Invazní křižáci pruhovaní už se chystají na jaro

26. března 2018 v 17:21 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), jehož původní oblastí rozšíření byly země kolem Středozemního moře a střední Asie, se díky oteplování severní polokoule objevil v roce 1991 i v České republice a od té doby je u nás (http://burle.blog.cz/1709/pruhovani-krizaci-uz-jsou-zase-tady). Protože je jedovatý, každý jeho nález je provázen určitými obavami. Zatím však nebyly na našem území zaznamenány případy kousnutí tímto invazním druhem pavouka.

Pavouk je nápadný svou velikostí (samička měří až 2 cm) i svým černožlutým zbarvením, připomínajícím vosu. V minulém roce jsem jej našel jen jedenkrát v keři pámelníku, kde si upředl svou síť, jejíž součástí je nápadné stabilimentum. Když jsem před pár dny vstoupil do skleníku, bylo mi jasné, že letos by jich mohlo být více než loni. V rohu konstrukce jsem našel čtyři jejich kokony, pěkně jeden nad druhým. Vypadají jako miniaturní kulovité nádobky zavěšené na pavučinových vláknech.
(http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=594). Kokon z odolného materiálu vyrobila koncem léta pavoučí samička a nakladla do něj kolem 500 oranžově žlutých vajíček. Tím splnila svůj úkol a o další osud jejich potomků se už musí postarat sama příroda. Jakmile se oteplí, z vajíček se postupně začnou líhnout malí pavoučci s bílým bříškem. Líhnutí začíná v březnu a trvá několik dní. Ještě dlouho však zůstávají v ochranném obalu kokonu. Teprve když se opravdu oteplí, opustí rodný kokon a svléknou svůj starý šat. Potom vylezou na nejvyšší větvičku nejbližšího keře, vyrobí vlákno, které vypustí po větru, a vydají se do světa na křížovou výpravu za hmyzem.


Argiope bruennichi
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magda | 28. března 2018 v 0:21 | Reagovat

Pavouky tedy nemusím. Ale text od pana Patočky zase nemá chybu. Navnadil a já o pavoucích trochu projedu internet.

2 Tip na netopýry | 28. března 2018 v 7:49 | Reagovat

Dnes v 17 hodin ochrana přírody vypustí v pražské Stromovce u rybníků c centrální části devět různých druhů netopýrů. Pro fotografa přírody příležitost jak si obohatit svůj archiv. -m-

3 Václav Burle | 28. března 2018 v 10:30 | Reagovat

Ještě několik volných míst na workshop o  fotografování makra. Přineste si své vybavení. Není to ale podmínkou. Návštěvnící tohoto blogu to mají zdarma. Místo Praha. Ještě tady hodinku budu, tak se hlašte zde a uveďte na vás nějaké spojení.

4 A to by podobné opatření nešlo udělat i u kandíku psího zubu? Co tomu brání? Že by nezájem AOPK? | 28. března 2018 v 11:30 | Reagovat

V jarních měsících dochází k masivnímu plenění porostů česneku medvědího u Šáreckého potoka u cyklostezky A163, zejména po svém odbočení na Jenerálku od cyklostezky A166. Sběračům nepřijde nevhodné odnášet si rovnou velké pytle česnekových listů a odkazují se, že tak stejně chodí hodně dalších lidí. Omezující/informační cedule by ale podle svých slov respektovali.

Příležitostní sběrači pro česnek nepředstavují problém, nicméně po týdnech opakující se návštěvy a v součtu velký počet sběračů již velkým problémem je i při snaze o šetrný pohyb. Množství česneku se tu vydupá na vznikajících cestičkách, při bližším pohledu na porosty je zřejmé masivní protrhání listů a snaha česneku obrážet alespoň menšími listy. Objevilo se i vytrhávání česneku rovnou s cibulkami.

Stav česnekových porostů jsme koncem minulého dubna zdokumentovali a posléze se se spolkem Zvonečníku obrátili na odbory ochrany životního prostředí Prahy 6 a pražského Magistrátu s podnětem na umístění informačních cedulí k česneku medvědímu. Přes původní negativní stanovisko se zde cedule nakonec objevily.

Zájemcům o medvědí česnek můžeme vedle obchodů doporučit i jeho vypěstování. Stačí k tomu kousek zahrádky, nebo i balkonu. Spíše stín a hlavně vlhko, poroste Vám pomalu jako plevel.

Jiří Jakl

5 Martin Praha 12 | 28. března 2018 v 11:32 | Reagovat

[4]:Věřím, že výše vložený příspěvek od pana Jakla vás zaujme. Stejný problém máme i v povodí potoka na Zbraslavi. Lidi jsou nepoučitelní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama