Ohnivec rakouský I/2018

28. ledna 2018 v 19:14 | Kde jsou ty časy, kdy je houbaři nacházeli pouze pod sněhem. Dnes aby bílou peřinu jeden pohledal. Ohnivci však opět, tak jako v minulých letech, rostou jak zběsilí. |  - - rakouský
Bylo zde na burle.blog.cz o nich napsáno přemnoho článků. Zejména v poslední době je o ně obrovský teoretický zájem a to v souvislosti s jejich jedlostí. Je nám vyčítáno, že jsme si tuto informaci nenechali pro sebe. Je obava, že začnou z přírody rychle mizet. Nemyslíme si ale, že je mezi znalými houbaři, mykology tak moc barbarů, kteří by je dokázali zlikvidovat. A houbaři z řad široké veřejnosti, kteří vyrazí do lesa jen v okamžiku když televize a další sdělovací prostředky oznámí - rostou, určitě na ohnivce, jak ty rakouské, tak i ty jurské, šarlatové, nepojedou...

O tomto víkendu jsme si udělali expedici jak na ohnivce rakouské, zanedlouho vyrazíme na jurské, tak i na toho jednoho šindelovníka severského. Ten sice už není v nejlepším stavu, ale příjemně nás překvapil velikostí jehliček, ostnů. Ty jsou neodolatelné. Když je plodnice mladá, tak jehly jsou až nepatrné. Jakmile to má ale za sebou, plodnice má několik měsíců, tak jsou až obrovské. Právě ty ostny jsou nejdůležitějším rozpoznávacím znakem. Více o něm. včetně těch ostnů, ZDE!!!

A byli jsme moc spokojeni. Počasí se vydařilo a v lesích, na loukách, na paloucích, jsme opět, tak jako vždy, prožili překrásné a neopakovatelné chvíle. I na opékání špekáčku v trampském campu došlo. Jenom na tu hlívu ústřičnou jsme, oproti minulým rokům, nenarazili. Kolem ní je to celé takové divné. Ale i o ní jsou tady na blogu desítky článků, snímků.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jan Zahradníček, básník. | 29. ledna 2018 v 12:48 | Reagovat

Asi nebude mnoho lidí, kteří by alespoň část díla pana Zahradníčka znali. Nemělo by ale být houbaře, který by v souvislosti s mykologií neznal jeho smutný rodinný osud.

V roce 1956 obě jeho dcerky zemřely na následky otravy muchomůrkou zelenou, syn a žena byli zachráněni. Později se jim narodila ještě dcera Marie Štěpánka (1957).

Není zde někdo kdo by nám o tom neštěstí mohl napsat více informací?

2 Ohnivec dobrý přítel | 31. ledna 2018 v 22:55 | Reagovat

Indiání ohnivce usušili, rozdrtili a pak používali na krvácející rány.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama