Návštěva zimního lesa

3. ledna 2018 v 22:11 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
O vánočních svátcích jsem si na chvíli odběhl, odběhl asi není to správné slovo, do blízkého lesa. Zrovna nesněžilo ani nepršelo, dokonce občas mezi ostře řezanými zimními mraky vysvitlo slunce. Les sice nevyhlížel zrovna vesele a z pohledu houbaře, který se jde podívat jak rostou zimní houby, docela fádně. Ale jen na první pohled.

I v zimním období les žije a je v něm mnoho věcí k pozorování. O tom mne brzy přesvědčili dva srnci, kteří odněkud vyběhli a hned zase někam zmizeli. Já jsem však měl v úmyslu hledat a najít houby. Třeba hlívu ústřičnou nebo penízovku sametonohou. Nic takového tam ale nerostlo. Nenašel jsem ani jidášovo ucho nebo pařezník. Občas jsem ale objevil kržatku zimní z těch hub co znám a posléze i několik dalších, které neznám. A potom spoustu takových malých, podivných houbiček, co rostly na pařezech, kmenech stromů a popadaných větvičkách.

Uvědomil jsem si to ohromné bohatství přírody, to nepřeberné množství organismů, které s námi na Zemi žijí, či spíše s nimiž my žijeme na Zemi, a které málokdo z nás umí vůbec pojmenovat, natož o nich vědět něco bližšího. A jak se tak dělají různá ta novoroční předsevzetí, která pak skoro nikdo neplní, říkal jsem si, že bych se mohl pokusit psát na burle.blog.cz informace právě o takových nenápadných a málo známých houbičkách. Jistě o nich někde existuje spousta zajímavých informací - jen je najít! Proč psát jen o hřibech, hlívách a muchomůrkách?

Jako novoroční předsevzetí mi to připadá rozumné a jako edukační téma zajímavé. Má to ale jednu drobnou vadu. Sám na to nestačím. Nechtěl by mi s tím někdo pomoci? Z komentářů připojených skoro ke každému článku na tomto blogu vím, že články čte velké množství lidí. Někteří je chválí, někteří kritizují, někteří využijí komentáře k tomu, aby pochválili sami sebe. Nechtěli by ale sami něco napsat a pomocí inteligentního mateřského jazyka předat svým kolegům houbařům i jiné informace než, že "Pokud to se srážkami bude vypadat, jako loni, odskáčou to všechny houby?"

Moc si vážím těch odvážných, kteří věnují svůj čas a své vědomosti k rozšířování vědomostí těch druhých a neváhají se pod svůj výtvor podepsat a vystavit se tak případné kritice těch, kteří tolik odvahy nemají a raději své písemné projevy skrývají pod pseudonymem.

Všem odvážným přeji do roku 2018 hodně štěstí, zdraví a literární kreativity.

.....

 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 3. ledna 2018 v 22:18 | Reagovat

Vstupujeme do roku 2018. Jenom pro zajímavost uvedu, že tento blog vznikl 23. září 2008. Mohl bych to i spočítat přesně, ale k dnešnímu dni je tady několik tisíc hlavních článků. O těch vedlejších aní nemluvě. Potom bychom ještě mohli spočítat komentáře a desítky, stovky negativních, ale i pozitivních hvězdiček. Všem co sem chodíte děkujeme za spolupráci. A jak rád říkám tento burle.blog.cz je Váš, Náš, Můj, Tvůj. Všech kteří mají rádi Matičku přírodu a houby zejména. Tak ať se nám i nadále nejen zde na blogu daří...

2 Václav Burle | 3. ledna 2018 v 22:25 | Reagovat

Jeden náš přítel s chotí, Jaroslav Klempíř, bude mít od 11. ledna do 4. dubna  v Národním zemědělském muzeu v Praze výstavu fotografií z Grónska. Tedy z části světa, kde již dlouhé roky žije. 24. ledna  pak bude mít i přednášku. Všichni jste srdečně zváni. Hodina ještě není stanovena, ale tu si určitě na internetu najdete. Jeho bratrem byl hudební skladatel, klavírista, Miroslav Klempíř, můj kamarád. Hudebník, který spolupracoval s Karlem Gottem apod. Bohužel již není mezi námi...

3 Lysohlavky | 4. ledna 2018 v 1:11 | Reagovat

Často jsem tázán co já a lysohlávky. A vždy očekávám prosbu abych jim je ukázal. To ale všichni ti "badatelé" mají smůlu. Já o nich nevím naprosto nic a navíc ani nemám zdání kde rostou.

Každý rok si říkám, že bych se měl začít o ně zajímat, opět objevovat kolem hub něco nového. Nedávno jsem ale slyšel vystoupení mykologa Jana Borovičku, který o nich ví nemálo. Řekl, že nejsou jen nebezpečné, ale ještě horší je, že rostou společně s čepičatkami. A to jsou houby jim podobné a aby toho nebylo málo, tak i smrtelně jedovaté. Je až divné, že u nás máme tak málo obětí když sběratelů lysohlavek není zas tak málo...

4 jf | 4. ledna 2018 v 12:00 | Reagovat

Vendo, jestli to tu nechceš zamořit feťáky, tak lysohlávky vynech. Opravdu není nutno jim říkat, jak to svinstvo vypadá a kde a kdy roste, i když na druhou stranu jejich konzumenti většinou brzy umírají a bylo by jen žádoucí, kdyby jejich řady zřídly.

5 Václav | 6. ledna 2018 v 20:55 | Reagovat

[4]: Jistě máš pravdu, ale já už bych chtěl také o nich vědět více. Ani pořádně na vlastní oči nevím jak vypadají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama