Jsou opravdu houby léčivé. Kde je pravda?

29. ledna 2018 v 22:28 | Málo se to ví, ale i v České republice je řada státních, ale i soukromých pracovišť, kde léčivost hub zkoumají a především se snaží naučit se houby ve velkém rozmnožovat. A jak se jim to daří? Tak o tom zas někdy příště.... |  ? léčí nebo zabijí ?
O léčivosti hub se toho již mnoho namluvilo i napsalo. Mé maličkosti to trvalo dlouhé roky než jsem pochopil. A nyní budete vědět i vy. ANO, houby v sobě mají pro lidské zdraví prospěšné látky, ale i ty jedovaté, smrtelné. Bude to ale ještě dlouhá cesta, kdy budou v podobě léčiv sloužit nejen lidskému pokolení. Pravdou je, že ve světě je řada vědeckých pracovišť, kde se den za dnem zkoumá, ale výsledky se prozatím nedostavují. Ale o tom je tady na blogu nemálo článků. Na straně druhé není dobré se nechat unášet reklamou, která například u tak zvaných potravních doplňků slibuje nesplnitelné. Ono to hraničí až s termínem - šmejdi. Není to zas tak dlouho, co jeden známý český mykolog, který se na univerzitě léčivostí hub zabývá, promluvil. "Potravinové doplňky z hub byly Evropskou unií zakázány. Oni ale ti šíbři do nich začali přidávat vitamín C, a tak se staly léčivem. A to je ten důvod, proč si je dnes můžeme zakoupit..."

(...dokončení brzy.)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 blog | 29. ledna 2018 v 22:30 | Reagovat

Příští týden jedeme fotografovat jeleny evropské ve vysokém sněhu. Fořt nás pozval, tak bychom byli blázni kdybychom toho nevyužili. A i vy se můžete přidat...

2 jf | 30. ledna 2018 v 11:18 | Reagovat

Když je někdo trouba a věří reklamám, tak ať ty šmejdy klidně živí. Já mám reklamy totálně zablokované, reklamní letáky mi do schránky nesmějí a TV okamžitě buď přepnu jinam, nebo vypnu zvuk a jdu něco dělat, nebo ji vypnu úplně. Tím pádem mi nehrozí, že by se nějakému šmejdovi povedlo mne zblbnout. Podomní prodavači už nechodí; v celé Praze je podomní prodej pod tučnou pokutou zakázán.

3 Čtěte | 31. ledna 2018 v 9:09 | Reagovat

Ve včerejších Lidových novinách vyšel zajímavý rozhovor o houbách s Daliborem Marounkem, který zaměřením na zimní houby.  Houbař mj. tvrdí, ze v České republice je několik desítek specializovaných houbařů s fotoaparáty. Vydal i dvě knihy o houbách  na dalších spolupracoval.

4 p | 2. února 2018 v 20:36 | Reagovat

Václave,

outkovka pestrá je opravdu moc zajímavá houba, která by si nějaký text na Tvém blogu určitě zasloužila. Jedna nám roste hned za brankou ze zahrady a během dvou let prakticky zlikvidovala pařez po nějakém javoru (viz. foto). Je to houba dřevokazná a produkuje enzym lakázu (angl. lacasse), který se zaměřuje na rozklad ligninu. Dřevní hmota se skládá převážně z celulózy a ligninu. Lignin tvoří 25 až 30% hmotnosti dřeva a zabezpečuje pevnost jeho buněčných stěn. Hlavním úkolem ligninu je spojování mezibuněčných vláken a zpevnění celulózových molekul. Dodává dřevu pevnost. Když lakáza lignin rozloží, dřevo se rozpadne.

     Když se na dřevním substrátu usídlí spóry outkovky pestré, její podhoubí začne dřevem prorůstat a lakáza začne lignin, který je vysokomolekulární polyfenolickou látkou, rychle rokládat. Aby mohla lakáza plnit svou funkci, nutně k tomu potřebuje ionty mědi. Když jsem dnes ráno fotil outkovku na tom pařezu, zjistil jsem, že je do ní vrostlý kus měděného drátu! Pařez je hned vedle kompostu a při jeho přehazování jsem různé kovové předměty, zejména hřebíky, odkládal na pařez, abych je později dal do separovaného sběru. Tak se tam dostal i ten kus mědi, který šel outkovce náramně k duhu a svým enzymem lakázou rozežrala pařez dříve, než jsem mohl na sběru zbohatnout.

     Lakáza je enzym, kterému se v posledních letech věnuje značná pozornost. Tím, že katalyzuje rozklad polyfenolů, podílí se nejen na návratu dřevní hmoty zpět do přírody, ale nachází též uplatnění při remediaci odpadních vod. Aromatické sloučeniny, zejména fenoly a aromatické aminy, tvoří jednu z hlavních skupin polutantů průmyslových odpadních vod a lze je obtížně regulovat.

     Stále také roste význam lakázy v potravinářském průmyslu, kde se používá pro zlepšení organoleptických vlastností potravin a nápojů, ale to už je trochu jiná problematika.

5 Pavouci nastupují | 4. února 2018 v 23:07 | Reagovat

V České republice byl objeven nový druh pavouka. Takzvaná šestiočka vidlozubá z čeledi šestiočkovitých se vyskytuje v řídkých doubravách v teplých oblastech jižní Moravy a východních Čech, nejdále na západ pak na teplých stráních u obcí Hradčany a Žehuň u Poděbrad. Ohrožuje ji ale zahušťování lesů.

6 K poslednímu článku o šumavských losech... | 5. února 2018 v 0:38 | Reagovat

...jsem přidal fotografii od našeho přítele.

7 A má to spočítané! | 6. února 2018 v 15:10 | Reagovat

Litoměřická policie dopadla muže, který měl 7 let trávit zvířata zakázaným jedem. V okolí Srdova podle kriminalistů roznášel návnady otrávené karbofuranem. Kromě nebezpečného jedu, který by i v malé koncentraci dokázal zabít člověka, u něj policisté našli také nelegálně drženou zbraň.

Jde o muže středního věku, který se živí preparací zvířat. V lásce je evidentně příliš neměl, protože podle kriminalistů sedm let pokládal otrávené návnady na různých místech Litoměřicka.

8 Konečně někdo dostal rozum. A pak že jsou houby lékem... | 8. února 2018 v 13:34 | Reagovat

Čínská medicína má zmizet z českých ordinací. To jsou titulky z těchto dnů téměř ve všech sdělovacích prostředcích. Senátoři i ministr zdravotnictví, Česká lékařská komora,  terapeutům tradiční čínské medicíny vezmou status zdravotnického oboru. Budou opět  zařazeni mezi léčitele, šamany.

9 Vlci se šíři Českou republikou | 8. února 2018 v 13:40 | Reagovat

V okamžiku jak napadl sníh do terénu, zejména v přihraničních horách, vyrazily vlčí hlídky. A byly úspěšné. Krajinou se potulují vlci. Pravděpodobně se nejedná o smečky, ale o skupiny několika zvířat. Jejich výskyt potvrdily i fotopasti, ale i trus. Stát dokonce musel chovatelům ovcí vyplatit výrazně větší odstupné než v minulých letech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama