Klihatka černá - Bulgaria inquinans (Pers.) Fr. - bulgária čierna

6. února 2018 v 22:04 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Klihatka černá (Bulgaria inquinans (Pers.) Fr.) je vřeckovýtrusá houba z čeledi klihatkovité (Bulgariaceae Fr.), rostoucí hojně od léta do podzimu na čerstvě poraženém dřevě listnáčů, především dubu a buku, ale i habrů, bříz nebo jilmů. Objevuje se obvykle ve skupinách, v mezerách v kůře. Houba je rozšířená v mírném pásmu celé severní polokoule. Její rosolovité plodnice jsou nejprve uzavřené, kulovitého až kyjovitého tvaru, později se na vrcholu otevírají a získávají miskovitý až terčovitý tvar. Průměr dospělých plodnic je 10 až 30, ale někdy až 50 mm. Vnější neplodná strana je rezavě hnědá až černohnědá, rozpraskaná, s drobnými bradavičkami. Rouško v horní části plodniček je plodná vrstva (thecium). Ta je hladká, za sucha matová, za vlhka leskle hnědočerná až černá. Výtrusný prach je černý jako saze a podobně i ulpívá na prstech při dotyku s plodnicemi (Brom, 2017). Jinými slovy: při sběru plodnic se můžete pěkně umazat!

Klihatka černá je považována za jedlou houbu, i když její vzhled k jídlu příliš neláká a o její chuti nejsou známy relevantní informace. V některých zdrojích je houba uváděna také jako nejedlá. Již prvé pokusy o zjištění chemického složení houby přinesly informace o tom, že obsahuje látky s protizánětlivým účinkem (Ciu et al., 1997). Novější výzkumy počet biologicky aktivních sekundárních metabolitů značně rozšířily (Zhang et al., 2005; Li et al., 2013) a prokázaly jejich antialergenní účinky (Merdivan a Lindequist, 2017).




Literatura
Brom M. Bulgaria inquinans (Pers.) Fr. - klihatka černá v Kraji Vysočina. - Pobočka ČSO na Vysočině, 2017. dostupné online: www.prirodavysociny.cz

Cui D, Wang S, Ding X. [Chemical constituents of Bulgaria inquinans (Fries)]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 1997; 22(8): 485-486, 512. Chinese.

Li N, Xu J, Li X, Zhang P. Two new anthraquinone dimers from the fruit bodies of Bulgaria inquinans. Fitoterapia. 2013; 84: 85-88.

Merdivan S, Lindequist U. (2017). Medicinal Mushrooms with Antiallergic Activities. In Medicinal Plants and Fungi: Recent Advances in Research and Development. Springer, Singapore, 2017; 93-110.

Zhang P, Li X, Li N, Xu J, Li ZL, Wang Y, Wang JH. Antibacterial constituents from fruit bodies of ascomyce Bulgaria inquinans. Arch Pharm Res. 2005; 28(8): 889-891.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hans | 7. února 2018 v 14:18 | Reagovat

Opět to nemá chybu. Pane profesore děkujeme a jen houšť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama