Kandík psí zub / 2018 - I v letošním roce na něj není hezký pohled....

31. března 2018 v 23:51 | Přírodní rezervací se přehnala údolím Zlaté řeky, jak říkáme jí my trempové, vichřice. Všude jsou vyvráceny stromy, které jsou již osadníky zlikvidovány, rozřezány na palivové dřevo. Příští zima naše trempské kamarády nezaskočí. |  Kandík psí zub

Již dlouhé roky se snažím přesvědčit státní ochranu přírody a to zejména pomocí AOPK ČR, ing František Pelc, ale i za pomoci ČIŽP, aby se všichni ti papaláši začali kandíkem psím zubem zabývat. Divné v této souvislosti je, že ani profesionální botanici nemají zájem pro něj něco na jeho ochranu konkrétně udělat. Sedi si ve svých pracovnách a bádají bůh ví vo čem. Mají pouze jeden zájem. Vše utajovat aby jednou napsali a ve světových vědeckých časopisech uveřejnili něco smysluplného. Proč ne. Ale neměli by i dělat něco potřebného pro samotnou Matičku přírodu, tedy i pro ten kandík psí zub? Proč ho chtějí zničit? Rozumíte tomu někdo?

Medník, kde se od nepaměti vyskytuje kandík psí zub, je přírodní rezervací.
Na první pohled je vidět, že se stát o ní nestará.
Všude davy lidí, kteří na rostliny dupou, sešlapem je likvidují!
To opravdu chceme???

Podívejme se v této souvislosti na podobný příklad, který má ale kladný konec.
Když vyrazí ke slunci bledule jarní, oproti Medníku je lokalit povícero,
Medník je jediný, tak obecní a městské úřady, AOPK, ČSOP,
dobrovolní ochránci přírody, ale i občané, začnou jednat!
Na lokalitách bledulí vyvěšují zakázové tabule, mnohé plácky ohradí páskou.
Vstoupit lidem mezi rostliny je doslova - a do posledního písmene - nemožné
zejména z důvodu procházejících hlídek.
Otázkou je, proč to nejde i u kandíku psího zubu.
Je snad správná informace, že botanici pro jeho prý nepůvodnost ho chtějí zlikvidovat?


Rodinka, přírodní trio, která si zahrála několikrát i v České televizi. Bohužel video už není asi k dispozici. Ale Nedej se se nedalo. Na těchto krasavcích jsme se všichni hodně dlouho vyřádili. Ono se zase tak často nestane, že fotograf narazí na hodně fotogenickou rostlinu. V této souvislosti je zajímavé, že letos, na rozdíl od minulých let, je na Medníku hodně kandíků psích zubů ve skupinkách. Tak neváhejte, na nic nečekejte a vyražte. Ten koncert už zas tak dlouho trvat nebude. A když se vám snímek povede, tak pošlete na burle@seznam.cz. A když k tomu bude i text, tak to nebude mít chybu...

Uveďme si ještě jeden konkrétní příklad. Nikdo neví jak se to stalo, ale v Českém krasu se na třech místech nedávno objevil střevičník pantoflíček. V zapadlém a špatně přístupném lůmku pod Kódou v minulém roce byly desítky rostlin a mezi nimi ve velkém kvetla další překrásná orchidej. A určitě nejinak tomu bude i v letošním roce. Máme Krakonošovu i Fabiánovu zahrádku. Jak by jste pojmenovali tento čarokrásný kout v Českém krasu? Návrhy pište do komentářů pod tento článek.

Na dvou placech střevičníků je pomálu, ale ta třetí lokalita je v rámci celé republiky výjimečná a to z mnoha hledisek. Na straně druhé otázkou je, jak se tam ty pantoflíčci dostali? Přival je vítr, nebo semena přineslo ptactvo nebeské? Nebo je člověk, botanik, akademik, milec těchto rostlin na Kódu přinesl a zasadil? Vždyť je veřejným tajemstvím, že na mnoha místech repoubliky jich ze dne na den bývá méně. Pravdou je, že se podařilo! A že by mu za to patřilo naše poděkování? Tak to já posoudit neumím. Já jsem pouhý milovník přírody, skaut, tremp, důchodce před rakví, amatér (74). A co my víme. Třeba opravdu to byl ten vítr, pták...

Že střevičníci pantoflíčci v Českém krasu jsou již vešlo ve známost. Nikdo z nás nemáme představu, kolik stovek, ba tisíců nadšenců, zejména fotografů, touží je spatřit a v leže u stativů se kochat. Vždyť i já bych na toto téma mohl předlouho hovořit, psát. A dostávám se k meritu věci! Jak by akademik dodal k jádru pudla!

Proč bych já nemohl těm tisícům a desetitisícům milovníků střevičníků pantoflíčku a přírody vůbec to místo prozradit? Jaký je tady rozdíl mezi kandíkem psím zubem a střevičníkem pantoflíčkem? Podle mého názoru žádný. Tak vzhůru na Kódu a když budete chtít vědět, tak pište na můj e-mail, ale to pouze když k tomu ještě pošlete deset euro, nebo deset marek, deset lir, sto rublů apod.

Když desetitisíce lidí, dav, ničí kandík, tak proč by nemohl na Kódě zničit i střevičník. Nebo se v něčem mýlím, nemám pravdu. Tak jaká ta pravda je a kde se dá najít?! Václav Burle, který například spojil dvě Getsemanky v jednu, atd. atd.

(Pátek 6. dubna) -V letošním roce je kvetoucího kandíku psího zubu o něco více než v minulých letech. Není ale žádný důvod jásat. Pro zkušeného znalce je hned na první pohled vidět, že opět v příchozí části rezervace se přestal vyskytovat. Jak už jsme informovali před roky, rostliny jako by se neustále stěhovaly ke skále, na okraj rezervace. která zde ostře padá do Zlaté řeky, Sázavy. A i letos po celý čas davy. Neskutečné množství lidí a to jak dětí z mateřských škol, až po vysoké, univerzity. O turistech a důchodcích ani nemluvě. Většina z nich se na lokalitu vrací každoročně. To podle našeho názoru není přijatelné...

Letošní růst kandíků byl zajímavý. A za vše může sucho. Rostliny rychle vykvetly, a také stejně rychle se odebraly na věčnost. Ten zázrak trval něco málo přes týden. Šestého dubna byl ten správný okamžik k návštěvě. O následujících dnech, víkendu, už to nebylo nic moc. Zajímavé je, že v letošním roce tam byly až neuvěřitelné trsy psího zubu. To není obvyklé.

Smutná zpráva: Na Posázavské stezce u turistických rozcestníků, u řeky pod Medníkem, dlouhé roky měl náš přítel otevřen stánek s občerstvením, který byl hojně navštěvován nejen návštěvníky kandíku psího zubu, ale i rybáři, vodáky, cyklisty, turisty, trampy, houbaři, botaniky atd. Bohužel, tak jak už to bývá, našeho kamaráda povolal na věčnost samotný Manitou. Až půjdete kolem, tak si vzpomeňte. S velkou pravděpodobností už nikdy si zde pivo nedáme. Holt tak to v životě chodí.


 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Pozor, achtung, vnimánije | 31. března 2018 v 23:55 | Reagovat

Most v Davli je uzavřen. Informace pro ty, kteří ho cestou na Medník používají.

2 PVOS, tak jako každý rok, opět mobilizuje | 31. března 2018 v 23:59 | Reagovat

Vojáci nejen základní služby, ale i poddůstojníci, důstojníci, generálové se letos setkají při dnech raketového vojska ve Strakonicích.

3 pplk Jelen | 1. dubna 2018 v 12:02 | Reagovat

Jedu a  už se moc těším. Bude i Mezek?

4 Vene | 2. dubna 2018 v 22:35 | Reagovat

[3]: Mezek to, tak jako vždy,  organizuje...

5 Jiří Skořepa | 2. dubna 2018 v 22:55 | Reagovat

Sem pro metodu cukr a bič: Nejlepší rostliny podél stezky označit, dát k nim případně i ceduli s tipy jak kandík co nejlépe nafotit. Zbytek prostoru obtáhnout buď zákazovou páskou nebo ještě lépe ohradit dřevěnou ohradou (třeba ala Bubovické vodopády) s cedulemi že vstup není dovolen a proč. Vždycky se najdou borci co ji přelezou ale leckoho to odradí když by měl přelézat před zraky davů návštěvníků.

A jinak platí to co píšu v závěru svého článku: "Kandík je kriticky ohrožený a jste v přísně chráněném území. Foťte pokud možno kolem naučné stezky a stejně dávejte dobrý pozor kam šlapete, krom kvetoucích je v listí schováno mnoho malých, nekvetoucích a nenápadných rostlinek. Dbejte aby měly šanci kvést i v dalších jarech…" - See more at: http://www.skorepa-photo.com/blog/jak-se-foti-kandik-psi-zub-erythronium-dens-canis-70.html#sthash.CCDOROoZ.dpuf

6 jf | 3. dubna 2018 v 8:34 | Reagovat

Protože jsem od přírody líný a nehodlám se zbytečně pachtit pěšky kilometry do kopců, dojedu si do Letohradu, zaparkuji, (zdarma), na náměstí a po pár krocích jsem (opět zdarma) v zámeckém parku, kde jich kvetou stovky a kde se dá fotit mnohem pohodlněji.

7 jf | 4. dubna 2018 v 8:31 | Reagovat

[5]: Na Pitkovické stráni, když chcete vyfotit, nebo i jen vidět, křivatce české, tak nezbývá, než překonat ohradu, protože z cesty nejsou prakticky vůbec vidět. Pokud jde o to ,,kritické ohrožení": Kandík je možno celkem snadno pěstovat doma na skalce, nebo jen tak v trávníku, dokoncei pravidelně koseném a bývaly časy, kdy se dal u Béma, nebo v Chuchli běžně koupit za pár šupů. Kdyby to šlo i dnes, (nevím, proč ne), bylo by brzy po riziku a navíc by mohlo dojít i k tomu, že rostliny by ze zahrádek na vhodných místech expandovaly do volné přírody. Jenže to by ochranáři nesměli mít v kedlubnách zapařené piliny a držet se svých dogmat jako svatá církev. Na jednu stranu brečíme, jak nám z přírody mizí flora i fauna, ale na druhou stranu neděláme vůbec nic smysluplného pro to, abychom to zastavili; zakázat někam vstup a pak jen leštit zadkem židle a pasivně přihlížet, jak druh nadále mizí, je asi jediný správný přístup.

8 Smrk | Web | 13. dubna 2018 v 8:14 | Reagovat

Ahoj všem! :-) Jsem jedním z výše zmiňovaných "okolních" trampů osadníků, který kandíkovou lesní louku navštěvuje téměř každoročně...přemýšlím nad ochranou téhle půvabné rostlinky. Přiznám se, že si nedokážu nějaký plot, nebo ohradu, představit. U každého exempláře je zapíchnutý klacek, takže poničení jednotlivých rostlinek asi nehrozí...na rozdíl od postupné eroze, k níž davy nadšených návštěvníků asi opravdu přispívají. :-/ Nu, ona si to Matinka  příroda stejně asi vyřeší sama...;-)
Mimochodem, asi 1 km od zavřeného bufetu je nově otevřená trampská "Starcova restaurace"! :-)
http://www.osada-amarillo.estranky.cz/clanky/nase-akce/lovy-beze-zbrani----kandik-psi-zub-.----.html

9 Václav Burle | 13. dubna 2018 v 22:54 | Reagovat

[8]: Zdravím. Zde na burle.blog.cz v rubrice kandík psí zub je o něm článků nemálo. V jednom se však mýlíte. Ono totiž kandíku to trvá tři až čtyři roky než poprvé vykvete. Když jsou květy označeny klacíky, tak to jistě není nic proti ničemu. Jenže!

My ty semenáčky v listí nevidíme, a tak na ně neustále šlapeme a tím je ničíme. Podle mého názoru to je právě ten důvod proč jich je na Medníku rok od roku méně.

Vždyť tam na informační ceduli máte dokonce napsáno, že jich tam ještě nedávno, viděno historicky, byli miliony. Pochopil?

10 internet aopk | 26. dubna 2018 v 23:15 | Reagovat

Význam: Ohrožený a nesmírně vzácný prvek naší květeny. Dekorativní rostlina, vyhledávaná především pro své exoticky vyhlížející květy a listy. Původ rostlin na jediné české lokalitě je poměrně sporný. Mnoho botaniků tvrdí, že zde kandík původní není, a že zde byl vysazen v průběhu středověku. Tato teorie se opírá především o tvrzení, že Medník je příliš izolovaný od dalších nejbližších lokalit, které se nacházejí až na jižním Slovensku. Další nespornou zajímavostí je i fakt, že kandík neroste na okolních kopcích i přesto, že jsou na nich podobné podmínky jako na Medníku. Zastánci původnosti kandíku naopak tvrdí, že tu roste na velmi podobném stanovišti a navíc i s podobnými druhy jako na jižním Slovensku. Pokud by na Medníku byl kandík původní, jednalo by se o velmi staré a reliktní stanoviště.

Ohrožení a ochrana: Kandík je ohrožen především sběrem, v minulosti se velmi často prodávaly jeho květy na pražských trzích. Dalším problémem je i částečná přeměna přirozených lesních porostů na smrkové monokultury a také nadměrný turismus. Druh je územně chráněn v rámci NPP Medník. Na místě probíhá monitoring a také občasné managementové zásahy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama