Čeká nás přepólování Země?

8. února 2018 v 22:28 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Již ze školy víme, že planeta Země se chová jako velký magnet. Má proto svůj jižní a severní pól a vytváří kolem planety magnetické pole. Magnetické pole Země je velmi důležité. Poskytuje planetě ochranu před dopadajícími částicemi slunečního větru. Bez dlouhodobě fungující magnetosférické ochrany by se na Zemi pravděpodobně nevyvinul tak bohatý život.

Vlastníte-li magnet, kterým sbíráte rozsypané připínáčky, je jasné, že na jednom konci má severní a na druhém konci jižní pól a ani vás ani magnet nenapadne na tom něco měnit. To zemské magnetické póly tak stálé nejsou! Neustále pozvolna putují a v určitou chvíli se dokonce prohodí. Tam kde byl severní magnetický pól je najednou jižní a naopak. Existují důkazy o tom, že v minulosti k takovému přepólování Země došlo již mnohokrát, naposledy před necelými 800 tisíci lety. Nejnovější výzkum posledního přepólování, známý jako událost Matuyama-Brunhes ukázal, že se to odehrálo před 786 tisíci lety a že se to událo velice rychle. Snad během několika desítek let, což je ve světě geologických procesů rychlost naprosto neuvěřitelná.

Protože intenzita zemského magnetického pole Země poslední dobou neustále kolísá a magnetické póly courají sem a tam, někteří vědci se domnívají, že další přepólování je už na dohled. Mohlo by k němu dojít již během pár tisíc let a možná i mnohem dříve. Je proto logické, že nás zajímá co se stane, až k přepólování dojde. V geologických záznamech minulých přepólování Země nebyly nalezeny žádné stopy po děsivých katastrofách a lze proto předpokládat, že ani při následujícím přepólování se nestane nic extrémně dramatického.

Až k tomu ale dojde, nějakou dobu nebudou fungovat kompasy a turisté budou zmateni. Kolísavé magnetické pole a změna jeho polarizace se může projevit na dojivosti krav, na početnosti bouřek, ale také třeba na růstu hub. Těžko ale říct, zda porostou spíše více nebo méně a zda vůbec. Až se kolísání magnetického pole umoudří a magnetické póly zaujmou svá nová místa, střelka kompasu už nebude ukazovat na sever, ale na jih! S tím by mohli mít problémy houbaři nebo hospodští štamgasti, kteří spoléhají, že je kompas spolehlivě dovede domů. Slunce bude pořád vycházet tak jak jsme byli zvyklí, ale bude to západ. A zapadat bude na východě. Bude to hezký zmatek!
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 9. února 2018 v 11:23 | Reagovat

Někteří odborníci tvrdí, že tento proces již započal. A se změnou světových stran problémy mít nebudeme, protože to nepřežijeme. Součástí přepólování je totiž dočasný zánik magnetického pole, což způsobí nárůst radiace ze slunce, který nic živého nepřežije.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama