Helmovka pařezová - Mycena tintinnabulum - Prilbička hnedosivá

6. března 2018 v 21:57 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Helmovky jsou menší až středně velké lupenaté houby, vyrůstající často v trsech. Jsou velmi hojné. Barvy mají spíše nenápadné, převažuje u nich bělavě šedé, šedohnědé až téměř černé zbarvení. Nejpočetnějším rodem helmovek je rod Mycena. Tyto houby se vyznačují menšími či středně velkými plodnicemi a k jejich charakteristickým znakům patří kuželovité, parabolické či zvoncovité klobouky a obvykle nepříliš husté, zoubkem připojené lupeny. Třeně jsou válcovité, často lysé a hladké. Výtrusný prach je bílý (Anke a Schüffler, 2018).

S některými houbami se můžeme v přírodě setkávat i v zimě, přičemž helmovka pařezová je jednou z nich (Hagara et al., 2005). Roste roztroušeně na tlejících pařezech a padlých kmenech listnáčů, zejména buků, dubů a olší a objevuje se téměř vždy ve velmi početných skupinách, čítajících mnohdy i stovky plodniček. Klobouk je 5 - 25 mm široký, zprvu kuželovitý, později široce zvoncovitý až vyklenutý, zřetelně rýhovaný. Za vlhkého počasí je slizký, šedohnědý, hnědý až hnědočerný, na okraji světlejší a někdy s nepatrným olivovým nádechem. Lupeny jsou široce připojené, nízké, a středně husté. Mají bělavou až bělavě našedlou barvu. Tuhý válcovitý třeň je tenký (1 - 2 mm) a vysoký 15 - 55 mm. Za vlhka je lepkavý, na bázi opýřený, zprvu bělavě šedý, později olivově hnědý nebo okrový. Dužnina je tence masitá, bělavě našedlá, s velmi nepříjemnou svíravě nahořklou chutí a zemitým pachem, připomínajícím brambory. Je to nejedlá houba.

Z helmovky pařezové byly izolovány dvě bioaktivní látky - tintinnadiol a strobilurin K - o nichž lze získat bližší informce na linku http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1047

Literatura

Anke T, Schüffler A. Biosystematic Index. Physiology and Genetics: Selected Basic and Applied Aspects, 2018; 15: 435.

Hagara L, Antonín V, Baier J. Velký atlas hub. Ottovo nakladatelství, 2005; 432 stran. ISBN 80-7360-334-9

 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ohnivec jurský | 6. března 2018 v 23:18 | Reagovat

Plánovali jsme na něj výpravu, ale tady v Praze sněží, je nečas. Tak počkáme až se počasí zlepší. Při té příležitosti se rovněž podíváme na ohnivce rakouské. Kolik jich letos asi na té známé lokalitě bude?

2 Totes gebirge | 6. března 2018 v 23:22 | Reagovat

Zájezd do rakouských Alp na orchideje vyprodán! Uděláme také vandr. Vlak a následně stále po svých. Máte někdo zájem?

Do Švýcarska ještě několik míst k dispozici - Německo, Švýcarsko, Itálie a Francie.

3 Včelník rakouský | 9. března 2018 v 22:51 | Reagovat

Neznáte někdo lokalitu jeho výskytu v Radotínském údolí? Nebo alespoň napište zda je tam původní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama