Výstava velkoformátových fotografií "Houby České republiky" putuje již osmým rokem republikou.

9. ledna 2018 v 23:17 | ... a může být i tam u vás doma. Stačí se domluvit. A na výstavě můžete mít i vaše snímky. Není to problém. |  VÝSTAVY, besedy, akce
V současné době je výstava na České zemědělské univerzitě v Praze Suchdole. Končí v únoru. Od vedení rektorátu jsme byli požádání o další výstavu. To jistě hovoří za vše. A i vy zde, ale i jinde, můžete vystavovat s námi. Nyní připravujeme v pořadí již třetí. Ta ale již nebude zaměřena pouze na houby. Její pracovní název zní: "Od hub, přes rostliny až ke zvířatům."

Uspořádání výstavy na této vysoké škole byl vynikající nápad. A my jsme pozvání nemohli odmítnout. Vždyť není fakulty, která by neměla mykologii v osnovách. Studentí, ale i pedagogové, se před snímky dobře bavili a snad se i něco nového naučili. Je veřejným tajemstvím, že v zadní části areálu se houby pěstují ve sklenících a na dalším pracovišti za Prahou. Výzkum je především zaměřen na tak zvané léčivé houby. Ale to by bylo na jiné a hodně dlouhé vyprávění. Jenže problém spočívá v tom, že vědci, mykologové, si nepřejí popularitu.

Protože jsme vynikající zpravodajci, tak jsme, v souvislosti s houbami, nahlédli i pod tajnou pokličku univerzity. A vy jste první kdo informaci dostanete. Jistě není nutné psát, že čínská medicína již v republice si našla své místo. Jenže stále kolem ní panují velké rozpaky.

Do Suchdola na univerzitu nedávno přijela delegace z Číny s úmyslem uzavřít spolupráci na pěstování jedlých hub na území České republiky. Už by to nebyl žádný mykologický výzkum, ale naopak velkovýroba nejen pro českomoravskoslezský trh. Vždyť hned vedle je Německo, Rakousko a další státy Evropy. A sušené nebo zavařené houby se dají posílat až na druhý konec světa. Nevím jak vy, ale já jsem z podobné spolupráce zděšen.

I když na straně druhé kdo ví?! Hub je v lesích stále méně, lesy, zejména ty smrkové, začínají odumírat. Nedej Bože aby nás zachraňovaly uměle vypěstované houby od Číňanů. Ono ale nebude dlouho trvat a tato výroba se uskuteční. Když ne u nás, tak někde ve vedlejších státech.

Výstavní síň je v budově, kde knihovna, prodejna knih, skript, a místa k odpočinku a to včetně kaváren. Pro rozjímání o houbách naprosto ideální místo. Neustále je zde plno i když se studentí zajímají i o jiné důležitější záležitosti. Třeba o spánek. I odpočívat je nutné, ale když je to v přírodě, mezi houbami, tak to nemá chybu. Bohužel mladí lidé, i když zemědělští a podobní odborníci, neví o houbách vůbec nic. I to je výsledek vysokoškolského studia.

Tyhle mladíky, ale houby velice, převelice, zaujaly. A vo tom to je. Výstava má lidem připomenout, že jsou na světě i důležitější věci. A mezi ty mykologie jednoznačně patří. Je to až neuvěřitelné, ale právě tato trojka přátel, se připravovala na zkoušku, kde mohli k mykologii i správně odpovědět. Správně? No jistě, vždyť jsme je v mnohém poučili. Snad jim to pomohlo.

Jsem mládenec (74) před rakví. Je úžasné ty mladé lidi, a zejména slečny, pozorovat. Přejme jim, aby se jim v dalším jejich plodném životě dařilo a byli s ním na výsost spokojeni.


Kdybych byl starší, tak bych se určitě do této houbařky, mykoložky, zamiloval. Jenže ona se rozhodla pro vědu a krásní a inteligentní starci před hrobem jí nezajímají. Co jeden nadělá, že?!
Dovolte malou úvahu, mám v sobě dvě becherovky, která sem asi nepatří. Žijeme v době, která připomíná období před I. i II. světovou válkou. Všude se lidé dobře bavili, tancovali, hrála hudba. A pak přišel vždy ten nelidský masakr. A nyní je to podobné. Opravdu vás mladé čeká opět ta hrůza?
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 10. ledna 2018 v 0:25 | Reagovat

Prosím o odpuštění. Tento blog má jednu nevýhodu. Nedá se lámat jako časopis, noviny. Zkrátka - a s tím níc bohužel nenadělám - to nejde. Kdyby to šlo, tak by esgetická stránka byla úplně  o něčem jiném. Tak ještě jednou promiňte.

2 jf | 10. ledna 2018 v 10:02 | Reagovat

Dva naprosto správné postřehy a jedna hrubka. (..zachraňovalI uměle vypěstované houby)
Ale máš pravdu,když se na něčem dá vydělat a umělé pěstování hob může být velmi lukrativní byznys, viz lanýže na Pařížských střechách, tak se rychle najde spousta lidí, kteří do toho půjdou a z té spousty bude pár úspěšných. A že jsme na palubě Titanicu, který právě narazil na ledovec, je, bohužel, pravda. Dějiny se opakují a lidstvo je nepoučitelné, Takže se popere opět a nejspíš už definitivně naposled.

3 jf | 11. ledna 2018 v 12:19 | Reagovat

Tyhle mladíky houby převelice zaujalI! Vendo, TY houby, ne TI houby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama