tuhé, zmáčknuté. Jejich spodní část je dřevnatá, tmavá až černá, horní část světlá až skoro bílá. Sterilní plodnice (stromata) jsou velmi nápadné, parožnatě větvené, zploštělé a na jejich původně černém povrchu se vytvářejí kontrastní bílé konidie. Plodná stromata jsou válcovitá, nevětvená, a zůstávají po celou dobu růstu černá (Holec et al., 2012).

Dřevnatka parohatá patří k houbám, které rostou celoročně a velmi hojně na pařezech, na odumřelých kmenech a větvích listnatých stromů téměř po celém světě. Hojná je i v české republice. Když teď vyrazíte do lesa, určitě ji najdete (a možná najdete i ohnivce). Vyskytuje se od nížinného vegetačního pásma až po horské polohy. Je to sice houba drobnější, ale svými nápadně svítivě bílými a větvenými stromaty oživuje les, i když v lese vládne mlhavé dušičkové počasí. Její krása vynikne, když si ji pořádně prohlédneme z blízka. Ani jedna plodnice není stejná! Vyfoťte a pošlete na burle.blog. cz.

Dřevnatky jsou houby způsobující hnilobu dřeva a na rychlém rozkladu dřevní hmoty se podílí řada enzymů. Ty působí především při rozkladu celulózy, ale jen nepatrně při rozkladu ligninu (Pointing et al., 2003; Liers et al., 2006). O tom, jak účinné mohou tyto enzymy být, svědčí nález dřevnatkovité houby Pestalotiopsis microspora v ekvádorské džungli, kde rostla na kusu staré molitanové matrace (Russell et al., 2011). Polyurethan, ze kterého byla matrace vyrobena, patří do skupiny syntetických polymerů, které jsou jen špatně biologicky odbouratelné a neexistuje ani žádná přirozená chemická reakce, která by umožnila jeho recyklaci. Ekologická likvidace je proto problematická. Likvidace polyuretanu spalováním je nepřátelská životnímu prostředí, protože při hoření vzniká oxid uhelnatý a řada toxických plynů.

Pokud existuje houba, schopná růstu v prostředí, kde nemá k dispozici nic jiného než polyuretan, mohla by se uplatnit při rozkladu této syntetické hmoty, která většinou končí na skládkách. Možná jsou i jiné houby, které by mohly sehrát významnou úlohu při bioremediaci polyuretanu (Patočka, 2012), který je jinak nebezpečným odpadem.

Dřevnatka parohatá může být nejen zdrojem vysoce aktivních enzymů s širokým spektrem účinku (Hu et al., 2012), ale také dalších biologicky aktivních látek, které mohou najít uplatnění v mnoha technologiích a užitečných aplikacích. Jsou to na příklad specifické lektiny (Liu et al., 2006; Zhao et al., 2009; Kang et al., 2015), cytostaticky účinné deriváty alfa-pyronu (Schüffler et al., 2007) nebo dosud neprozkoumaná skupina chemických látek s antibakteriálním účinkem (Canli et al., 2016).

Literatura
Canli K, Akata I, Altuner EM. In vitro antimicrobial activity screening of Xylaria hypoxylon. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2016; 13(4): 42-46.

Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy. Academia, Praha 2012.

Hu QX, Zhang GQ, Zhang RY, Hu DD, Wang HX, Ng TB. A novel aspartic protease with HIV-1 reverse transcriptase inhibitory activity from fresh fruiting bodies of the wild mushroom Xylaria hypoxylon. J Biomed Biotechnol. 2012; 2012: 728975.

Kang J, Zuo Y, Guo Q, Wang H, Liu Q, Liu Q, Xia G, Kang Y. Xylaria hypoxylon Lectin as Adjuvant Elicited Tfh Cell Responses. Scand J Immunol. 2015; 82(5): 436-442.

Liers C, Ullrich R, Steffen KT, Hatakka A, Hofrichter M. Mineralization of 14C-labelled synthetic lignin and extracellular enzyme activities of the wood-colonizing ascomycetes Xylaria hypoxylon and Xylaria polymorpha. Appl Microbiol Biotechnol. 2006; 69(5): 573-579.

Liu Q, Wang H, Ng TB. First report of a xylose-specific lectin with potent hemagglutinating, antiproliferative and anti-mitogenic activities from a wild ascomycete mushroom. Biochim Biophys Acta. 2006; 1760(12): 1914-1919.

Patočka J. Amazonská houba rostoucí na polyuretanu. Vesmír 2012; 91(4): 198. https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-4/amazonska-houba-rostouci-polyuretanu.html

Pointing SB, Parungao MM, Hyde KD. Production of wood-decay enzymes, mass loss and lignin solubilization in wood by tropical Xylariaceae. Mycol Res. 2003; 107(Pt 2): 231-235.

Russell JR, Huang J, Anand P, Kucera K, Sandoval AG, Dantzler KW, Hickman D, Jee J, Kimovec FM, KoppsteinD, Marks DH, Mittermiller PA, Núñez SJ, Santiago M, Townes MA, Vishnevetsky M, Williams NE, Núñez Vargas MP, Boulanger LA, Bascom-Slack C, Strobel1 SA. Biodegradation of Polyester Polyurethane by Endophytic Fungi. Appl Environ Microbiol. 2011; 77(17): 6076-6084.

Schüffler A, Sterner O, Anke H. Cytotoxic alpha-pyrones from Xylaria hypoxylon. Z Naturforsch C. 2007; 62(3-4): 169-172. Zhao S, Guo YX, Liu QH, Wang HX, Ng TB. Lectins but not antifungal proteins exhibit anti-nematode activity. Environ Toxicol Pharmacol. 2009; 28(2): 265-268.

 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Že jste ještě neochutnali lanýže? | 29. ledna 2018 v 21:44 | Reagovat

Od podzimu minulého roku máte možnost v Kaprově ulici na Starém Městě v Praze v Bistru Kaprova. Majitelem je Tomáš Černý. Že vás posílá burle.blog.cz.

Lanýže z Itálie tu voní v jídlech již na ulici, nefigurují v menu jen na papíře, což se v Praze, v České republice, dost často stává. Tady budete spokojeni a ani zas tak moc neutratíte. A pak nám prosím dejte vědět jak jste byli spokojeni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama