Zeliáda

18. února 2018 v 22:25 | Mgr. Pavel Světlík každoročně kromě ornitologických akcí, školení, přednášek, připravuje i řadu setkání s mykology a houbaři. Jeho podzimní výstavy hub nemají nejen v tomto kraji konkurenci. Vždyť houby se vozí z celé republiky a zejména pak ze Šumavy. |  Jiří Patočka
Soutěž o nejlepší domácí výrobky v Dobrém u Dobrušky

V sobotu 17, 2. 2018 pořádalo Výukové a ekologické centrum Keithe Morrise v Dobrém u Dobrušky soutěž o nejlepší domácí výrobky: kysané zelí, nakládané okurky, houby v octě a domácí chleba. Centrum, které provozuje křesťanská ochranářská organizace A Rocha, pořádá nejrůznější kulturní a vzdělávací akce. Nechybí mezi nimi ani houbařské akce - přednášky a výstavy - není proto divu, že jsem se rozhodl akci navštívit.

Už když jsem přijížděl do cíle, kdysi mlýna zvaného Krupárna, bylo mi jasné, že půjde o velkou akci. Větší, než jsem čekal já i manželka, která mne doprovázela. Mlýn, ležící v krásném údolí Zlatého potoka nedaleko Dobrušky v Orlických horách, tvoří rozsáhlý přírodní areál květnatých luk s rybníčkem, mokřady a tůněmi. Teď bylo vše pod sněhem a zaměření centra na pomoc a studium ptactva připomínaly jen četné budky a krmítka. Louka před vjezdem do dvora se přeměnila na parkoviště a počet aut napovídal, že zájem o akci bude veliký.

Opravdu byl. Do sálu, kde se akce konala, bylo obtížné se vůbec dostat. Když se mi to podařilo, viděl jsem, že místnost je nacpaná k prasknutí a že je co prohlížet, poslouchat i ochutnávat. Vybrat ale ten nejlepší chléb bylo těžké. Všechny byly vynikající. Dobrou duší a organizátorem celé akce byl pan Mgr. Pavel Světlík, výkonný ředitel české pobočky ekologické organizace A Rocha. Jemu patří dík za to, že celá akce byla veskrze úspěšná.

Poznámka pro zájemce, kteří by se chtěli do Dobrého podívat: Mlýn (čp. 86), v kterém se akce konala, leží v údolí Zlatého potoka, asi 20 minut chůze od Dobrého nedaleko Dobrušky, města ležícího v podhůří Orlických hor. Uvádí se, že se jedná vůbec o nejstarší mlýn na Dobersku, jehož počátky spadají podle do dob středověku. V období třicetileté války patřil mlynáři Jíru Dlouhému (Langrovi), který se aktivně podílel na selském povstání v roce 1628. To bylo součástí velké selské rebelie na opočenském panství, která měla kořeny v císařském mandátu z roku 1625, který zakazoval nekatolická náboženství. Jíra Dlouhý musel pro svou evangelickou víru uprchnout i s rodinou do Slezska a rod Langrů se vrátil na tento mlýn opět až na počátku 19. století. Po dalších mlynářích (Kociánovi, Vernerovi a Raichlovi) koupil mlýn v roce 1820 dobřanský mlynář Karel Langr, který snad měl být potomkem původní rodiny Langrových. Na počátku 20. století koupila mlýn rodina Poláčkových a přestavěla jej na mechanickou tkalcovnu. Od těch dob je mlýn nazýván buď jako Langerův nebo jako Poláčkův. Vedle bývalého mlýna stával také obloukový klenutý kamenný mostek s masivním kamenným zábradlím s vytesaným rokem vzniku 1865 a záklopem. Ten však byl zničen povodní v červenci roku 1998.

Další informaci lze najít v kronice obce Dobré, kde se píše: "Za dob Marie Terezie byl v těchto místech postaven mlýn (čp. 85), který se zabýval pouze výrobou krup, vyráběly se tu kroupy pouze tzv. stoupami. V minulém století byl tu mlýn zprvu na kameny, později válcový, jehož majitelem byl Jindřich Michl, poněvadž je Michlů v Dobrém mnoho, užívalo se označení "Krupárenští" všeobecně, takže někdo ani nevěděl, že se majitel jmenuje Michl."

V roce 1924 byla budova č.p. 85 z části přestavěna a modernizována. Byla přistavěna horní část a pořízena nová střecha. Naproti mlýnu byla postavena nová stodola. Krátce na to (1925) však požár zničil celé mlýnské stavení. O dva roky později objekt koupil Bohumil Světlík, který zde zřídil mechanickou tkalcovnu pro 15 stavů. Mlýn a později tkalcovna byly poháněny mlýnským kolem. Roku 1934 přistavěl majitel v blízkosti tkalcovny domek čp. 106 pro své zaměstnance. Roku 1939 byl zrušen pohon vodním kolem a byla postavena turbína. (Informace o historii mlýna jsem si dovolil čerpat z publikace Michala Hofmana: Místní a pomístní názvy Dobrého a přilehlého okolí. Orlické hory a Podorlicko, 17: 65-82, 2010.)
Jiří Patočka
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Víte kde je Francova Lhota? No přece u nás! | 18. února 2018 v 22:59 | Reagovat

Pozvánka na 13. ročník Francolhotského kyseláče - 24. 2. 2018.

2 Objevili to co všichni už dávno vědí | 20. února 2018 v 22:09 | Reagovat

Rybařina už není zdaleka jen koníčkem, ale pro některé nadšence s udicí se stává zdrojem obživy. Řadě z nich přináší největší uspokojení ulovení velkého množství ryb k vlastní spotřebě, uvádí socioekonomická studie sportovního rybolovu, kterou v loňském roce vypracovala Mendelova univerzita v Brně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama