Sýček obecný

11. února 2018 v 23:23 | Jiří Patočka |  - - sýček obecný
Slovo úvodem. Když jsem na tomto blogu četl článek o sýčkovi a o tom, jak nejistý je jeho další osud v našich končinách (http://burle.blog.cz/1802/sycek-obecny-ptakem-roku-2018-v-ohrozeni#komentare), nedalo mi to, abych o něm nenapsat také něco pozitivního. Něco z čeho by se mohl čtenář radovat.

http://www.jmichal.cz/images/stories/clanky/Pod%20smutnym%20koutem/LH0J2886D.jpgFoto: Jiří Michal

Sýček obecný (Athene noctua) je malá sova z čeledi puštíkovití (Strigidae).V minulosti byl sýček na území České republiky velice hojnou sovou, v současné době však patří mezi kriticky ohrožené druhy. Výrazný pokles byl ale zaznamenán v celé Evropě a ornitologové se domnívají, že to souvisí se ztrátou jeho přirozeného biotopu. V letech 2001-2003 byl počet hnízdících párů v Česku odhadnut pouze na 250-500, ale od těch dob jeho stavy dále klesají. V současné době je na území ČR pravděpodobně méně než stovka hnízdících párů.

Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR proto bije na poplach a připravuje program ochrany sýčků, který je financovaný z peněz Ministerstva životního prostředí a tzv. Norských fondů. Prvním krokem bude celorepublikové mapování, do kterého se může zapojit široká veřejnost. Poté budou následovat jednání s místními zemědělci. Hlavními příčinami úbytku sýčků jsou totiž velkoplošné změny v zemědělské krajině, které vedly k ztrátě pestrosti a rozmanitosti hospodaření. To se projevilo v úbytku potravních a hnízdních příležitostí.

Dříve bývaly typickým hnízdištěm sýčků staré doupné stromy v zemědělské krajině. V současné době sýček obývá výhradně bezprostřední okolí lidských sídel. Nejčastěji vesnice se stodolami, stájemi a dalšími hospodářskými budovami. Nevyhýbá se ale ani větším městům. Všude tam však na sýčky číhá nebezpečí, na které nejsou ptáci připraveni. Sovy jsou přirozeně zvědavé a neodolatelně je lákají různé dutiny. Zatímco v dutině stromu byla sova v bezpečí, v dnešní technické krajině se různé dutiny (svisle postavené roury, větrací otvory, nádrže s vodou apod.) stávají pro sovy smrtelnou pastí. Bylo prokázáno, že v těchto technických pastech umírá každoročně až 40 % sýčků. Jejich dalším nepřítelem jsou přemnožené kuny. A konečně: na klesajících počtech se podílí také intenzivní používání pesticidů, které výrazně snížilo početnost hmyzu, jako jsou kobylky a brouci, kteří jsou spolu s hlodavci hlavní potravou sýčků.

Je až neuvěřitelné, že v minulosti hnízdilo na našem území desetitisíce sýčků, kteří dokonce sloužili jako "návnada" pro chytání drobných ptáků. Ptáčníci, zvaní "čižbáři", využívali averze drobných ptáků k sovám. Ti nikdy neměli sovy v lásce a tak útočili na sovu umístěnou "na čihadle" a při tom snadno upadali do nastražených léček. Buď sedali na lep, nebo se chytali do nastražených sítí. Čižba existovala od nepaměti vedle myslivosti a sokolnictví jako samostatná profese. Byla doplňkovým zdrojem potravy, finančního příjmu i lidové zábavy. Již v době římské byla na vrcholu rozvoje a kvetla ve všech územích přiléhajících ke Středozemnímu moři.

Všude se však k sovám, a zvláště pak sýčkům, tak hnusně nechovali. V Athénách, městě se slavnou historií, městě kde se zrodila demokracie s kterou my teď tak nezodpovědně zacházíme, sovy uctívali. Ve starověkém Řecku byl sýček posvátný pták, který doprovázel bohyni moudrosti a boje Pallas Athénu. Odtud také pochází jeho rodové latinské jméno Athene. Athéna darovala lidem řemesla, vědu i moudrost. Vzbuzovala obdiv i respekt. Athéňané proto sovu uctívali jako symbol moudrosti, měli ji vyobrazenou v městském znaku a dokonce i na stříbrných mincích zvaných drachmy, které byly v klasické době Athén nejběžnější mincí v celé řecké oblasti.

Sov bylo v Athénách odjakživa plno. Sovy sídlily na skalnatých svazích Akropole v neuvěřitelném množství a tak vzniklo přísloví "nosit sovy do Athén" což je totéž jako naše "nosit dříví do lesa". Obojí znamená dělat zbytečnou činnost. Zatímco starověcí Řekové sovy uctívali, staří Egypťané, stejně tak ale i Slované, je považovali za ptáky zlověstné a nečisté. Ve starověkém Římě byl sýček poslem smrti a špatných zpráv. Také u nás podle lidových pověr přinášel neštěstí a svým houkáním věštil smrt. Přestože sýčka už prakticky neznáme, dodnes používáme odrazující termín "nesýčkuj". Slovo sýčkovat, znamená očekávat a předpovídat neúspěch, nepříjemnost nebo neštěstí.

Slovo závěrem. Nenoste sovy do Atén, i když i tam jich ubývá, ale nenoste ani dříví do lesa. Mnohde je ho tolik, že už se lesem nedá ani bezpečně projít. Jestli bude program na záchranu sýčka obecného úspěšný, budeme mít brzy v lese nejen dostatek dříví, ale i dostatek sov. Nesýčkujte, že se to nepovede. Mějte se hezky a nikomu nesedejte ani na lep.

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lidi jsou divní, zlí... | 12. února 2018 v 22:45 | Reagovat

Dnes ráno mi volali asi 4 lidi, že máme za Přílepama rozházené všechny úly. Kdo jel dnes ráno z Přílep na Lukoveček a nebo obráceně a všimnul si něčeho podezřelého, tak budeme rádi za každou informaci. Pište do zpráv. Vandalovi vzkazuji, že mu ruku neuseknu, že mu upadne sama.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama