SÝČEK OBECNÝ - ptákem roku 2018 - V OHROŽENÍ

7. února 2018 v 13:50 | Ornitologové i pomocí tohoto blogu hledají znalé osoby ke spolupráci. Více najdete na internetu, zejména pak na ornitologických stránkách. A když ho uslyšíte, nebo s ním máte něco společného, tak prosím pište sem do komentářů. Děkujeme.... |  - - sýček obecný
Když jsem byl mlád, a není to zas tak dávno, tak všude kolem nás jsme sýčky noc co noc slýchávali.
Zejména v těch zapadlých oblastech, když jsme se jako trempové, ale i turisté, poutníci, toulávali.
A bylo úplně jedno zda jsme přespávali pod širákem, stanem, nebo pří sjíždění řek
pod pramicí, kánoí, jen tak na divoko. Nevím jak vy, ale já jsem sýčka obecného již dlouho neslyšel.

Ještě v první polovině osmdesátých let nás svým houkáním noc co noc "otravoval" ve vesnici nedaleko Prahy.
Jeho hlas je pronikavý, vzbuzující nemilé představy.
Vůbec to nebylo příjemné. Jeden nevěděl jestli má spát nebo naopak přemýšlet
jestli to je s tím jeho přivoláváním na onen svět pravda.
To byl ten důvod proč ho lid zas tak moc nemiloval, nesnášel.
Zkuste se po těžké práci vyspat, když vám noc co noc znepříjemňuje život?!

Co bychom nyní dali za to kdybychom ho den za dnem opět slyšeli.
Vypadá to, že se již nedočkáme.


Sýček obecný bývával v českých zemích nejhojnější sovou. Ornitologové tvrdí, že v České republice jich nyní je pouze kolem 100 párů, uvádí se ale v této souvislosti i číslo 300 ?! Patří mezi velice ohrožené druhy. Z ptactva ale není sám. V říši tvorů nebeských se děje něco divného, nepěkného. Bohatost ptačích druhů v přírodě se negativním postojem lidí rok za rokem snižuje. Je vůbec ještě možné ten pokles zastavit? Zvrátit?

Prapůvodcem všeho špatného je lidská činnost, která neustále narušuje přírodní zákonitosti. V případě ptactva se zejména jedná jak o problematiku kolem zemědělství, tak i lesnické činnosti. Není zas tak od věci tvrdit, že největším ničitelem Matičky přírody je, jak jinak, než státní ochrana přírody!!! Právě sýčka lze považovat za ukazatel zdravé zemědělské přírody a její druhové bohatosti.

Je aktivní předdevším v noci, ačkoli v kulturní krajině často již přešel na denní aktivitu. Většinu dne tráví jako přikrčený na svých vyvýšených pozorovatelnách a bedlivě sleduje svým káravým pohledem okolí.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 To se nemělo stát | 8. února 2018 v 12:55 | Reagovat

Na letišti v Letňanech, které součástí Prahy, z početné populace zbyl jediný ohrožený sysel obecný. Proč se tak stalo, že početná populace tohoto úžasného chráněného živočicha vymizela, se neví. Mohou to být predátoři, vysoká tráva, nebo různé akce a velkokoncerty v okolí. Letiště bylo od roku 2005 národní přírodní památkou.

2 Netopýrů je plná Praha, ale i okolí | 8. února 2018 v 13:25 | Reagovat

V hlavním městě je doloženo sedmnáct druhů netopýrů. Mezi nejčastější druhy patří netopýr rezavý (190 lokalit). Dále můžeme jmenovat ušaté, parkové (53), večerní (88), vodní (72), pestrý (71), parkový (53). Po celé České republice je 26 druhů netopýrů. Každoročně, např. v Českém krase, tyto vzácné živočichy mohou zájemci poznat na komentovaných přednáškách.

3 Vlci se šíři Českou republikou | 8. února 2018 v 13:41 | Reagovat

V okamžiku jak napadl sníh do terénu, zejména v přihraničních horách, vyrazily vlčí hlídky. A byly úspěšné. Krajinou se potulují vlci. Pravděpodobně se nejedná o smečky, ale o skupiny několika zvířat. Jejich výskyt potvrdily i fotopasti, ale i trus. Stát dokonce musel chovatelům ovcí vyplatit výrazně větší odstupné než v minulých letech.

4 Slovo na dobrou noc... | 8. února 2018 v 19:17 | Reagovat

Nejen houby, ale celá příroda nás neustále udivuje a přináší nám stále nové a nové záhady. Člověk na Zemi žije moc krátce (alespoň druh Homo sapiens), aby mohl za tu krátkou dobu všechno shlédnout a pochopit. A to je právě to co na přírodě miluješ. Pořád Tě překvapuje, pořád Tě udivuje, pořád před Tebe staví nové a nové otázky, na které musíš hledat odpovědi. Kdyby byla pořád stejná a neměnná, jako obraz na zdi, asi bys ji tak nemiloval.

Stále stejní lidé chodí nejen na houbařské výstavy a přednášky, ale i na jiné akce. Do divadla, do kina, do bufáče, do sauny, na plavání, do cirkusu. A na ty poznávací jich chodí vůbec málo. Poznávání se holt moc nenosí.

Když někoho pozveš na odbornou přednášku o houbách, má s tím problém. Musí se obléct, někam jet, žádný dárek mu tam nedají, nemusí se mu to líbit, protože očekával něco jiného, přednášející je mu nesympatický, podávají tam předražené a teplé pivo atd. Když tohle všechno zváží, že by se mohlo stát, raději nikam nejede. Když se ale na tvém blogu objeví krátký článek, napsaný tak, že jej zaujme, ani si nevšimne, že byl současně poučen a něco nového poznal, aniž by musel zvednout zadek od počítače. A třeba se přitom i pobavil. To je škola hrou.

Ten ohnivec se v průběhu svého života stále více a více rozevírá, ale než se může rozvinout do úplné placičky, něco jej v lese zničí. Za sklem Tvé výlohy je chráněn před deštěm, zvěří, slimáky, chvostoskoky, bakteriemi a má tak více času tuto proměnu dokonat. Jednou jsem viděl v Teplicích nad Metují, že si pan lékárník udělal z výlohy lékárny současně malou výstavku hub. Bylo před ní plno lidí a na houby koukali, ale protože tam nebyly žádné cedulky, co to je za houby, hlasitě se dohadovali. Byl to zajímavý počin. Pokud také pořádáš takové výstavky, děláš užitečnou edukaci, podobně jako na svém blogu.

Tak se měj a edukuj či vzdělávej. Můžeš obojí.

5 Vladimír | 8. února 2018 v 22:20 | Reagovat

Úžasný snímek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama